Karşılıksız çek affı 2024 son dakika, torba yasada ele alınan önemli konular arasında yer aldı. Torba yasanın TBMM’den geçip geçmemesine bağlı olarak yakın zamanda karşılıksız çek cezası affına yönelik önerilerin kabul edilip edilmeyeceği de kesinleşecek.

Yazımızın devamında karşılıksız çek yasasındaki son durumu özet halinde inceleyebilir, yeni torba yasada çek affının yerine dair merak edilenleri inceleyebilirsiniz. Karşılıksız çek cezasının affı için belirli şartların karşılanması halinde onda birlik ödeme için tarihin 30 Haziran 2022’ye kadar uzatılması bekleniyor.

Karşılıksız Çek Yasasında Son Durum

Karşılıksız Çek Affı Son Dakika

Karşılıksız çek yasasında son durum tarihlerde netleşme olduğunu ortaya koyuyor. 2022 yılı torba yasasında yer alan karşılıksız çek konusunda 30 Haziran gündeme gelen ana tarih. Karşılıksız çek nedenli infazların ertelenmesi hususunda da bir tarih değişikliği söz konusu oldu. Son durumu özetlemek gerekirse;

  • Çek kanunda tarih değişikliği bekleniyor.
  • Karşılık çek suçlarına yönelik infaz durdurma tarihi ileriye alınması önerildi.
  • İnfaz durdurma süresi değiştirilmesi önerildi.
  • Karşılıksız çeke yönelik taksitlendirme imkanı hala devam ediyor.
  • Sonraki tarihli cezalara yönelik infaz durdurma düzenlemesinin aktif olması önerildi. 

Daha fazla ilgili içerik;


Yeni torba yasada çek affı varmı 2024

Yeni torba yasada çek affı varmı

Yeni torba yasada çek affı varmı 2024, infaz durdurma sürelerinin haziran ayının 30. Gününe kadar ertelenmesi olumlu bir durum olarak değerlendiriliyor. Teklifin yakın zamanda kanunlaştırılması bekleniyor.

Daha önce karşılıksız kaşe vurulmuş çekler nedeni ile infaz erteleme için 24.03.2020 tarihi öncesi söz konusu ise torba yasada belirtilene göre bu tarih de 30.04.2021 olarak değiştirilecek.

Yeni Yargı Paketi Çek Cezası 2024

Yeni yargı paketi çek cezası 2024 yılında gündeme geldi. Yargı paketi kapsamında AKP tarafından sunulan teklif TBMM’de bulunuyor. Çek kanununda yer alan çek cezalarının infazına yönelik geçici 5.maddeye ait ilk fıkrada değişiklik gerekli olduğu öne sürülerek teklifte bulunuldu.

Teklif ile birlikte çek cezası süresinin uzatılması söz konusu oldu. 24 Mart 2020 tarihine kadar suçların infazı durdurulmuştu.