Karşılıksız Çek Cezası Affı 2022 – Yeni Çek Affı Var Mı?

Karşılıksız çek cezası affı 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Karşılıksız çek yasasında son durum ve yeni torba yasada çek affı var mı işte detaylar.

Karşılıksız çek cezası affı 2022 yılında torba yasada ele alınan önemli konular arasında yer aldı. Torba yasanın TBMM’den geçip geçmemesine bağlı olarak yakın zamanda karşılıksız çek cezası affına yönelik önerilerin kabul edilip edilmeyeceği de kesinleşecek.

Yazımızın devamında karşılıksız çek yasasındaki son durumu özet halinde inceleyebilir, yeni torba yasada çek affının yerine dair merak edilenleri inceleyebilirsiniz. Karşılıksız çek cezasının affı için belirli şartların karşılanması halinde onda birlik ödeme için tarihin 30 Haziran 2022’ye kadar uzatılması bekleniyor.

Torba Yasada İmar Affı Var Mı

Yeni torba yasada çek affı varmı

Karşılıksız Çek Yasasında Son Durum

Karşılıksız çek yasasında son durum tarihlerde netleşme olduğunu ortaya koyuyor. 2022 yılı torba yasasında yer alan karşılıksız çek konusunda 30 Haziran gündeme gelen ana tarih. Karşılıksız çek nedenli infazların ertelenmesi hususunda da bir tarih değişikliği söz konusu oldu. Son durumu özetlemek gerekirse;

  • Çek kanunda tarih değişikliği bekleniyor.
  • Karşılık çek suçlarına yönelik infaz durdurma tarihi ileriye alınması önerildi.
  • İnfaz durdurma süresi değiştirilmesi önerildi.
  • Karşılıksız çeke yönelik taksitlendirme imkanı hala devam ediyor.
  • Sonraki tarihli cezalara yönelik infaz durdurma düzenlemesinin aktif olması önerildi. 
Yeni Torba Yasada Çek Affı Var Mı

Yeni Torba Yasada Çek Affı Var Mı

Yeni torba yasada çek affı için 30 Haziran 2022 tarihi gündeme getirildi. İnfaz durdurma sürelerinin haziran ayının 30. Gününe kadar ertelenmesi olumlu bir durum olarak değerlendiriliyor. Teklifin yakın zamanda kanunlaştırılması bekleniyor.

Daha önce karşılıksız kaşe vurulmuş çekler nedeni ile infaz erteleme için 24.03.2020 tarihi öncesi söz konusu ise torba yasada belirtilene göre bu tarih de 30.04.2021 olarak değiştirilecek. Böylece infaz durdurma için 2021 yılı Nisan ayının otuzuncu gününe kadar olan karşılıksız çekler için infaz erteleme yapılabilecek. 

Yeni Yargı Paketi Çek Cezası 2022

Yeni yargı paketi çek cezası 2022 yılında gündeme geldi. Yargı paketi kapsamında AKP tarafından sunulan teklif TBMM’de bulunuyor. Çek kanununda yer alan çek cezalarının infazına yönelik geçici 5.maddeye ait ilk fıkrada değişiklik gerekli olduğu öne sürülerek teklifte bulunuldu.

Teklif ile birlikte çek cezası süresinin uzatılması söz konusu oldu. 24 Mart 2020 tarihine kadar suçların infazı durdurulmuştu. Sonrasında tarih 30 Nisan 2021’e çekilmişti. 2022 yılı torba teklif ile birlikte kritik olan tarih ise 30 Haziran 2022 olarak belirlendi.

Bu noktada teklife göre hükümlü olan kişi en geç 30 Haziran 2022 tarihine kadar çek bedelinin kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren olan kısmının en az 10’da 1’lik kısmını ödemek zorundadır. 

Selçuk Tepeli Kimdir

Selçuk Tepeli İzleyici Yorumları

Ülkü Zeynep Babacan Kimdir

Sessiz İstila Hande Karacasu

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu