İroni Ne Demek 2022 – İroni Yapma Cümleleri

İroni ne demek 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. İroni yapmak ne demek, kozmik ironi nedir ve Osmanlıca ironi ne demek işte detaylar.

Edebi konuşmalar içerisinde kullanmış olduğumuz ironi iki kelime anlamı ile karşımıza çıkıyor. Birincisi gülmece olarak ikincisi ise kastedilen kelimenin tam karşı kelimesiyle dalga geçmektir. İroniyi daha iyi anlamanız açısından ayrıntılı ele almak gerekir.

Birçok insan gündelik hayatta ironinin ne anlama gelmediğini bilmeden ironi yapar. Kişinin söylediğinin tam tersi olarak ifade edilir. İroni çok ciddi söylenmesine karşın söylenen olayın tam tersi olarak algılanması olayıdır. Konuşma dili ile edebiyatın en etkili silahı olarak görülen ironi ne demek? Ayrıntılarıyla ele alalım.

Zenne Ne Demek

İroni Yapmak Ne Demek

Çelişkili anlam taşıyan kelimeler sarf etmek olarak görülebilir. Gündelik hayatta daha çok tiyatro oyunlarında karşımıza çıkan ironi yapmak aslında çok ciddi görüntü çizerken söylenen sözün arkasında çelişkili bir anlam taşıdığı aksine tam karşıt bir anlamı olduğunu gösterir. Bir anlamda bir kişinin cahilliği ve kusurlarını ortaya çıkarmak için düşünülen durumdur.

Kozmik İroni Nedir

Kozmik’in evrenle ilgili, evrenin düzeniyle ilgili anlamına gelir. Kozmik ironi ise bir anlamda hayattaki hiçbir şeyin sizin kontrolünüzde olmadığını gösteren güç olarak tanımlanabilir. Bazı tanımlarda talihsizlik olarak gösterilir. Kozmik ironiğe göre kader ve şansın sonucu olur.

Osmanlıca İroni Ne Demek

Yunanca’dan dilimize yerleşen ironi karşınızdakiyle inceden ince alay etme olarak görülebilir. Osmanlıca da istihza kelimesinin eş anlamlısı olarak görülür. İstihza ince ve gizli alay anlamı taşımaktadır. Edebi olarak anlatılmak istenilenin tam tersidir. Sokrates’in karşısındakinin hiçbir şey bilmediğini kendisinin bir şey bilmediğini öne sürerek çıkarmasıdır.

Felsefede İroni Ne Demek

Felsefede İroni Ne Demek

Felsefi açıdan baktığınızda olay alaysılama olarak görülür. İstihza ile aynı anlamı taşır. Felsefe açısından alay ve istihza karşınızdakini aşağılama davranışı olarak gösterilebilir. Söylenen söz ile tutumu ifade eder ve dolaylı, kinayeli, üzeri örtük iğneleyici bir söylem biçimi olarak görülür. Arif olan anlar sözü ironiktir. Burada örtük bir cümleden bahsetmek doğru olur. Günümüzde sadece sanat ve  edebiyat dışında siyasette, ekonomide, eğitimde gündelik hayattaki her türlü konuşmalar içerisinde ironi bulunur.

TDK İronik Ne Demek

Dilimize Fransızca’dan yerleşen ironi Türk Dil Kurumuna göre iki farklı anlam taşımaktadır. Bunlar;

  • Gülmece
  • Söylenen sözün tam karşıtı olarak kişi ya da olay hakkında alay etmedir.

İroni Örnek

Bu bağlamda sizlere onlarca örnek gösterilebilir. Bunlardan bazıları;

  • Arabasına bindiğiniz arkadaşınız trafik kurallarının hiç birine uymaz ve çok hızlı kullanır. Bu durumda arkadaşınıza kendimi trafikte çok güvenli hissediyorum, çok iyi araba kullanıyormuşsun cümlesi sizin yapmış olduğunuz ironidir.
  • Çok kötü futbol oynayan arkadaşınıza Vay be sanki Maradona diye hitap etmenizde ironidir.
  • Çok yaramazlık yapan çocuğa annesinin aferim oğlum çok usluydun demesi de bir ironidir.
  • Bu makalede ironi kelimesi üzerinde durmuyoruz gibi…

Ğ Ne Demek

Gn Ne Demek

Yarım Pansiyon Ne Demek

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu