IBAN Kaç Haneli

IBAN kaç haneli hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. IBAN no örnek, para gönderirken IBAN nasıl yazılır ve IBAN numarası kartın neresinde yazar işte detaylar.

IBAN kaç haneli, nereden bakılır ve benzeri sorulara sıkça cevap aranıyor. IBAN numarası bildiğiniz üzere kullanıcıların para transferi yaparken ilgili transferin yanlış hesaplara yapılmasını önlemek amacıyla kullanılan bir hesap numarası standartıdır. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlayan IBAN hesap numaraları ülkemiz de de kullanılıyor. Ülkemizde kullanılan IBAN numaraları hakkında genel bilgileri aktarmak gerekirse de;

  • Türkiye’de kullanılan IBAN numaraları toplam 26 haneden oluşuyor.
  • Kişiye özel kullanılan bir numaradır.
  • Türkiye’de kullanılan IBAN numarası uluslararası kodu iki haneden oluşan ‘’TR’’ kodudur.

IBAN numaraları artık bazı banka kartlarının üzerinde de yer alıyor. Eğer hesabınıza ait İBAN numarası kartınızın üzerinde yer almıyorsa mobil bankacılık uygulaması ya da internet şubeyi kullanarak kolayca IBAN numaranıza ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartındaki Bonuslar Nasıl Kullanılır

IBAN No Örnek

IBAN numarası banka hesap numaralarıdır. Kullanıcıların para transferi yaparken yanlış hesaplara para atmaması için IBAN numarası sistemi kullanılıyor. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanan IBAN numara sistemi ardından Türkiye’de de kullanılmaya başlamıştır. IBAN NO örnek vermek gerekirse;

  • Türkiye’de IBAN örneği: ‘’TR 4400 0611 1009 79645 8841 327’’

IBAN numaraları artık yeni nesil banka kartlarının üzerinde yazılı olarak yer alıyor. Eğer banka kartınız eskiyse ve IBAN numarası üzerinde yer almıyorsa bankanızın mobil uygulamasını açarak kolayca öğrenebilirsiniz. Ya da direk internet şube üzerinden giriş yaparak da IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer her iki şekilde de IBAN numaranızı bulamıyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Para Gönderirken IBAN Nasıl Yazılır

Para gönderirken IBAN nasıl yazılır, para nasıl gönderilir gibi sorular sıkça merak ediliyor. IBAN numarası iki haneli TR uluslararası kodu ile başlayan ve toplam 26 karakterli rakamlardan oluşuyor. İlk iki rakamı TR olarak bitişik şekilde yazar. Kalan 20 rakam ise 4’erli periyotlar halinde yazılır. Son olarak ise kalan iki rakam da ayrı yazılır. Para gönderme sırasında IBAN numaranızı bu şekilde yazabilirsiniz. Para gönderimi işlemlerinizi mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da bankanızın ATM’leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. İster İBAN ile isterseniz de karşı tarafından hesap numarasını kullanarak para gönderimi işleminizi yapabilirsiniz.

IBAN Numarası Kartın Neresinde Yazar

IBAN Numarası Kartın Neresinde Yazar

IBAN numarası kartın neresinde yazar ve her kartta yazar mı gibi sorular sıkça araştırılıyor. IBAN numarası genelde banka kartlarının üzerinde yer alıyor. Eskiden kartların üzerinde yer almasa da artık yeni nesil banka kartların neredeyse tamamında yer alıyor. IBAN numarası kartın ön yüzünde alt kısımda TR ile başlıyor. Eğer bu alanda IBAN numaranız yer almıyorsa mobil bankacılık uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ya da internet bankacılığını da kullanarak direk IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Bunların yerine dilerseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da ayrıntılı IBAN bilgisini talep edebilirsiniz.

En Kolay Kredi Kartı Veren Banka

Kredi Kartı Asgari Hesaplama

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu