IBAN Numarası Nasıl Alınır – T.C. ile iban sorgulama

IBAN numarası nasıl alınır ve IBAN numarası kartın neresinde yazar, bilgilendiriyoruz. T.C. ile iban sorgulama ve kredi kartı IBAN numarası öğrenme işlemini birlikte inceleyelim.

IBAN numarası nasıl alınır, nereden alınır ve nedir gibi sorular sıklıkla araştırılıyor. Iban numaraları en yalın tanımıyla bankacılık sisteminde para transferi işlemlerinde kullanılan bir numaradır. Bu numara üzerinden tüm para alım ve gönderim işlemlerinizi yapabilirsiniz. Her bankadaki hesaplarınız için hesap özelinde belirlenen iban numaranıza şu şekilde ulaşabilirsiniz;

IBAN numarası alabilmeniz için öncelikle bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Tüm bankalarda hesap açarak hesap kartları alabilirsiniz. İlk başvurunuzda elinize verilen evraklarda iban numaranız yer alacaktır.

  • IBAN numaralarınızı bağlı olduğunuz bankanın çağrı merkezi iletişim hattını arayarak öğrenebilirsiniz.
  • Bazı bankaların verdiği kartlarda iban numarası da yer alıyor. Genelde kamu bankaları olan Ziraat ve Halkbank kartlarının ön yüzünde o karta ait iban numarasına yer verilir.
  • Bankaların mobil uygulamalarını kullanarak da iban numaranızı öğrenebilirsiniz. İlgili bankanın mobil uygulamasını cihazınıza indirerek açın. Ardından hesaplarım kısmına tıklayarak iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın üzerine tıklayın. Bu adımla beraber karşınıza çıkan ekrandan iban numaranıza ulaşabilirsiniz.

Kredi kartı IBAN numarası öğrenme

Kredi kartı IBAN numarası öğrenme, diyorsanız takip etmeniz gereken birkaç adım bulunuyor. Öncelikle artık tüm bankaların dijital birer uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaların yanı sıra internet şube seçeneği de mevcuttur. Hangi bankadaki hesabınız için iban numarası öğrenmeyi istiyorsanız şu şekilde devam edebilirsiniz;

  • Hesabınızın yer aldığı bankanın resmi web adresine erişim sağlayın.
  • Ana sayfada yer alan internet şube sekmesine tıklayarak giriş yapın.
  • Ardından hesaplarım sayfasına ulaşarak iban numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın üzerine tıklayın.
  • Bu adımdan sonra ilgili hesaba ilişkin iban dahil tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İban Numarası Vermek Sakıncalı Mı

İban numarası vermek sakıncalı mı, verilir mi gibi sorular kullanıcıların aklını kurcalayabiliyor. Ancak iban numaraları vermek kesinlikle sakıncalı değildir. Çünkü zaten iban numaralarının amacı karşı tarafın size para gönderimi yapabilmesi içindir. Yani biri hesabınıza para gönderecekse o kişinin gönderim sağlayabilmesi için iban numaranıza ihtiyacı olacaktır. Ayrıca birinin iban numaranızı bilmesi adınıza olumsuz bir işlem yapabilmesi anlamına gelmiyor. IBAN numaranızı vermeden karşı tarafından ilgili hesabınıza para gönderimi yapması mümkün olmayacaktır.


Daha fazla ilgili içerik;


T.C. ile IBAN Sorgulama

T. C. Ile iban sorgulama

T.C. ile iban sorgulama hizmeti bulunmuyor. İban numaralarınızı ancak ilgili bankaların çağrı merkezini arayarak, ATM’lerden, bankacılık mobil uygulamaları ya da bankaların internet şubelerinden öğrenebilirsiniz. İlgili dijital uygulama ve internet şubeleri üzerinden T.C veya müşteri numaranız ile giriş yaptıktan sonra hesaplarım sayfasından kolayca iban numaranızı öğrenebilirsiniz. Ya da direk ilgili bankanın çağrı merkezini arayarak da bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

IBAN Numarası Kartın Neresinde Yazar

IBAN numarası kartın neresinde yazar sorusu sıkça merak ediliyor. Bazı bankalar artık yeni nesil hesap kartlarında iban bilgilerine yer veriyor. Genelde iban bilgileri kartınızın ön yüzünde yer alıyor. Kartın ön yüzünün alt tarafında TR ile başlayan kısım İBAN bilgisidir.

IBAN numarası örnek

IBAN numarası örnek, IBAN numarası kaç haneli; Türkiye’de kullanılan İBAN numaraları 26 haneden oluşuyor. Bu numaraların başında TR şeklinde 2 haneli uluslararası bir kod yer alır. Bu uluslararası kodun devamında ise 22 haneden oluşan rakamlar yer alıyor. İban numaralarını kod ile beraber toplam 26 karakterden oluşuyor.

İban Almak İçin Ne Gerekli

İban almak için ne gerekli; IBAN numaraları kullanıcıların bankalardaki hesapları için verilen kodlardır. Bu numaralar ilgili hesaba para gönderimi sağlamak için kullanılır. Yani hesabınıza para gelmesi ya da bir başka hesaba para gönderimi için IBAN numaralarına ihtiyaç duyulur.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥