IBANA gönderilen parayı geri alma ve Fast ile gönderilen para geri alınabilir mi, detayları sizlere aktarıyoruz. Hesaba yanlışlıkla yatan para geri alınabilir mi, birlikte inceleyelim.

IBANA gönderilen parayı geri alma, IBANA gönderilen parayı geri almak mümkündür. Paranızı geri almak için işlemi yapar yapmaz hızlı bir şekilde iadesi için başvurmanız gerekir. Para iadesi sürecinde transferler bölümünden iptal edebiliyorsanız işlemi başka bir kanala başvurmadan kendiniz tamamlayabilirsiniz.

IBANA gönderdiğiniz parayı geri almak için transferler menüsünden faydalanamıyorsanız yazımızın devamında yer alan yolların her birini teker teker deneyebilirsiniz. En hızlı ve kolay işlem için müşteri hizmetlerini de aramak tavsiye edilmektedir.

Ibana Gönderilen Para Geri Alınabilir Mi

IBANA gönderilen para geri alınabilir. Ancak bunun için taşınması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Başka bir banka hesabına gönderilen paranın yanlış hesaba gönderildiği anlaşıldığında beklenmeden iptal için müşteri hizmetlerine ulaşılmalıdır.

Müşteri hizmetleri üzerinden ya da aşağıda yer alan farklı kanallar üzerinden parayı geri almak üzere başvuru yapabilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden FAST işlemi yaptıysanız para transferleri menüsü üzerinden yaptığınız transferi bulmanız gerekir. Ardından transferin üzerine tıklayarak iptal seçeneğine de tıklayabilirsiniz. Bunun dışında transfer edilen parayı geri alma yolları;

  • Banka müşteri hizmetlerini aramak,
  • Mobil bankacılık kullanmak,
  • Online bankacılık kullanmak,
  • Banka fiziksel şubelerine başvurmak.

Daha fazla ilgili içerik;


Sebepsiz Gönderilen Paranın İadesi

Sebepsiz gönderilen paranın iadesi şarttır. Sebepsiz zenginleşme kapsamında değerlendirilen bu durum sonrasında gönderici hesabının parayı istemesi ile birlikte iade edilmesi gerekir. Gönderici hesap parayı istemezse ve taahhüt süresi de dolarsa bu durumda paranın iade edilmesi gerekmez.

Banka müşterilerinin bilinçli ve duyarlı olması gerekliliği kapsamında sebepsiz gönderilen paranın iadesi için bankanızın müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz. Alıcı olan taraf olsanız bile size ait olmayan paranın iadesi için müşteri temsilcileriniz ile görüştüğünüzde gönderici hesaba ulaşılabilir ve iade işlemi tamamlanabilir.

Dolandırıldım Havale İptali

Dolandırıldım Havale İptali

Dolandırıldıysanız havale işleminin iptali için doğrudan bankanızı aramalısınız. Bir hizmet ya da ürün satın aldığınızı düşünerek ödeme yaptıktan sonra dolandırıldığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumda hızlı bir şekilde havale iptali için yukarıda yer alan yöntemleri kullanabilir ve havale iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Havale iptali işlemleri bankadan bankaya değişebildiği gibi işlemin ne zaman gerçekleştirilmeye çalışıldığına göre de değişir. Dolandırılmanız halinde havale iptalini yapmak üzere banka tarafından olumlu geri dönüş almadıysanız doğrudan dava da açabilirsiniz.

Gönderilen Paraya Bloke

Gönderilen paraya bloke işlemi yapmak doğrudan mümkün değildir. Bankaların bloke işlemlerini yapmasının ana nedeni banka hesabının kullanılmasını engellemektir. Banka hesabı içerisinde mevcut bir bakiye varsa bloke sonrasında bu bakiye hesap sahibinin bankaya olan borcundan düşülür.

Gönderilen paraya bloke konması demek hesabın blokeli olması nedeni ile gönderilen paranın çekilememesi demektir.

Gönderilen paranın da çekilebilmesi için mutlaka bankaya olan borcun ödenmesi gerekir. Bu noktada bazı bankalar borcun tamamını isterken bazıları da bir kısmının ödenmesini talep etmektedir. Detaylı bilgi için bankanız ile doğrudan görüşmeniz gerekmektedir.