Narkoz Etkisi Ne Kadar Sürer

Narkoz etkisi ne kadar sürer hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Narkozun yan etkileri kaç gün sürer ve narkozdan sonra neler olur işte detaylar.

Hayatımızın bazı dönemlerinde sağlık sorunları yaşarız. Sağlık sorunlarından dolayı bazen ameliyat olmak zorunda kalabiliriz. Farklı ameliyat türlerinden de olsa ameliyat oldukça korkutucu ve can sıkıcı bir durumdur. Ameliyat olan kişinin acı çekmemesi için anestezi verilmektedir. Vücuda alınan bu anestezinin ameliyattan sonra atılması gerekir.

Ameliyat bitse bile kişinin vücudunda yer alan anestezi etkisi sürdürmektedir. Kişiden kişiye göre anestezisin atılma süreleri değişir. Anesteziyi atmak için farklı yiyecekler tüketilmelidir. Narkozun etkisinin kaç gün sürdüğü birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. Narkoz hakkında merak ettiklerinizi sizler için yazımızda derledik.

Osmaniye Park Hastanesi Telefon Numarası

Narkozun Yan Etkileri Kaç Gün Sürer

Ameliyat sırasında ameliyat olacak kişiye genel anestezi yapılmaktadır. Genel anestezi içerisinde kişiye narkoz verilmektedir. Ameliyat olan kişi uyku haline geçerek bilinçsiz bir şekilde kalmasına olanak sağlamaktadır. Ameliyat bittiği zaman kişi uyansa da vücuttaki narkoz etkisini devam ettirir. Narkozun yani anestezin birkaç gün etkisini sürdürmektedir. Peki ne zamana kadar narkoz etkisi vücutta kalır?

 • Narkoz ameliyatın ilk haftalarında mide bulantısı, baş dönmesi yapabilir. Narkozun atılması yaklaşık olarak 1 ay sürer. 1 ay boyunca ameliyat olan kişinin günlük yaşantısını etkilemeyebilir. Narkoz ameliyattan sonraki birkaç gün kişiyi etkilemektedir.

Narkozdan Sonra Neler Olur

Anestezi verilen hasta ameliyattan sonraki birkaç gün narkozun etkisinden çıkamaz. Vücudunuza göre ve uygulanan anesteziye göre bu durumlar değişiklik gösterir. İlk günlerde mide bulantısı, uyku hali, baş ağrıları gibi semptomların görülmesi oldukça normaldir. Sürekli narkozun atılması için gerekli gıdaların tüketilmesi gerekir. Ameliyattan birkaç gün sonra kişi eski haline gelebilir. Narkoz alındıktan sonra bir gün oldukça önemlidir.

 • Narkoz alan kişinin yakınında birisinin olması gereklidir. Anestezi aldıktan sonraki bir gün içinde sigara, alkol tüketilmemesi gerekmektedir. Aktif olarak araç kullanılmamalı ve narkozdan sonraki birkaç gün evde dinlenilmesi gerekir.

Vücuttaki Narkozu Ne Atar

Ameliyat sırasında acının hissedilmemesi için kişi belirli bir süre uyutulmaktadır. Uyutulması için kişiye genel anestezi yapılır. Genel anestezi ile kişinin vücuduna narkoz verilir. Narkozun vücuttan atılması için yediğiniz gıdalara özen göstermeniz gerekir. Narkozu atacak ve bol bol tüketilmesi gereken gıdaları ve yapılması gereken aktiviteleri sizler için derledik. Ameliyattan sonra hangi gıdaların tüketilmesi gerektiği konusunda uzman doktorlar bilgilendirme yapacaktır. Ameliyatınızın ve anestezin türüne göre belirlenmekte olup uzman doktorun tavsiyesine uymanız gerekir. Vücuttan narkozu atmanız için tüketilmesi gereken genel gıdalar ve yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • En önemli gıdalardan birisi kahvedir. Sütsüz ve şekersiz kahve içme şansınız varsa etkili olacak yöntemlerden biridir.
 • Bol bol su içmeniz gerekir. Bunun sebebi narkozun vücuttan idrarla atılması gerektiği ve bol bol su içerek narkozu atmanıza olanak sağlayacağı içindir.
 • Yürümenize özen gösterin. Eğer yürüme şansınız varsa 30 dakikalık yürüme egzersizinde bulunmanız önemlidir.
 • Kusma belirtileri varsa kusmaktan kaçınmayınız.

Genel Anestezi Vücuttan Kaç Günde Atılır

Genel anestezi alınan vücutta bazı etkiler görülmeye devam eder. Kullanılan genel anestezinin etkisi 1 ay kadar devam eder. 1 ay devam eden bu süreçte günlük hayatınızı olumsuz etki gösterebilir. Özellikle genel anestezi alındıktan sonraki bir hafta içerisinde bazı yan etkiler görülür. Bu etkilerin ilk sırasında baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, denge bozukluğu, iştahsızlık gibi durumlar görülmektedir. Genel anestezi alan bir kişinin anesteziyi atma süresi şu şekildedir;

 • Genel anestezinin vücuttan atılma süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel anestezi vücuttan yaklaşık olarak 1 ay içerisinde atılmaktadır. Genellikle bir hafta içinde ya da 1 aylık sürede etkileri gözlenmektedir.

Narkozun Etkisi Nasıl Geçer

Ameliyata giren çoğu kişi genel anestezi alarak uyutulur. Ameliyat sırasında acı çekmemesi için genel anestezi yapılmaktadır. Genel anestezi yapılan kişiye narkoz verilmektedir. Narkozun etkisinin geçmesi için bazı yöntemleri ve tavsiyeleri gerçekleştirmeniz gerekir.

 • Narkozun atılması için yürüyüş yapmanız ve bol bol su tüketmeniz gerekir. Narkozun atılma sürecini kısaltacak içeceklerden birisi ise kahvedir. Bol bol tuvalete çıkmalı, kusma isteği geldiği zaman karşı konulmamalıdır.
Narkozun Etkisiyle Bilinçaltı

Narkozun Etkisiyle Bilinçaltı

Narkozun vermiş olduğu nedenden dolayı birçok kişi bilinçaltı etkisinde kalır. Ameliyata girecek olan kişiler ameliyattan daha çok genel anesteziden korkmaktadır. Ameliyata girecek olan kişinin uyuması için verirken damardan ilaçlar beyindeki merkezlerde derin bir uyku halini oluşturmaktadır. Bu ilaçlar etkisiyle bilinçaltında düşüncelerimiz ortaya çıkmaya başlar. Birçok hastanın merak ettiği konulardan biri narkoz etkisiyle ne söyleyeceğidir.

 • Hastaların en yakın çevresine hatta kendilerine bile itiraf edemedikleri gerçekleri bilinçaltı sayesinde ortaya çıkmaktadır.

Ameliyattan Sonra Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer

Hayatımızda en az bir kere bile olsa sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırız. Sağlık sorunlarının çözüme kavuşması için ameliyat olmamız gerekebilir. Ameliyat sırasında çoğu kişiye genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyattan sonra narkoz ilk bir hafta içerisinde ağır bir şekilde etkisini hastalara göstermektedir.

 • Narkoz vücutta 1ay boyunca kalabilir. Narkozun etkisini ise hasta 1 hafta boyunca ağır şekilde hissedebilir. Narkozun etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Narkozdan Nasıl Uyandırılır

Ameliyat olacak olan birçok hasta ameliyattan daha çok narkozdan korkmaktadır. Derin uykuya geçen hastanın kafasında birçok soru işareti oluşur. Bir daha uyanamama korkusu, ameliyatın kötü geçeceği korkusu gibi birçok korkuda işin çabası olur. Hastaların aklında en çok merak edilen konulardan birisi ise narkozdan nasıl uyandırıldığıdır.

 • Ameliyat bittikten sonra anestezi ilaçlarını sonlandırarak hastanın uyanması beklenir. Hastanın kendiliğinden uyanması beklenirken derlenme odasına alınmaktadır. Derlenme odasında hasta gözetim altına alınır ve servise götürülür. Hasta uyandıktan sonra hasta ısıtılır ve ağrıları için ilaç tedavisinde bulunulur.

Çapa Hastanesi Telefon Numarası

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Fiyatları

Özel Hastane Emar Fiyatları

Burun Estetiği Fiyatları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu