Hayvan çiftliğinin yazarı olan George Orwell ülkemizde tanınan ve bilinen yazarlardan biridir. Dünya da yergi edebiyatının ilk sırasında yer alan Hayvan Çiftliği değişik bir konuyu ele almaktadır. Hayvan Çiftliğinde kahramanlarımız hayvanlardır. Hayvan Çiftliği reel sosyalizm eleştirisine örnek verilebilecek en önemli kitaplar arasında yer almaktadır.

Hayvan Çiftliği her ne kadar masalsı bir anlatıma sahip olsa da durum öyle değildir. Küçüklerin eğleneceği bir kitap değildir bu kitap daha çok politik taşlama üzerindedir. Politik olayların çok çarpıcı bir şekilde anlatıldığı Hayvan Çiftliği herkesin hayatında okuması gereken kitaplardan biridir. Hayvan Çiftliği hakkında merak ettiklerinizi yazımızda sizler için ele aldık.

  • Hayvan Çiftliği kitabı toplamda 152 sayfadan oluşmaktadır.

Hayvan Çiftliği Can Yayınları Kaç Sayfa

Hayvan Çiftliği ülkemizde en çok okunan kitaplar arasında yerini almaya başlamıştır. Hayvan Çiftliği kitabı bazı okullarda okunması istenilen bir kitaptır. Hayvan Çiftliği kitabının birçok versiyonu bulunmaktadır. En çok okunan ve sevilen türlerden birisi Can yayınlarına aittir. Birçok kişinin merak ettiği konulardan birini sizler için ele aldık.

  • Can Yayınlarına ait Hayvan Çiftliği kitabı toplamda 152 sayfadan oluşmaktadır.

Hayvan Çiftliği Kaç Yaş İçin

Hayvan Çiftliği kitabının isminden dolayı birçok kişi masal kitabı olduğunu zannetmektedir. Hayvan Çiftliği çocukların okuyacağı ve anlayabileceği bir kitap türü değildir. Hayvan Çiftliğinde birçok derin anlam vardır. Hayvan Çiftliği kitabında hayvanlar aslında bildiğimiz bir hayvan değildir. Önemli olaylar aslında kara mizah türünde ele alınmıştır. Hayvan Çiftliği çok fazla yankı uyandıran ve hala yankı uyandırmaya devam eden bir kitaptır.

  • Hayvan Çiftliği çocuklar için uygun değildir, hayvan çiftliği kitabı yetişkin kişiler içindir.

Hayvan Çiftliği Türü

George Orwell tarafından mecazi bir dille ele alınmış siyasi bir roman olmaktadır. Hayvan Çiftliği kitabında yer alan karakterler ve konusu ile dikkat çeken kitaplar arasındadır. Son zamanlarda okuyan kişilerin en çok tavsiye ettikleri kitaplar arasında yer almaktadır. Hayvan Çiftliği romanının birden fazla türü bulunmaktadır.

  • Hayvan Çiftliğinin türleri fabl, hiciv, siyasi hiciv, anahtarlı roman, distopik kurgu, alegori olarak sıralamak doğru olacaktır.

Hayvan Çiftliği 1. Bölüm

Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği en çok okunan ve sevilen kitaplar arasında yerini aldı. Hayvan Çiftliği kitabı toplamda 19 bölümden oluşmaktadır. Kitabın ilk bölümünde neler anlatıldığına kısaca bir göz atalım.

Beylik Çiftliğin sahibi olan Jones her gece kümesin kapısını kapatırken bir gece sarhoş olduğu için kümesin kapısını kapatmaz. Tüm hayvanlar Bay Jones’in uyuduğundan emin olduktan sonra Koca Reis isimli domuz tüm hayvanları toplar. Koca Reis tüm hayvanları topladıktan sonra konuşmasına şu şekilde başlar; bir rüya gördüğünü ve fazla ömrü kalmadığını, hayvanların zor bir hayatı hak etmediklerini, köle değil özgür olmaları gerektiğini açıklar.

Hayvanların gözünü açan Koca Reis uzun bir konuşma yapar. Daha sonra rüyasını anlatmaya başlar. Rüyasında insanların var olmadığı hayvanların mutlu ve huzurlu olduğu bir hayatı gördüğünü dile getirir. Aynı rüyada ailesi ile birlikte söylediği hayvanların şarkısını söylemeye başlar. Neredeyse tüm hayvanlar eşlik etmeye başlar. Bay Jones bu çıkan gürültüden sonra uyanır ve silahıyla birlikte koşar. O sırada toplantı halinde olan tüm hayvanlar kaçışır.

Hayvan Çiftliği Analiz

Hayvan çiftliği muhteşem ayrıntılara sahip eleştirisel kitap türlerinden biridir. Dünya edebiyatında oldukça değerli bir yere sahip olan Hayvan Çiftliği kitabının analizini sizler için derledik.

Hayvan Çiftliğinde kahramanlarımız hayvanlardır. Çiftlikte yaşayan hayvanlar kendilerine eziyet halinde bulunan insanlardan yönetimi devralmayı planlarlar. Hayvanların tek bir istekleri var oda eşitlikçi bir topluluk oluşturmak. En akıllı olan domuzlar kısa süre zarfında önder takım olurlar. Zaman geçtikçe domuzlar, insanlardan daha baskıcı ve daha acımasız bir diktatör haline dönüşürler. Romanda yer alan önder domuz Stalin’i simgeler diğer hayvanlar ise diktatör ortamında yer alacak kişileri simgelemektedir. Kısaca bir süre sonra insanlarla domuzlar birbirinden ayırt edilmez.

Ezilen ve ezen yer değiştirse de asla eşitlik sağlanmaz. Kitapta geçen en önemli cümlelerden birisi bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir aslında tüm olayın özeti bu cümledir.


Daha fazla ilgili içerik;

Hayvan Çiftliği kitabi kac sayfa?

Hayvan Çiftliği kitabı, 120-152 sayfa arasındadır. Yayınevinin ve baskının farklı olmasından dolayı sayfa sayısı değişiklik gösterebilir.

Hayvan Çiftliği Tam Metin kaç sayfa?

Hayvan Çiftliği Tam Metin, 120 sayfadır.

Hayvan Çiftliği kitabı kaç yaş için uygundur?

Hayvan Çiftliği kitabı, 10 yaş ve üzeri için uygundur. Kitap, siyasi ve toplumsal eleştiriler içerdiği için 10 yaş altı çocuklar için uygun olmayabilir.
Leave A Reply