Tek diş implant, tek bir dişin kaybedildiği durumlarda uygulanan bir diş tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde, kaybedilen dişin yerine titanyumdan yapılmış bir vida yerleştirilir. Bu vida, zamanla çene kemiği ile kaynaşarak doğal bir diş kökü görevi görür. Daha sonra, vida üzerine protez diş yerleştirilir.

İnsanlar için sağlıklı bir gülüş çok önemlidir. Dişlerimizin sağlıklı olması için ağız bakımımıza özen göstermeliyiz. Özen göstermediğimiz durumda beraberinde birçok rahatsız edici durumu getirmektedir. Örneğin; dişlerimizde eksilmeler yaşanmaktadır ve ağızda hastalıklar oluşmaktadır.

Eksik dişlerin oluşmasıyla beraber bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte burada devreye implant tedavisi girmektedir. İmplant tedavisi günümüze bakıldığında popüler hale gelmiş bir tedavi yöntemidir.

İmplant, eksik dişlerin yerine koyulması için metal vida şeklinde çeneye yerleştirilen yapay bir protez ya da köktür. İmplantlar yapılırken genellikle titanyum kullanılmaktadır. İmplant tedavisinde gerçek dişlere çok benzer yapıda ve aynı işlevi gören yapay diş oluşturulmaktadır. Bu tedavi genellikle dişlerinde eksik olan hastalara ya da protez diş kullanan hastalara uygulanmaktadır. Diş hekimleri tarafından da önerilmektedir.

İmplant tedavisinin zamanı ve nasıl yapılacağı insanın çene yapısına ve implant tipine göre değişmektedir. Tedavi yapılırken implantlarda kullanılan titanyumun çene kemiğine kaynaşması değişiklik göstereceği için işlem aylarca sürebilmektedir. Burada titanyum ile çene kemiği kaynaştığından herhangi bir şekilde kemik hasarına neden olmaz ve herhangi bir kayma sorunu yaşanmaz. Peki tek diş implant ne kadardır? Gelin bu sorunun cevabını sizlere açıklayalım. Bu aslında implantın hangi bölgeye uygulandığına ve bağlı olarak değişmektedir.

Tek diş implantını etkileyen faktörlerden biri de diş üzerine yapılan kaplama olduğundan gelin birlikte kaplama fiyatlarını inceleyelim. Tek diş için kaplama fiyatları aşağıda ki tabloda verilmiştir:

Bioinfinity Yerli İmplant Markası Fiyatları (Türk)5,500 TL
TAV-Paltop İmplant Diş Fiyatları (İsrail)550 Euro
Tri İmplant Diş Fiyatları (İsviçre)700 Euro
Straumann İmplant Diş Fiyatları (İsviçre)1,000 Euro

Devlet Hastanesi İmplant Diş Fiyatı

Tek Diş İmplant Fiyatları

Devlet hastanesinde de implant tedavisi uygulanmaktadır ve implant diş yapılmaktadır. Siz de uygun şartları sağlıyorsanız ücretsiz olarak implant yaptırabilirsiniz.
İmplant yapılırken kullanılan malzemeye göre fiyatlar değişiklik gösterir ve buna göre tedavi masrafı belirlenmektedir. Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) tarafından sunulan bu fiyatları sizler için araştırdık. Gelin hep birlikte fiyatlara göz atalım:

Kemik İçi İmplant (Blade Tek İmplant Ücreti Hariç)6.125,00 TL
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)6.090,00 TL
Diş Üstü Protezi (Overdenture – Tek Çene)6.035,00 TL
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)3.725,00 TL
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)5.240,00 TL
Kapişon İzalesi – İmplant Üstü Açılması2.555,00 TL

Devlet Hastanesinde İmplant Fiyatları

Tek Diş İmplant Fiyatları

Devlet hastanesinde de implant tedavisi dahil birçok tedaviyi yaptırmak mümkündür. Devlet hastanesinde implant tedavisi süresince yapılan uygulamaların bir kısmı ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Belirli şartlar sağlandığında implant ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak hastaların en çok şikayet ettikleri nedenlerden biri bu tedaviyi yaptırmak için devlet hastanesinde birkaç ay sonraya randevu verilmesidir.

Devlet hastanesinde implant yaptıranların yorumları

İmplant tedavisinden sonra daha iyi bir gülüşe sahip olmanın ve daha rahat bir şekilde yemek yemenin ve konuşmanın keyfini çıkarmaktadır.

  • “Yıllardır eksik dişlerim yüzünden özgüven eksikliği yaşıyordum. İmplant yaptırdıktan sonra bambaşka bir insan oldum. Artık gülümsemekten çekinmiyorum.”
  • “Dişlerim çok çürüktü ve hepsini çektirmek zorunda kaldım. İmplant tedavisi sayesinde yepyeni bir diş setine sahip oldum. Çok mutluyum.”
  • “İmplant tedavisinden önce yemek yerken çok zorlanıyordum. Şimdi ise her şeyi rahatlıkla yiyebiliyorum.”

Devletin anlaşmalı olduğu özel diş kliniği varsa hastalar ücretsiz olarak bu tedaviden yararlanabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından da implant tedavisi için gerekli masraflar karşılanmaktadır.

Kemik içi implant (tek diş)1,500 TL
Kemik greftleme (tek diş)720 TL
Overdentura tek çene (tutucu ücreti hariç)2,000 TL
Overdentura iki çene (tutucu ücreti hariç)3,200 TL
İmplant üstü açılması225 TL
İmplant üstü veneer kron1,400 TL
Diş çekimi170 TL
Gömülü diş çekimi545 TL
  • Hastanın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ya da emekli olması lazımdır.
  • Zaruri sebeplerle implant yapılmalıdır.
  • Hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumuna uyum sağlaması lazımdır.
  • Engeli en az %40 olan hastalar bu tedaviden ücretsiz yararlanmaktadırlar.

Üniversite hastanelerinde implant fiyatları

Tek Diş İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi uzun süren ve maliyeti yüksek olan bir tedavidir. Durum böyle olunca nereye gidilirse gidilsin belli başlı ücretler istenmektedir. Eğer ki anlattığımız gibi ücretsiz tedavi şartlarını sağlamıyorsanız tedavi için belli miktarlarda ücretler istenmektedir.
Üniversite hastanelerinde belirlenen bir fiyat karşılığında implant tedavisi yapılabilmektedir.

Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)5.500 – 15.500 TL
Sert doku greftleme (kemik tozu ücreti hariç)3.500 – 6.500 TL
Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene)5.500 – 12.000 TL
İmplant Çıkartılması3.500 – 5.000 TL
Veneer Kron (Zirkonyum) (Kıymetli Metal Ücreti Hariç)4.000 – 6.000 TL
Veneer Kron (Porselen) (Kıymetli Metal Ücreti Hariç)3.000 – 5.000 TL
Tam Seramik Kron (Metal Desteksiz Porselen)4.500 – 6.500 TL

Alman İmplant Fiyatları

Tek Diş İmplant Fiyatları

İmplant üretiminde başta gelen ülkeler Almanya ve İsviçre’dir. Bu markalardan doktorlar ve hastalar oldukça memnun olduğundan en çok tercih edilenlerdir. En çok tercih edilen ve kalite bakımından iyi olduğu için diğer markalara göre biraz daha fazla fiyatlı olmaktadır.

İMPLANT MARKALARIFİYATLARI
Yerli İmplant4,750 TL ile 5,000 TL
Alman İmplant7,000 TL ile 8,000 TL
Kore İmplant6,500 TL ile 7,000 TL
İsviçre İmplant7,000 TL ile 8,000 TL
Straumann İmplant18,000 TL ile 19,000 TL

Diş Teli Fiyatları

Sadece Üst Diş Teli Fiyatları