İlk ve acil yardım ATT mi sorusu çok merak ediliyor. Genel olarak acil tıp teknikerliği ve paramedik yani Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği çokça karıştırılıyor. Her ikisi arasındaki en temel fark birinin ilaç verme yetkisi varken diğerinin böyle bir yetkiye sahip olmamasıdır. Acil tıp teknisyeni olmak isteyenleri sağlık meslek liselerinden mezun olmaları yeterli olacaktır. Ancak paramedik için ön lisans mezunu olmak gerekiyor.

ATT Maaşları 2023

ATT maaşları 2023 yılında yeni zam oranıyla beraber güncellendi. ATT bildiğiniz üzere Acil Tıp Teknisyeni demektir. ATT mezunları devlet ya da özel hastanelerde görev alabilirler. Kısaca ortalama maaşlarını aktarmak gerekirse de;

  • 2023yılı itibariyle özel hastanelerde hizmet veren ATT çalışanları ortalama 15.000 TL ile 17.000 TL maaş alıyor.

Bu maaş rakamları nöbet eklenmesi durumunda ise artış gösteriyor. Ayrıca devlet hastanelerinde görev yılına bağlı olarak da maaşlar değişkenlik gösteriyor. Uzun yıllar görev alan Acil tıp teknisyenleri kıdemli oldukları için daha yüksek maaş alıyor.

ATT Kaç Yıllık

ATT kaç yıllık sorusu tercih yapacak öğrenciler tarafından merak ediliyor. İlk ve Acil yarım Paramedik yani ATT bölümü 2 yıllık bir bölümdür. Üniversitelerde ön lisans Paramedik bölümü olarak geçiyor. Hem özel hem de devlet üniversitelerinde yer alan Paramedik bölümünün puanları ise oldukça farklılık gösteriyor. Genel olarak üniversiteye göre puanların değiştiğini söylemek mümkündür. ATT Taban puan listesi ise her yıl ÖSYM kılavuzunda sunuluyor. Genel olarak taban ve tavan puanları her yıl farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür.

ATT, Paramedik Farkı

ATT, Paramedik Farkı

ATT, paramedik farkı bulunuyor. Genel olarak ATT ve paramedik bölümleri sıkça karıştırılıyor. Paramedik aynı zamanda Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği olarak da geçiyor. ATT ise acil tıp teknisyenleri için kullanılan bir kavramdır. Acil tıp teknisyenleri ilk yardım ABC ve diğer müdahaleleri üstlenir. Paramedik ile ATT arasındaki en temel fark ATT’cilerin ilaç verme yetkilerinin olmamasıdır. Ancak Ambulans ve Acil Bakım Teknikerleri acil ve gerekli durumlarda hastaya ilaç verme yetkisine sahiptir.

ATT/Paramedik Maaş Farkı

ATT/paramedik maaş farkı mevcuttur. Acil tıp teknisyenleri yani ATT en düşük 5500 TL en yüksek ise 5700 TL maaş alıyor. Paramedik maaşları ise ortalama olarak 7800 TL ile 9300 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Görevde çalışma sürelerine bağlı olarak da tecrübe kapsamında maaşları daha da yüksek oluyor.

Paramedik kaç gün çalışır?

Paramedik mezunları özel ve devlet hastanelerinde hizmet verebilir. Genel olarak paramedik 24 saat boyunca aktif çalışıp 48 saat ise dinlenir. Toplamda haftalık mesai saati 40 olarak yansır. Ayda 160 saat aktif çalışırlar.

Ambulans ’ta çalışmak için ne okumak gerekir?

Ambulanslarda hizmet vermek için acil tıp teknisyeni olmanız gerekiyor. Acil tıp teknisyenliği için sağlık meslek lisesinden mezun olmak yeterlidir.

İlk Ve Acil Yardım Nedir Ne İş Yapar Maaşı

Comments are closed.