Kalp Krizinin 7 Sessiz Belirtisi

Kalp krizinin 7 sessiz belirtisi hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Kalp krizi geçirenlerin yorumları ve kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız işte detaylar.

Kalp krizinin 7 sessiz belirtisi, hayatımızda birçok kez sağlık sorunu ile karşı kaşıya kalabiliriz. En tehlikeli sağlık sorunları arasında kalp krizi gelmektedir. Kalp krizi göğüste hissedilen şiddetli bir ağrı olmakla birlikte sessiz kalp krizi çeşidi de vardır. Sessiz kalp krizi haftalar boyunca sürebilir ve hissetmezsiniz bile. Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülen kalp krizinin 7 sessiz belirtisini merak edenler için yazımızda derledik. Hadi gelin bir bakalım.

 • Kalp krizindeki en temel belirtilerden birisi göğüs ağrısıdır. Göğüs de hissedilen bu ağrı şiddetli boyutlarda veya hafif bir şekilde gerçekleşebilir.
 • Sol kol, boyun, omuz, karın, çene ve sırtta bu ağrıların hissedilmesi kalp krizi belirtileri olarak belirlenmektedir. Sağ kolda meydana gelen uyuşukluk kalp krizi belirtilerinden birisi olabilir. Bazen de sol el parmak uyuşması da kalp krizi belirtileri arasındadır.
 • Sıkıntı hissi ve baş dönmesi diğer belirtileri arasında yer alır.
 • Nefes darlığı hissedilmesi ve kolay yorulma belirtileri arasındadır.
 • Mide bulantısı ve kalp ritim bozukluğu diğer belirtilerindendir.
 • Terleme, halsizlik ufak belirtiler arasındadır.
 • Sersemlik, sindirim sıkıntıları, çarpıntı kalp krizinin belirtileri arasındadır.

Kalp Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Verilir

Kalp Krizi Geçirenlerin Yorumları

Kalp krizi, kalbin oksijen ve besin desteğinden kaynaklı olarak koroner damarındaki tıkanıklığından kaynaklı oluşan kan akışının kesilmesidir. Kalp yeterince kanlanmadığı için kalıcı bir şekilde hasar olduğu gibi kalp krizi ölümle sonuçlanabilir. Kalp krizi geçiren kişilerin yorumlarını sizler için yazımızda ele aldık.

 • Kalp krizi geçiren kişilerin yaptıkları yorumlarda genellikle sabah saatlerinde gerçekleştiğine dair bazı iddialar vardır. Kalp krizi geçiren kişilerin çoğu göğüste hissedilen ağrının çok şiddetli olduğunu ardından kol, omuz bölgelerine doğru bu ağrının yayıldığını dile getirmişlerdir. Göğüste yanma, hazımsızlık ve mide rahatsızlıkları hisseden kişiler de kalp krizi ile karşı karşıya kaldıklarını söylemişlerdir.

Kalp Krizi Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız

Göğüs kafesi içerisinde bulunan kalp insanın hayatının devam etmesi için en önemli organlardan birisidir. Kalpte meydana gelen sorunlardan birisi kalp krizidir. Sağlık sorunlarının çözülmesindeki en önemli etmenlerden birisi erken teşhistir. Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlayabilirsiniz ve belirtileri nelerdir gelin birlikte bakalım.

 • Kalp krizinin hafif ve şiddetli ağrılar şeklinde hissedilebilir. Kalp krizinin anlaşılması için en önemli belirtilerinden biri göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının oluşmasıyla birlikte nefes alamaz ve üzerinize bir ağırlık çöker. Bu ağrı vücudunuzun diğer kısımlarına doğru yayılmaya başlar. Omuz, kol, çene, karın ve boyun bölgelerinde de bu ağrı hissedilmektedir. Mide bulantınız varsa, nefes darlığı çekiyor, çabuk yoruluyor ve aniden bir ter basıyorsa kalp krizi geçirebileceğinizin belirtisidir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı

Kalp krizi anında ne yapılmalı ve müdahale edilmeli birçok kişi tarafından bu soruların cevapları merak edilmektedir. Kalp krizi geçiren kişinin yakınlarını daha çok ilgilendiren ve en önemli konulardan biridir. Kalp krizi oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Kalp krizi adeta dakikalar ile yarışmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kişi asla tek başına hastane gitmemesi gerekir ve ağır hareketler yapmaması gerekmektedir. Kalp krizi belirtilerinin gerçekleştiği sırada anında ambulans aranmalıdır.

 • Kalp krizi geçiren bir kişinin yakınında bulunuyorsanız ambulans gelene kadar üzerindeki kıyafetlerin yaka kısmını genişletmeniz gerekir. İlk yardım gereken bir durumda deneyimli bir kişiden yardım istemeniz gerekir. İlk yardım konusunda eğitim almamış bir kişiden yardım istemeniz daha kötü durumlara yol açabilir. Bulunduğunuz ortamda pencere ve kapıları açarak odada oksijen olmasını sağlamalı ve kalp krizi geçiren kişinin yanında fazla kişi olmaması gerekir.
Kalp krizinin 7 sessiz belirtisi
Kadınlarda kalp krizi belirtileri

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi erkeklerle kıyaslandığı zaman kadınlarda daha az görülmektedir. Kadınlarda az görülmesine rağmen kalp krizi geçiren birçok kadın hasta vardır. Kadınlar kalp krizi geçirdiklerinde erkekler gibi belirtiler hissedebilir arada çok ufak bir fark vardır.

 • Kadınlarda oluşan kalp krizi belirtilerinde göğüs ağrısı yaşanırken erkeklerde genellikle göğüste yaşanan ağrı kola ve vücuda doğru yayılmaktadır.
 • Sırt ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, soğuk terleme, çarpıntı gibi belirtiler kalp krizinin habercisi olmaktadır.

Uykuda Kalp Krizi Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız

Günlük hayatımızda bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalsak da en tehlikeli sağlık sorunları arasında kalp krizi vardır. Kalp krizi bazı zamanlarda kendini şiddetli bir ağrı ile gösterirken bazen sessiz bir şekilde kalp krizi geçirebilirsiniz. Genellikle kalp krizleri uykudayken meydana gelmektedir. Uykuda kalp krizi geçirdiğinizi anlamanıza yardımcı olacak birkaç belirti şu şekildedir;

 • Uyumadan önce göğsünüzde ağrı hissediyorsanız bu ağrı geçene kadar uyumayınız.
 • Uykuda kalp krizinin en büyük belirtilerinden biri çarpıntıdır. Çarpıntı ile uykudan uyandıysanız ve soğuk terleme başladıysa kalp krizi geçirme olasılığınız çok yüksektir.
 • Göğüs ağrısı, baş dönmesi, boyun bölgesine kadar yayılan ağrılar en büyük belirtileri arasında yer alır.

Geçirilmiş Kalp Krizi Nasıl Anlaşilir

Kalp krizi her zaman şiddetli bir ağrı ile gerçekleşmez. Sessiz kalp krizi geçiren kişiler de vardır. Sessiz kalp krizi haftalarca devam eder ama siz farkında bile olmazsınız. Bazen bir hastalığınızın olduğunu ve ne olduğu konusunda net bir tanım yapamadığınızı söylersiniz. Bu durumlarda sessiz kalp krizi geçirmiş olma olasılığınız oldukça yüksektir. İnsanların üçte biri göğüs ağrısı gerçekleşmeden kalp krizi geçirmiştir. Mide bulantısı, sersemlik, baş ağrıları, mide de yaşanan sorunlar kalp krizi olabilir.

Göz Doktoru Maaşları

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Geçer Evde

Narkoz Etkisi Ne Kadar Sürer

İşe Gitmeme Bahaneleri

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥