Senet kıran bozan yerler ve bankalar hakkında bilgilendiriyoruz. Ziraat Bankası senet kırdırma hesaplama ve senet kıran bankalar hangileridir, birlikte inceleyelim.

Senet kıran bozan yerler ve bankalar, senet ödemeye borçlu olan bir kişinin imzaladığı ve ilgili birime verilen bir belgedir. Resmi bir belgedir. Senet’i bozduran bankalar, firmalar, kuyumcular bulunmaktadır. Ticari hayatta çokça kullandığımız bir belgedir. Senetleri vade süresi dolmadan bozulmaması sizleri sıkıntıya düşürebilmektedir. Vadesi geçen bir seneti asla bozduramazsınız. Vadesi geçmeden senedinizi bozdurmanız gerekmektedir. Senet kıran yerler farklı bir ücret talep edebilirler. Senet kırmak için sizden komisyon ücreti alırlar.  Sizlere senet bozdurabileceğiniz yerleri liste haline getirdik. Gelin beraber bakalım.

  • Bankalardan, KOBİ, Faktöring kuruluşlarından ve iş adamlarından senedinizi bozdurabilirsiniz.

Senet bozdurma işlemini yapan firmalar BDDK’dan onay almak zorundalardır. BDDK’dan onay alan firmalar faktöring kuruluşları olarak bilinmektedirler. Bu kuruluşlardan bazıları şunlardır: Analiz, Anadolu, Atılım, Çağdaş, Deniz, Devir, Doğan, Garanti, Global, ING, Yeditepe’dir.

Banka Senet Kırdırma Oranları

Banka senet kırdırma oranları, neredeyse tüm bankalar senet kırarlar. Senet kırma işleminde bankalar oldukça fazla komisyon almaktadırlar. Bazı bankalar uzun vadeli senetler için düşük komisyon alabilirler ama bazı bankalar ise yüksek miktarda komisyon alırlar.  Senet kıran bankalar şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Halk bankası, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Yapı kredi, Finansbank bu bankalara giderek senedinizi bozdurabilirsiniz.

Senet kırdırma için komisyonu hesaplarken 4 bilgiye bakılması gerekir. Senedin üzerindeki tutar, vadesi, kuruluşun talep ettiği oran ve komisyon oranı önemlidir.

Her banka kendine göre bir komisyon koymaktadır. Kişinin senedinin vadesine göre bile değişiklik gösterir. Bu yüzden net bir oran bulunmamaktadır. Genel olarak %10 luk oranla başlar senedin tarihine ve kişiye göre değişiklik gösterir.

Senet bozdurma oranı kişileri risk endeksine bakılarak söylenebilir. Kişinin sicili çok önemlidir bu konuda. Sicili kötü ve kredi notu düşükse banka bu senedi bozmayabilir.


Daha fazla ilgili içerik;


Ziraat Bankası Senet Kırdırma Hesaplama

Ziraat Bankası Senet Kırdırma Hesaplama

Ziraat Bankası senet kırdırma hesaplama, Ziraat bankasında senet kırdırma işlemlerinin gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar senet kırdırma işlemlerinde biraz acımasız davranabilmektedirler.

Ziraat bankasında senet hesaplama işlemleri ilk olarak senedin süresi ve risk hesaplamayla başlar. Süresi 6 aydan az ise %12 oranının da kesinti uygulanır. 6 aydan fazla süre içinse %15 oranında kesinti uygulanmaktadır. Bankaya giderek net bir şekilde hesaplama yaptırabilirsiniz. Bu oranlar genel olarak söylenir. Kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Halkbank ve Vakıfbank Senet Kırdırma

Halkbank ve Vakıfbank senet kırdırma, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankalar senet bozdurma işlemi yapmaktadırlar. Bankadan bankaya ve kişiye göre değişen komisyonlar için net bir bilgi yoktur. Bankalara giderek net bir bilgi alabilirsiniz. Kişinin risk endeksi, senetin vadesine göre farklı komisyon çıkmaktadır.

2 Comments

  1. Senet kırdırmak istiyorum amcamla bu işlere girdik. Ama korkmaya başladım. Seneti kırdırmak için ne yapmam lazım

  2. Arkadaştan 15 bin TL lik senet aldım tc si adresi imzası var Arabistan konsolosluğunda guvenlik bu senedi kırdırma şansım var mı