IBAN Kaç Haneli? (Nerede Yazar?)

IBAN kaç haneli, nereden bakılır ve benzeri sorulara sıkça cevap aranıyor. IBAN numarası bildiğiniz üzere kullanıcıların para transferi yaparken ilgili transferin yanlış hesaplara yapılmasını önlemek amacıyla kullanılan bir hesap numarası standarttır. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlayan IBAN hesap numaraları ülkemiz de de kullanılıyor. Ülkemizde kullanılan IBAN numaraları hakkında genel bilgileri aktarmak gerekirse de;

  • Türkiye’de kullanılan IBAN numaraları toplam 26 haneden oluşuyor.
  • Kişiye özel kullanılan bir numaradır.
  • Türkiye’de kullanılan IBAN numarası uluslararası kodu iki haneden oluşan ‘’TR’’ kodudur.

IBAN numaraları artık bazı banka kartlarının üzerinde de yer alıyor. Eğer hesabınıza ait İBAN numarası kartınızın üzerinde yer almıyorsa mobil bankacılık uygulaması ya da internet şubeyi kullanarak kolayca IBAN numaranıza ulaşabilirsiniz.

IBAN numarası örnek

Iban kaç haneli

IBAN numarası banka hesap numaralarıdır. Kullanıcıların para transferi yaparken yanlış hesaplara para atmaması için IBAN numarası sistemi kullanılıyor. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanan IBAN numara sistemi ardından Türkiye’de de kullanılmaya başlamıştır. IBAN numarası örnek vermek gerekirse;

IBAN numarası örnekTR 4400 0611 1009 79645 8841 327’
Iban numarası örnek

IBAN numaraları artık yeni nesil banka kartlarının üzerinde yazılı olarak yer alıyor. Eğer banka kartınız eskiyse ve IBAN numarası üzerinde yer almıyorsa bankanızın mobil uygulamasını açarak kolayca öğrenebilirsiniz. Ya da direk internet şube üzerinden giriş yaparak da IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer her iki şekilde de IBAN numaranızı bulamıyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Para Gönderirken IBAN Nasıl Yazılır

Para gönderirken IBAN nasıl yazılır, para nasıl gönderilir gibi sorular sıkça merak ediliyor. IBAN numarası iki haneli TR uluslararası kodu ile başlayan ve toplam 26 karakterli rakamlardan oluşuyor. İlk iki rakamı TR olarak bitişik şekilde yazar. Kalan 20 rakam ise 4’erli periyotlar halinde yazılır. Son olarak ise kalan iki rakam da ayrı yazılır. Para gönderme sırasında IBAN numaranızı bu şekilde yazabilirsiniz. Para gönderimi işlemlerinizi mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da bankanızın ATM’leri üzerinden kolayca yapabilirsiniz. İster İBAN ile isterseniz de karşı tarafından hesap numarasını kullanarak para gönderimi işleminizi yapabilirsiniz.

24 haneli IBAN numarası nerede yazar

Iban kaç haneli

24 haneli IBAN numarası nerede yazar ve her kartta yazar mı gibi sorular sıkça araştırılıyor. IBAN numarası genelde banka kartlarının üzerinde yer alıyor. Eskiden kartların üzerinde yer almasa da artık yeni nesil banka kartların neredeyse tamamında yer alıyor.

IBAN numarası kartın ön yüzünde alt kısımda TR ile başlıyor. Eğer bu alanda IBAN numaranız yer almıyorsa mobil bankacılık uygulaması üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ya da internet bankacılığını da kullanarak direk IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Bunların yerine dilerseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da ayrıntılı IBAN bilgisini talep edebilirsiniz.

IBAN nerede yazar

IBAN numaraları, genellikle aşağıdaki yerlerde bulunur:

  • Banka hesap kartının ön veya arka yüzünde
  • Banka hesap cüzdanında
  • Banka internet bankacılığı veya mobil uygulamasında
  • Banka müşteri temsilcisine sorarak

Banka hesap kartında

IBAN numaraları, genellikle banka hesap kartının ön veya arka yüzünde yer alır. TR ile başlayıp 26 haneli rakam ve harflerden oluşan bir koddur.

Banka hesap cüzdanında

IBAN numaraları, genellikle banka hesap cüzdanının ilk sayfasında yer alır. TR ile başlayıp 26 haneli rakam ve harflerden oluşan bir koddur.

24 haneli IBAN nasıl yazılır?

IBAN numaraları, uluslararası standartlara göre 15 ile 34 karakter arasında değişen bir uzunlukta olur. Türkiye’de ise IBAN numaraları 26 karakter uzunluğundadır. Bu nedenle, 24 haneli IBAN numarası yoktur.

IBAN numarasının kaç hanesi yazılır?

IBAN numaralarının kaç hanesi yazılacağı, o IBAN numarasının hangi ülkeye ait olduğuna göre değişir. Türkiye’de IBAN numaraları 26 karakter uzunluğundadır. Bu nedenle, Türkiye’de yapılan para transferlerinde IBAN numaralarının 26 hanesi yazılmalıdır.

24 haneli IBAN olur mu?

Hayır, 24 haneli IBAN olmaz. IBAN numaraları, uluslararası standartlara göre 15 ile 34 karakter arasında değişen bir uzunlukta olur. Türkiye’de ise IBAN numaraları 26 karakter uzunluğundadır. Bu nedenle, 24 haneli IBAN numarası, uluslararası standartlara uygun değildir.

16 haneli IBAN olur mu?

Hayır, 16 haneli IBAN olmaz. IBAN numaraları, uluslararası standartlara göre 15 ile 34 karakter arasında değişen bir uzunlukta olur. Türkiye’de ise IBAN numaraları 26 karakter uzunluğundadır. Bu nedenle, 16 haneli IBAN numarası, uluslararası standartlara uygun değildir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥