İstanbul dar gelirliler için konut araştırması son zamanlarda artış göstermiştir. 1 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamayla birlikte müjdeli haberi gelmiştir.  

İstanbul gibi diğer 80 ilde de dar gelire sahip olan aileler ev sahibi olabilirler. Sosyal konut desteği ile ev kirası öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. 20 yıl gibi uzun vadede ev satın alabilirsiniz. Konut projesinin faaliyete geçmesiyle kira fiyatlarında bir düşüş beklenmektedir. İstanbul’da dar gelirliler için konut projesini merak ediyorsanız tüm detaylarını ele aldık. Hadi elin birlikte bakalım.  

TOKİ İstanbul Konut Başvurusu

Sosyal konut projesinde detaylar gün geçtikçe ortaya çıkmaya başlıyor. 81 ilde sosyal konut projeleri başlamış durumda. Toki başvurusunda bulunmanız için belirli şartlara sahip olmanız gerekir.  

  • Dar gelire yani 10 bin TL’yi aşan bir bütçenizin olmaması gerekir. Bu şart İstanbul için 11 bin olarak belirlendi.  
  • Bulunduğunuz adreste en az bir yıl ikamet etmiş olmanız gerekir.  
  • Ayrıca daha önce toplu konut idaresinden konut ve konut kredisi almamış olmanız gerekir.  

Şartları sağlıyorsanız ve %10 peşinat durumunu karşılayabilirseniz Toki İstanbul konut projesine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için e-devlet sistemini kullanmanız gerekir. Ancak başvuru ekranı yakın bir zaman diliminde kullanılacaktır. Sosyal konut projesinin hazırlıklarının büyük bir kısmının bittiği açıklanmıştır. 

İstanbul TOKİ Başvuru Ne Zaman

İstanbul TOKİ Başvuru Ne Zaman

İstanbul şehrinde Toki başvurusunda bulunacaksanız ve ne zaman olacağını merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Sosyal konut projesi altında 81 ilde 150 bin dairenin satışı gerçekleşecektir. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılacaktır. Ayrıca peşinat ödemelerinizi de Halkbank ya da Ziraat bank üzerinden gerçekleştirmelisiniz. 

Toki sosyal konut projesi yakın zamanda biteceği ve daha detaylı açıklamaların geleceği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Sosyal konut projesinin Eylül ayında başvurulara açılacağı düşünülmektedir. 

TOKİ Başvuru İstanbul 2022 Fiyatları

Toki İstanbul fiyatları hakkında net bir açıklama gelmemiştir. Ancak tahmin edilen verilere göre Toki fiyatlarının ortalama olarak 450 bin TL olacağı düşünülmektedir. Aylık taksit ücretleri de 2.000 ile 3.000 TL arasında olabilir. Başvuru ücretleri ise küçük şehirlerde 4.000 TL olurken nüfusu 15.000 üzerinde olan yerlerde 6.000 TL ödenmesi gerekir. Kura çekilişi sonrası ev sahibi olamazsanız bankalar üzerinden yatırdığınız ücretin geri iadesini kolayca alabilirsiniz. 

Sözleşme yapmanız için bankalara peşinat ödemesi gerçekleştirmeniz gerekir. Buda ana paranın en az %10’u oranında olması gerekir. Yani eğer 450 bin TL’lik bir eve başvuru yapmak istiyorsanız 45 bin TL peşinat ödeyerek sözleşme yapabilirsiniz. 

Toki İstanbul hakkında fikirlerinizi ve sorunlarınızı bize bildirmeyi unutmayınız.  

Ankara’da Satışa Sunulan Toki Evleri 2022

Toki Başvuru Yap 2022-23 – Toki Hangi İllerde ve Ne Zaman Başlayacak

Dar Gelirli Ailelere Toki Başvurusu

Comments are closed.