İlk ve Acil Yardım Ne is Yapar? (Maaşı)

İlk ve acil yardım nedir ne is yapar maaşı ne kadar, sizlere aktarıyoruz. İlk ve acil yardım taban puanları ve ilk ve acil yardım önü açık mı, birlikte inceleyelim.

ATT taban puanlarını tutturan ve bu bölümü okuyan kişiler 112 merkez ve istasyonlarda, acil servis, ambulans gibi tüm sağlık kuruluşlarında görev almaktadırlar. Müdahale yetkisi olan ve hastaların güvenli bir şekilde acil servise götürme işlemini üstlenen kişilerdir.

İlk ve acil yardım bitiren, ön lisans diploması alarak “paramedik” unvanını alır. Paramedikler, acil durumlarda hastalara tıbbi müdahale yapmakla görevli sağlık personelidir.

İlk ve acil yardım ile paramedik aynı şey değildir. İlk ve acil yardım, bir bölüm adı iken, paramedik bir meslek unvanı ve uygulamasıdır.

Paramedik ve ATT (acil tıp teknisyeni) aynı şey değildir. ATT’ler de acil durumlarda hastalara tıbbi müdahale yapmakla görevli sağlık personelidir. Ancak, paramedikler ATT’lere göre daha kapsamlı eğitim alırlar ve daha fazla yetkiye sahiptirler.

Paramedik acile atanır. Paramedikler, 112 acil çağrı merkezlerinde, acil servis ve ambulans hizmetlerinde görev alırlar. Acil servisler, hastanelerin acil durum bölümlerinde bulunan ve acil durumlarda hastalara tıbbi müdahale yapan birimlerdir.

İlk ve acil yardım maaşları 2023 yılında zamla birlikte ortalama 18.570 TL ile 25.700 TL arasındadır. Çalıştığınız kuruma göre bu ücret değişiklik göstermektedir. Devlet kurumunda hizmet vermeniz ve deneyimli bir çalışan olmanız maaşınızı yükseltecektir.  

İlk ve Acil Yardım Ne Kadar Maaş Alır

İlk ve acil Yardım ne kadar maaş alır, çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde görev alabilirsiniz. Özelde işe başlayan ilk ve acil yardım bölümü mezunu olan bir kişi;

  • yeni başlayan 13.570 TL,
  • 5 yıl deneyimli olan 24.160 TL,
  • 10 yıl deneyimli olan 24.400 TL,
  • 15 yıl deneyimi olanlar ise 25.700 TL maaş almaktadır.

Maaşları deneyim, nöbet ücreti, fazla mesai, AGİ, ek tazminat, aile ve çocuk yardımı gibi faktörler etkilemektedir.

İlk Ve Acil Yardım -2 Ne Demek 

İlk ve acil yardım hayati tehlikenin olduğu konularda ilk müdahaleye verilen isimlerden biridir. Sağlık görevlisi tarafından ya da bu konu hakkında eğitim almış bir kişi ilk müdahaleyi yapabilir. Hayati tehlikeyi atlatması için hastayı hayatta tutmaya çalışır.

İlk ve acil yardım oldukça önemli konulardan biridir. İlk yardım sürecinde bilinci kapalı olan kişiler için ilk yardım abc’si kullanılmaktadır. Yeterli eğitimi görmeyen kişilerin ilk ve acil yardım müdahalesinde bulunmaması gerekir.


Daha fazla ilgili içerik;


2 yıllık ATT Ne İş Yapar

İlk ve acil yardım ne is yapar

İlk ve acil yardım bölümü okuyan kişiler kısaca ATT olarak isimlendirilmektedir. ATT bölümünde üniversitelerde iki yıl eğitim verilmektedir. ATT bölümünü tercih etmeniz için YKS sınavında TYT puan türünüzü ele almanız gerekir. 

2 yıllık ATT bölümü okuduktan sonra mezun olan kişiler ne iş yapacaklarını merak etmektedir. Hastaları güvenli bir şekilde alarak sağlık kuruluşuna ya da acil servise götürme hizmetinde bulunmaktadır. Aynı zamanda 112 merkezlerinde, acil servis, sağlık kuruluşları, Ulusal Medikal Kurtarma ekibinde görev alabilirler. Sağlık kuruluşunda yer alan en önemli mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.  

İlk ve Acil Yardım hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥