Kabir Rahatlığı İçin Tesirli Dua – Ölen Kişinin Kabir Azabı Çekmemesi İçin Okunacak Dua

Kabir rahatlığı için dua konusu hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz. Kabir azabından korunmak için yapılacak en etkili dua…

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kabir azabının olduğunu açıkça dile getirmiştir. Bu konu hakkında birçok farklı hadisi şerif bulunur. Dünyada bulunan bütün canlılar bir gün ölümü tadacak. Yaşamını yitiren her canlıyı kabir azabı bekliyor. Ancak günah işlememiş ve amelleri salih olan insanlar kabir azabı çekmez. Bu dünyada günah işleyen kişiler için sadece kabir azabı vardır. Kabir azabından korunmak için günlük hayatınızda bol bol ibadet etmeli ve yaptığınız günahlar için tövbe etmelisiniz. Dua kaderi hem de ahiretteki hayatınıza büyük ölçüde katkı sağlar. Kabir azabından korunmak için yapabileceğiniz dua ise şu şekildedir;

Okunacak Duanın Arapçası;

Allahümme inni eüzü bike min azabil kabr ve min azabinnari ve min fitnetil mahya vel memati ve min fitnetil mesihid deccal.

Okunacak Duanın Türkçe Anlamı;

Ey Rabbim, kabir ve cehennem azabına, hayatın ve ölümün kötülüklerine, Deccal’ın kötü fitnesine uğramasından sadece sana sığınırım.

Kabri Genişleten Dua

Kabri genişleten dua

Müslümanlar öldükleri zaman ahiretin varlığına inanırlar. Ahirette kötü ve günahkar insanlar için kabir azabı bulunur. Tüm inanan insanlar kabir azabından korkar. Kabir azabından korunmak ve kabrinizi genişletmek için hayatınız boyunca bol bol dua etmelisiniz. Allah’ın izniyle ölümden sonra kabir azabı yerine kabir nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Secde ve Mülk sürelerini okumanız öldükten sonra kabrinizi genişletir. Bu sureler dışında kabir azabından korunmak ve kabrin genişliği için yapılması gerekenler şu şekildedir; Cuma geceleri 1 kere Fatiha ve 15 kere iza zülzilet duaları ile iki rekat namaz kılmak da kabrinizin genişletilmesini sağlar. Sadaka vermek, iyi ameller işlemek, günahtan kaçınmak, ibadet etmek kabrinizi genişletmek için yapabileceğiniz en güzel işlerden bazılarıdır.

Ölen Kişinin Kabir Azabı Çekmemesi İçin Okunacak Dua

Ölen kişinin kabir azabı çekmesini istemiyorsanız kabrine gittiğiniz zaman bol bol dua etmelisiniz. Yakınınızın kabrine gittiğiniz zaman üç kere bu duayı okursanız kıyamet gününe kadar kabir azabı çekmez. Bu okunacak dua yeri ve önemi oldukça fazladır. Bu yüzden her mezarlık ziyaretlerinde bu duayı okuyabilirsiniz. Kabir ziyaretinde ayrıca Mülk, Tebareke surelerini de okuyabilirsiniz. Bu sayede ölen kişinin rahatlamasını sağlarsınız.

Okunması Gereken Duanın Arapçası;

Allahümme bi hakkı seyyidina Muhammedin ve ali Muhammedin sallallahu aleyhi ve seleme la tüazzib hazel meyyit.

Okunması Gereken Duanın Türkçe Anlamı;

Ey Rabbim, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve Peygamber Efendimizin ailesi hürmetine bu ölüyü azaptan kurtar.

Kabir azabı için okunacak dualar hakkında düşüncelerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr