Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi – Kasık Ağrısı ve Karın Ağrısı

Kadınlarda idrardan kan gelmesi ve karın ağrısı ve idrardan kan gelmesi neden olur, bilgilendiriyoruz. Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesini birlikte inceleyelim.

Kadınlarda idrardan kan gelmesi durumu birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. İdrardan kan gelmesi durumu kanın hastanın kendisi tarafından fark edilecek kadar çok olması halinde makroskobik hematüri olarak adlandırılır.

İdrardaki kan kişi tarafından fark edilemiyor ancak idrar testinde ortaya çıkıyorsa bu durum da hematüri olarak adlandırılır. Hematürinin tedavisinde kullanılan farklı yollar ve tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Kadınlarda İdrardan Sonra Peçeteye Kan Gelmesi

Kadınlarda i̇drardan sonra peçeteye kan gelmesi

Kadınlarda idrardan sonra peçeteye kan gelmesi idrarla birlikte gelen kan ile karıştırılmamalıdır. Regl kanaması benzeri bir kanama ile idrarda kan farklı görünümlere sahiptir. İdrarda kan tespit edildiğinde idrar renginin kırmızıya çalması ya da kola rengini alması beklenir.

Doğrudan peçeteye kan geliyorsa bu sadece idrar yolu enfeksiyonlarına değil rahim kaynaklı bazı rahatsızlıklara da işaret edebilir. İdrarda ve idrar sonrasında kan gelmesi belirtisi olarak değerlendirilen bazı rahatsızlıklar;

  • Böbrek yaralanmaları,
  • Genetik rahatsızlıklar,
  • Kanser rahatsızlıkları,
  • Mesane kanseri,
  • Böbrek rahatsızlıkları,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Böbrek taşı.

Kadınlarda İdrardan Kan Pıhtısı Gelmesi

Kadınlarda i̇drardan kan pıhtısı gelmesi

Kadınlarda idrardan kan pıhtısı gelmesi hali idrar yolu enfeksiyonlarında ya da rahim kaynaklı bazı rahatsızlıklara işaret edebilir. Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ya da ağrı egzersizler yapılması halinde de idrarda kan görülebilmektedir.

İdrarda kan pıhtısı görülmesi halinde kanın nedeni araştırılmalıdır. Uzmanlara başvurduğunuzda idrar testi vermeniz beklenir. Birçok farklı rahatsızlığa işaret edebilen bir belirti olduğundan idrardan kan pıhtısı gelmesi halinin hangi hastalığa işaret ettiğini doğrudan söylemek mümkün değildir.

Kasık Ağrısı ve İdrardan Kan Gelmesi

Kasık ağrısı ve i̇drardan kan gelmesi

Kasık ağrısı ve idrardan kan gelmesi genellikle idrar yolu enfeksiyonlarına işaret eder. İdrar yolu enfeksiyonları idrar çıkışı sırasında ağrı olması hali, kasıklarda sürekli gelip giden sancılı ağrılar, idrarda kan görülmesi gibi belirtiler gösterir.

Yukarıdaki belirtiler ile birleşen idrardan kan gelmesi halinde bir üroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Kasıklardaki ağrının şiddeti idrar yolu enfeksiyonunun ne  derece ilerlemiş olduğunu da haber vereceğinden belirtileri ilk fark ettiğiniz andan itibaren beklememeniz önerilir.


Daha fazla ilgili içerik;


Akciğer Kanseri İdrardan Kan Gelmesi

Akciğer kanseri i̇drardan kan gelmesi

Akciğer kanseri idrardan kan gelmesi ile doğrudan bağlantılanan bir rahatsızlık değildir. Hastanın akciğer kanseri ile mücadele sürecinde kanserin son evresindeyse bu noktada kanser diğer organlara yayılabilir.

Kanserin diğer organlara yayılması ile birlikte boşaltım yollarında hasara neden olması ile idrarda kan belirtisi ortaya çıkabilmektedir. Durumun teşhisi için mutlaka uzman muayenesi gerekir.

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Hangi Doktor Bakar

Kadınlarda i̇drardan kan gelmesi hangi doktor bakar

Kadınlarda idrardan kan gelmesi halinde üroloji doktorlarına başvurulması gerekir. Hastanelerin üroloji bölümlerinde faaliyet gösteren üroloji doktorlarından randevu alarak vakit kaybetmeden idrardan kan gelmesi halinde doktor muayenesi talep etmelisiniz.

Doktor muayenesi sonrasında büyük ihtimalle idrar testi istenecektir. Bu idrarda yabancı madde olup olmadığını, hematüri rahatsızlığının belirtileri olup olmadığını tespit etmek içindir. İdrardan gözle görülür kan gelmesi genellikle idrar yolları enfeksiyonları ya da böbrek rahatsızlıklarına işaret eder.

Karın Ağrısı ve İdrardan Kan Gelmesi

Karın ağrısı ve i̇drardan kan gelmesi

Karın ağrısı ve idrardan kan gelmesi birçok rahatsızlığın habercisi olabilir. İdrardan kan gelmesinin en belirgin nedenleri ise idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrarda gözle görülemeyen kan da idrar testlerinde çıkabilir.

Karın ağrısı ve idrarda kan görülmesinin başka bir nedeni de böbrek enfeksiyonlarıdır. Böbreklerdeki ağrı bazen hastalar tarafından karın ağrısı sanılabilir. Karın ağrısı ya da diğer benzer belirtiler idrardan kan gelmesi ile birleştiğinde mutlaka ciddi bir rahatsızlığın habercisi olacağından üroloji uzmanlarına başvurmanız gerekir.

Kanser Hastalarında İdrardan Kan Gelmesi

Kanser hastalarında i̇drardan kan gelmesi

Kanser hastalarında idrardan kan gelmesi olumsuz bir durumun habercisi olarak kabul edilir. Genellikle mesane kanseri olan hastaların idrarda kan şikayeti ile üroloji uzmanlarına başvurduğu biliniyor.

Kanser hastalarının vücutlarının kanserle mücadele etme durumuna göre farklı evrelerde özellikle mesane kanseri için idrarda kan görülmesi yaşanabilen bir durumdur. Bununla birlikte normal karşılanmadığı için mutlaka kanser tedavisi alınan uzmana durum bildirilmelidir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr