İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar? Yaşa Göre Saatlik Asgari Ücreti

İngiltere de asgari ücret ne kadar? Asgari ücretle ile geçinilir mi? Sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızda kolayca bulabilirsiniz. Dilerseniz gelin birlikte bakalım.  

Tüm dünyada asgari ücretler merak edilmektedir. Amerika asgari ücreti gibi İngiltere’de asgari ücretlerini saatlik olarak belirlemektedir. İsviçre asgari ücreti de diğer ülkeler gibi saatlik hesaplanmaktadır. İngiltere de asgari ücret son zamanların en yüksek seviyesinde yer almaktadır. İlk resmi asgari ücret kavramı Birleşik Krallık’ta 1999 yılında gerçekleşti. Yaşa göre asgari ücret tutarları değişiklik gösterir. 23 yaş ve üzerindeki kişilerin alacağı saatlik ücret 9.50 pound olurken 21- 22 yaşındakiler 9.18 pound ücret alırlar. 20-18 yaşındaki kişiler 6.83 pound ve 16-17 yaşındakiler 4.81 pound ücretle çalışmaktadır. Peki aylık ne kadar ücret alırlar? 

İngiltere'de asgari ücret aylık 

İngiltere’de Asgari Ücret Aylık

İngiltere’de asgari ücret genellikle saatlik olarak hesaplanmaktadır. Ülkemizdeki gibi aylık bir kazanç yoktur. İngiltere’de asgari ücret kişinin çalışma saatlerine ve çalışma günlerine göre değişiklik gösterir. Yaş oranlarına göre saatlik alınan ücretlerde farklı olduğu için aylık asgari ücrette değişiklik gözlenmektedir. Örnek olarak bir kişinin haftanın 5 günü çalıştığını ve günlük 8 saat çalıştığını düşünürsek ayda alacağı asgari maaş şu şekildedir; 

  • Saatlik olarak İngiltere’de 23 yaş üzeri asgari ücret 9.50 pound olarak belirlenmiştir. Aylık olarak yapılan hesaplamaya göre 23 yaşındaki biri 1.672 pound alacaktır. Ülkemizde 1.672 pound karşılığı ise ortalama 34.835 TL olacaktır.   
  • 21-22 yaşında bir kişi ise saatlik 9.18 pound ücret alır. Bu kişi aylık olarak 1.615 pound kazanır ve ülkemizde karşılığı ise 33.647 TL’dir. 
  • 20-18 yaşındaki kişiler ise saatlik olarak 6.83 pound kazanır. Aylık olarak alınan ücret ise 1.202 pound olur ve ülkemizde karşılığı ise 25.043 TL’dir. 
İngiltere'de asgari ücret ne kadar 2022 

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar 2022

İngiltere’de asgari ücret 23 yaşında olan kişilere uygulanmaktadır. 23 yaşından daha büyük olan kişiler için asgari ücret sistemi uygulanmaz. Ayrıca asgari ücret saatlik olarak belirlenmektedir. İngiltere’de en yüksek asgari ücretin tutarı 9.50 pound olarak belirlenmiştir. Yaşa göre bu ücret değişir. Aylık olarak ne kadar çalıştığınız, haftanın kaç günü çalıştığınız hesaba katılarak ücretinizi alırsınız. Haftanın 5 günü 8 saatlik bir iş yaparsanız 1.672 Pound ile 1.202 Pound arasında ücret alırsınız. Çalışma süresi artış gösterdikçe bu oran da artacaktır.  

İngiltere'de asgari ücret i̇le geçinmek 

İngiltere’de Asgari Ücret İle Geçinmek

Birleşik Krallık en pahalı ülkeler arasında dördüncü sırada yerini almaktadır. Yaşam maliyeti yüksek olan İngiltere’de asgari ücret ile geçinmekte zorluk çekebilirsiniz. Tek başına yaşayan bir kişinin aylık olarak gideri 2500 sterlin seviyesinde olacaktır. Yani İngiltere’de asgari ücret alarak bir yaşam sürdürmeniz oldukça zordur. Ek iş ya da daha fazla çalışma sergilemeniz gerekebilir. 

Normal bir evde yaşamak isterseniz İngiltere’de ev fiyatları 1.572 pound ücret ödemeniz gerekir. Hane içinde yaşayan kişilerin sayısı arttıkça maliyette artış gösterir. Dört kişilik bir ailenin aylık maliyeti 4.000 Pound olarak hesaplanmaktadır. En pahalı ülkeler arasında yer alan İngiltere’de asgari ücret yerine başka bir işte uğraşmanız gerekecektir.  

İngiltere'de asgari ücretle çalışan sayısı 

İngiltere’de Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

Ülkemizde asgari ücretle çalışan sayısı %42 seviyelerinde yer alırken başka ülkelerde asgari ücretle çalışan kişi sayısı merak edilmektedir. Avrupa ülkelerinde en fazla asgari ücretle çalışan sayısı olan Türkiye olarak bilinir. İngiltere’de ise toplam nüfusun %5’lik oranı asgari ücretle geçimini sağlamaktadır. İngiltere’de asgari ücretle geçinen kişiler genellikle 23 yaş altında olan kişilerdir.  

İngiltere'de asgari ücret kaç pound 

İngiltere’de Asgari Ücret Kaç Pound

İngiltere’de asgari ücret saatlik hesaplandığı gibi yaşa göre de değişiklik göstermektedir. Asgari ücret genel olarak saatlik 9.50 Pound ile 4.81 Pound arasındadır. Fiyat farklılığının nedeni yaştan kaynaklıdır. Yaşlara göre İngiltere’de saatlik asgari ücretler şu şekildedir; 

  • 23 Yaş; 9.50 Pound 
  • 21-22 Yaş; 9.18 Pound 
  • 18-20 Yaş; 6.83 Pound 
  • 16-17 Yaş; 4.81 Pound 

İngiltere’de kendi paralarına karşılık pound kelimesi kullanılır ancak dünya da Sterlin olarak geçer. Yani pound ile Sterlin ifadelerinin ikisi de İngiltere’nin para birimidir. Bu yüzden iki para birimi de aynıdır. Konu hakkında sorularınız görüşleriniz varsa alt kısımda yer alan yorum kısmından bizlere iletebileceğinizi unutmayınız.  

Polonya Asgari Ücret 2022

2022 Asgari Ücret Zammı İkinci 6 Ay

2022 Asgari Ücret Zammı İkinci 6 Ay

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥