Kertenkele yakalamak için kullanılan en pratik yok kaynatılmış karanfil suyunu doğrudan kertenkele bulunan odaya koymak ve kapıyı kapatmaktır. Kertenkelenin kısa sürede odadan kaçtığını göreceksiniz.

Kertenkeleler yazın gelmesi ile birlikte bitki bulunan evlere sıkça girebilen zararsız canlılardır. Zararsız olmalarına rağmen hızlı hareket etmeleri evde korku ve panik havası yaşanmasına neden olabilir. Bu sorundan kolayca kurtulmak da mümkün. Yazımızın devamında kertenkelelere zarar vermeden onları kovmanın bazı püf noktalarını inceleyebilirsiniz.

Eve Giren Kertenkele Nasıl Yakalanır?

Eve giren kertenkele nasıl yakalanır

Eve giren kertenkeleyi yakalamak yerine kovmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için kertenkele bulunan odayı kapatın. Evin içinde gezmesine izin vermeyin. Kertenkeleyi gördükten sonra çok hızlı bir şekilde karanfil kaynatın. Suda kaynayan karanfili olduğu gibi kertenkele bulunan odaya koyun ve ardından bekleyin.

Birkaç saat içerisinde kertenkele odadan uzaklaşmış olacaktır. Kertenkelenin çıkması için pencereyi açık bıraktığınızdan emin olun. Unutmamalısınız ki kertenkeleler size zarar vermez. Bu yüzden onları öldürmemeyi tercih edin. Evde kertenkele yakalamak için başvurabileceğiniz bazı başka yollar;

  • Karanfil kaynatmak.
  • Bitkilerin toprağına az miktarda karanfil tozu serpmek.
  • Kertenkeleyi yakalamak için duvara yapışkan bir kağıt monteleyin ve ardından kertenkeleyi kovalayın. Çok hızlı kaçsa da yapışkandan kurtulması güç olacaktır.
  • Elektrikli süpürgeden faydalanın.

Kertenkeleler çok hızlı hareket ettiğinden onları yakalamaya çalışmak mantıklı olmayacaktır. Bunun yanı sıra kertenkelelerin yüksek sesten korktukları bilinir. Elektrikli süpürge yardımı ile kertenkelenin yakınına yavaşça yaklaşın ve çok yakınken aniden süpürgeyi çalıştırın.

Süpürgeyi çalıştırdıktan sonra kertenkeleyi hazneden doğaya salın. Bu yöntem onu yaşarken kovmanızı sağlayacaktır. Yapıştırıcı kullanmak ise bu yöntemler arasında en az tavsiye edilendir. Çünkü kertenkelenin ölümüne yol açar.

Kertenkele Eve Yuva Yapar Mı?

Evet. Kertenkeleler evlere yuva yapabilir. Ancak kertenkelenin yuva yapması için elverişli bir ortam olduğundan emin olması gerekir. Bu nedenle kertenkeleyi kovmak için onu karanfil kokusu benzeri yollar ile rahatsız etmeniz yuva yapmasını engelleyecektir.

Kertenkele İlacı Nereden Alınır?

Kertenkele ilacı adı altında satılan ürünler kertenkele zehridir. Hayvanı zehirleyerek öldüren bu ilaçlar yerine onları kovmanın basit bir yolu olan karanfil kokusundan yararlanabilirsiniz.

Kertenkele Evde Kaç Gün Yaşar?

Kertenkele evde kaç gün yaşar

Kertenkeleler evde besin bulabildikleri sürece yaşamlarını sürdürebilirler. Öldürülmediklerinde tüm ömürlerini dahi bir evde geçirebilirler.

Eve Kertenkele Girmesi Neye İşarettir?

Eve kertenkele girmesi o eve bereket geleceğine işarettir. Bu nedenle de eve giren kertenkelenin öldürülmemesi gerektiği söylenir.

Kertenkele Karanfil Kokusu

Kertenkele karanfil kokusu

Kertenkele karanfil kokusundan nefret eder. Kertenkelelerin karanfil kokularına yönelik olan tiksintileri sizin için mükemmel bir silah da olabilir. Kertenkeleler genellikle bitki ve sarmaşık bulunan evlere gelirler.

Yaşam alanının yakınlarında ağaç bulunuyorsa kertenkeleler için mükemmel bir tırmanış alanı olacağından pencerenizden içeriye girmeleri muhtemeldir. Ancak kertenkeleler zararsız hayvanlardır. Size zarar vermeyecekleri için onları zehirlemek ya da öldürmek gerekmez. Sadece kovmak için karanfil kokusundan bile faydalanabilirsiniz.

Kertenkelelerin karanfil kokusundan rahatsız olmaları insanlar için harika bir kovma yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Yaz aylarında insanların evlerine girerek panik yaşamalarına neden olabilen minik kertenkeleleri evden kovmak için kullanılabilecek en zararsız yöntem karanfil kokusudur. Çünkü bu koku onların kendi rızaları ile gitmelerine neden olur.

Tavşan Fiyatları (GÜNCEL) Safkan Hollanda Lop Tavşanı

Hamster Fiyatları – Pet Shop Yavru Hamster Fiyatı

Sincap Fiyatları – Satılık Yavru Sincap

/ 5.

Share.

Comments are closed.