İş Bankası Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

İş bankası hayat sigortası nasıl iptal edilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. İş bankası kredi hayat sigortası iadesi ve İş bankası hayat sigortası iptal dilekçesi işte detaylar.

İş bankası hayat sigortası nasıl iptal edilir, bankalardan aldığınız tüm kredi paketlerinde hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Yasal olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Bankalar müşterilerine zorunlu olarak hayat sigortası yaptırma haklarına sahip değillerdir. Ama ne yazık ki durum böyle değildir. Bankalar hayat sigortasını kabul etmeyen vatandaşlara kredi vermemektedirler. Yargıtay’dan çıkan karara göre vatandaşın haberi olmadan yapılan hayat sigortalarının iptali ve iadesi gerçekleşecektir. İş bankası ülkemizde uzun zamandan beri faaliyet gösteren sevilen bankalardan biridir. İş bankasın tarafından zorunlu veya kendi isteğinizle yaptığınız hayat sigortasını iptal ettirebilirsiniz. Peki nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim. Hadi gelin kafanızdaki soruların yanıtlarını birlikte bulalım.

EFT İptal Etme İş Bankası

İş Bankası Kredi Hayat Sigortası İadesi

Bankalar müşterilerine kredi verirken hayat sigortasının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Aslında bankalar sigorta şirketlerini müşteri bularak aracı olmaktadır. Yasal bir dayanağı olmayan bu sistemde artık zorunlu olarak yapılan hayat sigortasını iptal edebilir ve primlerinizin iadesini talep edebilirsiniz. Hayat sigortasının iadesi için yapmanız gereken adımlar şu şekilde olmalıdır.

  • Hayat sigortanızı iptal ettirmek için ilk olarak sigorta şirketine giderek iptal dilekçesini iletmeniz gerekir. Bankalardan olumlu yanıt alamazsanız Tüketici Hakem Heyetine, Cimer gibi kuruluşlara konu hakkında yazı yazmanız gerekmektedir. Yasal olarak hakkınızı isteyebilir ve sigortanın geri iadesini talep edebilirsiniz.
İş Bankası Kredi Hayat Sigortası İadesi

İş Bankası Hayat Sigortası İptal Dilekçesi

Bankalar tarafından yapılan zorunlu hayat sigortasından cayma hakkına sahipsiniz. Bankalar tarafından yapılan zorunlu hayat sigortasından cayma hakkınız 30 gün olmaktadır. Hayat sigortanızın iptalini gerçekleştirmek için sigorta şirketine bildirmeniz ve poliçede yer alan sözleşmeler dahilinde iptal edebilirsiniz.

Hayat sigortasının iptali için yazılan dilekçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir. Dilekçe ile birlikte ödeme belgelerinizi ve poliçenizi eklemeniz gerekmektedir. Dilekçeyi yazarken sade ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Dilekçe de fazla ayrıntıya girmemeye çalışın. Hayat sigortasının iptal etmek için yazmanız gereken dilekçede yer alması gereken hususlar şu şekildedir;

  • İlk olarak oturduğunuz bölgedeki kaymakamlığın ismi yer almalıdır. Ardından dilekçenin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na ait olduğunu belirmeniz gerekir. Şikayet edilen kurumun ismi, sizin isminiz ve adresler dilekçede yer almalıdır.
  • Ardından açıklamada hangi krediyi aldığınızı, hayat sigortası bedelini ve prim ödemelerinin geri iade edilmesini talep ettiğinizi bildirmeniz gerekir.
  • Gerekli açıklama yapıldıktan sonra ad, soyad ve imza ile dilekçenizi sonlandırın.

İş Bankası Hayat Sigortası İptali Numarası

İş bankası tarafından yapılan hayat sigortası genellikle Anadolu Hayat Emekliliğine ait olmaktadır. İş bankası tarafından yapılan hayat sigortanızı iptal ettirmek istiyor olabilirsiniz. Gerekli başvurular ve incelemeler gerçekleştikten sonra hayat sigortanızı iptal ettirebilir ve ödenen primlerin geri iadesini alabilirsiniz. İş bankasında hayat sigortanızı iptal ettirmek için aramanız gereken telefon numaraları şu şekildedir;

  • İş Bankasına ait müşteri hizmetlerinin 0 850 724 0 724 telefon numarasıyla iletişime geçerek iptal ettirebilirsiniz.
  • İş bankası genel olarak Anadolu Hayat Emekliliğe bağlı olarak hayat sigortası gerçekleştirir. Anadolu Hayat Emekliliğe ulaşabileceğiniz kanallardan biri 0 850 724 55 00 telefon numarasıdır.

İş Bankası Gümüş Hesabı Nasıl Açılır

İş Bankası Maxipuan Nasıl Kullanılır

İş Bankası Kasa Kiralama Ücreti

Kredi Kartı Şifre Alma İş Bankası

googlehaberler