Ziraat Harçlık Avans Açtırma (Nakit Çekim Yap)

Ziraat harçlık avans açtırma işlemi için öncelikle bir Genç Bankkart sahibi olmanız gerekir. Ardından Harçlık Avans tanımlatmak üzere bu kartınızı kullanabilirsiniz. Genç Bankkart sahibi olmak için Ziraat Bankası şubelerine gidebilir ya da aşağıdaki SMS kanalını kullanabilirsiniz.

GENC BANKKART yazarak 4747 iletişim numarasına mesaj atın. Ardından faizsiz ve masrafsız olan harçlık avans sistemine üyelik için başvurun. Kartınızı kaldıktan sonra harçlık avans açtırmak için;

  • Ziraat Bankası şubesine gitmelisiniz.
  • Şubede sıra alarak müşteri temsilcisi ile görüşmelisiniz.
  • Müşteri temsilcisine harçlık avans açtırmak istediğinizi söylemelisiniz.
  • Genç Bankkart sahibi değilseniz öncelikle kart temini için temsilcinizin uygulama adımlarını takip etmelisiniz.
  • Kartınız aktif olduktan sonra Harçlık Avans açtırmak için başvuruda bulunmalısınız.
  • Harçlık avans açtırma işlemi yaklaşık 1 ile 2 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

Ziraat Harçlık Avans Nasıl Kullanılır

Ziraat harçlık avans kullanma oldukça kolaydır. Ziraat Bankası tarafından öğrencilere sunulan bir imkan olarak harçlık avans kullanımı KYK ödemesinin yapıldığı hesaba bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Harçlık avansın kullanılabilmesi için KYK ödemesi alınan hesapta para kalmamış olması gerekir. Hesap bakiyesi bittiğinde harçlık avans kullanımı başlar. Harçlık avans açtırdıysanız ilerleyen süreçte hesabınızda bakiye kalmadığında harçlık avans bakiyesinden harcama yapabilirsiniz.

Harçlık avans kullanımı sonrasında gelecek ay yatırılacak olan KYK ödemesinden kesim yapılacağını unutmamalısınız. Bir örnek ile açıklayalım. Bu ay KYK ödemesini aldıktan sonra ilgili hesabınızda bakiye kalmadığını düşünelim. Market alışverişi yaparak 200 TL harcadınız.

Harcadığınız 200 TL harçlık avans hesabından çekilmiş olacaktır. Bu çekim sonrasında gelecek KYK ödemeniz 200 TL eksik yatacaktır. Harçlık avans kullanım sınırı da 1 aylık KYK ödemesi miktarı ile aynıdır. Başka bir ifade ile haçlık avans ile KYK ödemesi aldığınız hesabınızdan en fazla 1 aylık KYK ödemesi kadar borçlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Haçlık Avans Kapatıldı

“Ziraat Bankası Harçlık Avans kapatıldı.” Uyarısı KYK ödemesine bloke konması halinde yaşanmaktadır. KYK ödemesine bloke konması ise öğrencinin artık burs alma şartlarını taşımaması ile yaşanabilen bir durumdur.

Harçlık avans kapatılması halinde ilk kontrol edilmesi gereken KYK ödemesinin durumudur. KYK ödemesi üzerinde herhangi bir bloke bulunmaması halinde hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerine başvurarak harçlık avans uygulamasını tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Harçlık Avans Kapandı Nasıl Açılır

Ziraat harçlık avans açtırma

Harçlık avans kapanması durumu genellikle KYK bursuna bloke konulması ile yaşanan bir durumdur. Kartınızın asgari ödeme tutarını ödememeniz halinde de harçlık avans kullanımında sorun yaşanabilmektedir.

Harçlık avans kapatılması halinde doğrudan müşteri hizmetleri iletişim numarası olan 0850 220 00 00 aramalısınız. Kartınızın asgari tutarını yatırdıktan sonra KYK ödemenize bir bloke konulup konulmadığını kontrol etmelerini talep etmelisiniz. Ardından KYK ödeme bloke durumuna göre hesabınızın tekrar açılması için talepte de bulunabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Harçlık avans kapatıldı nasıl açılır?

Harçlık avans borcunuzun olması
Banka tarafından istenilen belgelerin sunulmaması
Kredi notunuzun düşük olması

Harçlık avans nasıl kontrol edilir?

“Kredi Kartları” veya “Kartlarım” sekmesine dokunun.
“Harçlık Avans” veya “Harçlık Avans Limiti” sekmesine dokunun.

Harçlık Avans Kaç Günde Açılır

Harçlık avans başvurusu yapıldıktan sonra 1 iş günü içerisinde harçlık avans aktif olarak kullanılmaya başlanabilir.

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar alper.destici@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥