Kafamda şişlik var dokununca acıyor problemi pek çok farklı sebep dolayısıyla meydana gelebilir. Kistlere bağlı olabilecek bu durum, çarpma gibi bir hasar alma sonucunda da meydana gelmiş olabilir.

Kafada Şişlik ve Acıma

Kafada şişlik ve acıma pek çok problem sebebiyle kaynaklanıyor olabilir. Kafa travmalarında yoğun olarak görülmekte olan kafada şişlik ve dokunduğunda acıma hissi, doktor kontrolünde olması gereken bir problemdir. Kafada meydana gelen kistler şişliğe ve ağrı hissi yaşamaya neden olabilir.

Tümör Kafada Şişlik Yapar mı?

Kafamda Şişlik Var Dokununca Acıyor

Tümör kafada şişlik yapar mı sorusuna net bir yanıt vermek zor olsa da, kist gibi durumların kafada şişlik olmasına neden olduğu şeklinde yanıt vermek doğru olacaktır. Bu durum kafanıza dokunduğunuzda acı hissetmenize de neden olabileceği gibi, bu gibi bir durumu fark ettiğiniz anda doktora gitmeniz ve kontrol yaptırmanız çok daha mantıklı olacak ve olası bir problemin önüne daha hızlı şekilde geçilmesini sağlayacaktır.

Kafanın arkasında şişlik neden olur?

Kafanın arkasında şişlik, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Travma: Kafanın arka tarafında travma, şişlik, ağrı ve diğer semptomlara neden olabilir. Travma, bir kaza, düşme veya spor yaralanması sonucu olabilir.
  • Enfeksiyon: Kafanın arkasındaki bir enfeksiyon, şişlik, ağrı, ateş ve diğer semptomlara neden olabilir. Enfeksiyon, bakteri, virüs veya mantarlardan kaynaklanabilir.
  • Kanser: Kafanın arkasındaki bir tümör, şişlik, ağrı ve diğer semptomlara neden olabilir. Tümörler, benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) olabilir.
  • Baş ağrısı: Baş ağrısı, kafanın arkasında şişliğe neden olabilir. Baş ağrısının birçok farklı nedeni vardır, ancak en yaygın nedenleri stres, migren ve uykusuzluktur.
  • Alerji: Alerji, kafanın arkasında şişliğe neden olabilir. Alerjenler, toz, polen veya hayvan tüyleri gibi olabilir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar, kafanın arkasında şişliğe neden olabilir. Bu ilaçlar, kortikosteroidler, kemoterapi ilaçları ve kan incelticileri gibi olabilir.

Kafada Kemik Gibi Sert Şişlik

Kafada kemik gibi sert şişlik kafaya darbe alınmasından dolayı gerçekleşmiş olabilir. Kafayı hızlı bir şekilde sert bir bölgeye çarpmak bu durumun nedeni olabileceği gibi tek nedeninin bu olduğunu söylemek kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu gibi bir sorun yaşadığınızda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Ense ile Kafa Arkasında Şişlik

Kafamda Şişlik Var Dokununca Acıyor

Ense ile kafa arkasında şişlik bu bölgeye darbe almaktan kaynaklanabileceği gibi daha ciddi bir problem sebebiyle de meydana gelmiş olabilir. Eğer kafadan meydana gelen şişliğin yanı sıra görme kaybı, bulanık konuşma veya anlamsız kelimeler, konuşulanı anlamama ve sürekli olarak kusma problemlerini yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına kontrole gitmeniz gerekmektedir. Eğer bu gibi bir belirti göstermiyorsunuz problem enfeksiyon ya da sivilce olabilir.

Başın Sağ Tarafında Şişlik ve Ağrı

Başın sağ tarafında şişlik ve ağrı çeşitli sebepler dolayısıyla kaynaklanabileceği gibi bu gibi durumlarda doktor kontrolü yaptırmak çok daha mantıklı olacak ve olası bir problemin önüne geçip, erken önlem almayı mümkün hale getirecektir.

Kafadaki Şişlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kafanızda Meydana gelen ve sebebini anlamadığınız şişlik için nöroloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Kafadaki Şişlik İçin Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Eğer kafanızdaki şişlik geçmiyor ve ağrıya sebep oluyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmeniz faydalı olacaktır.

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Şişmesi Nasıl Geçer Evde

Oruçluyken Ateşin Çıkması