Kanal Tedavisi Fiyat 2023 (Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer)

Kanal tedavisi fiyatları 2023 yılında zamlandı. Kanal tedavisi ne kadar sürer ve Devlet hastanesi kanal tedavisi ücretini sizlerle paylaşıyoruz. Endodonti (kanal tedavisi fiyatları) gelin birlikte inceleyelim.

Sağlıklı gülüşe sahip olmak için ağız bakımına özen göstermemiz gerekmektedir. Ağız bakımına özen gösterilmediği takdirde dişlerde çürükler meydana gelmektedir. Bunun sonucunda dişlerde eksiklik ve ağız yapısında birçok hastalık meydana gelebilmektedir. Peki dişlerimiz bir şekilde çürüdü bu durumda ne yapmalıyız, çürük dişi tedavi etmek için hangi tedavi yöntemi kullanılır? Gelin bunu sizlere açıklayalım.

Diş pulpasında meydana gelmiş çürüme, iltihap ve ölü kısım bulunuyorsa kanal tedavisi bu alanların çıkarılması için yapılan tedavidir. Pulpas yerine dişin içine dolgu işlemi uygulanmaktadır. Kanal tedavi süresince, ilk olarak sizden bir röntgen filmi istenecektir. Kontrol yapıldıktan sonra lokal anestezi ile kök kanalı tedavi edilir. Devamında dişin pulpası çıkarılır ve dişin içi temizlenir. Temizlenen dişin içi doldurularak kapatılır. Aslında amaç bakterilerin buraya girmesini engellemektir. İşte tüm bu işlemler kanal tedavisi olarak adlandırılmaktadır.

Kanal Tedavisi2023 Fiyatları
Kanal Tedavisi Fiyatları – Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.170,00 TL
Kanal Tedavisi Fiyatları – İki Kanal (Dolgu Hariç)1.750,00 TL
Kanal Tedavisi Fiyatları – Üç Kanal (Dolgu Hariç)2.390,00 TL
Kanal Tedavisi Fiyatları – İlave Her Kanal İçin650,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)1.215,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)1.795,00 TL
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)2.475,00 TL
Süt Dişi Kanal Tedavisi1.465,00 TL
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi (Her Kanal İçin – Dolgu Hariç) (Pansuman Ücretleri 2023 Hariç)3.190,00 TL
Tek Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç) 20232.525,00 TL
İki Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç)2.930,00 TL
Üç Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç)3.365,00 TL
Hemiseksiyon (Kök Amputasyonu – Kanal Tedavisi Hariç)1.110,00 TL
Kanal Pansumanı (Seans Başı)280,00 TL
Kanal İçi Hazır Post Uygulaması (Metal) (Dolgu Ücreti Hariç)810,00 TL
Kanal İçi Fiber Post Uygulaması (Dolgu Ücreti Hariç)1.600,00 TL
Kanaldan Kırılmış Materyal Çıkartılması1.645,00 TL
Kanalda Perforasyon Tamiri (MTA vb.)870,00 TL
Kanal Tedavisi 2023 Fiyatları

Kanal Tedavisi Fiyatı 2023

Kanal tedavi de fiyatlar hastanın dişlerinin durumuna, dişin kök sayısına, diş hekiminin uzmanlığına bakılarak değişiklik göstermektedir.

Ağız diş sağlığı için muayene ve tedavi ücretleri Türk Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Peki 2023 yılı için belirlenen fiyatlar nelerdir?

Devlet hastanesinde kanal tedavisi ücreti
Devlet hastanesinde kanal tedavisi ücreti

Devlet Hastanesinde Kanal Tedavisi Ücreti

Kanal tedavisi dişteki hasara göre seansta sayılarında farklılık olabilmektedir. Genellikle büyük bir hasar olmadığı sürece tek seans kanal tedavisi için yeterli olmaktadır.

Özel hastanelerde uygulanan diş tedavisi genel de daha pahalı olduğu için devlet hastanesinde diş tedavisi tercih edilmektedir. Tedavilerin ücreti uygulanan tedavinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu ücretler Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) tarafından belirlenmekte olup her yıl değişiklik yapılıp fiyatlar açıklanmaktadır. Bu belirlenen ücretlere göre hastaneler ücretlerini uygulamaktadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu genelde diş tedavilerini karşılamaktadır ancak tüm tedavileri karşılamamaktadır. Burada bazı tedaviler dışında hastalara uygulanan tedavi ücretleri devlet tarafından ödenmektedir.

Devlet hastanesinde diş tedavisi olmak için hastalar randevu almalıdır. Burada hangi işlem uygulanacaksa, uzmanlık gerektiren durumlarda gerekli bölüme randevu alınmalıdır. 

  • Genel olarak kanal tedavi fiyatı 600 TL ile 900 TL arasında değişmektedir. Çok hasarlı dişin kanal tedavi işleminde fiyat 1000 TL ile 2000 TL arasında değişim göstermektedir.

Devlet Hastanesinde Kanal Tedavisi Yaptıranlar

Kanal tedavisinin başarı oranı çok yüksektir. Yaklaşık %90’larda başarıya ulaşan bir tedavi yöntemidir. Doğal dişlerin yerini tutmasa da kanal tedavili diş, temiz bir kullanımda uzun süreli kullanılabilir. Kanal tedavi işlemi hasar çok olmadığı sürece kolayca gerçekleşen bir işlem olduğu için hastaların tedavi sonunda memnun olmama olasılığı en az derecede diyebiliriz. Anestezi işlemleri ile birlikte ortalama 1 saatte kanal tedavi işlemi bitmiş oluyor.

Devlet hastanelerinde uygulanan tedavi yöntemleri daha uygun fiyatlı olduğu için hastalar özel hastane yerine devlet hastanesini tercih ediyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun ve devletin gerekli durumlarda diş tedavi masraflarını karşılaması hastalar için güzel bir seçenek oluyor.

Hastaların şikâyet ettiği genel şeyler arasında ise randevunun geç tarihe verilmesi ve tedavi için istenilen ücretin fazla olması yer alıyor.

Tek Diş İmplant Fiyatları 2023 (Alman, Yerli Yorumları)

Diş Çektirme Fiyatları 2023 (Türk Dişhekimleri Birliği Tedavi Ücretleri)

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥