Kıbrıs 28. Mekanize Piyade Tümeni Nasıl Bir Yer – Askerlik Yapanların Yorumları

Kıbrıs 28. mekanize piyade tümeni nasıl bir yer araştırması son zamanlarda birçok kişi tarafından yapılmaya başlandı. 1974 yılında kadar Ankara’da bulunan bu tümen daha sonra Paşaköy tarafında taşındı. Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Türk Cumhuriyetine ait olan bu tümene genellikle usta birliğinde askerlik yapan kişiler gönderilir. Askerlik yerleri 28. mekanize piyade tümenine çıkan kişiler için nasıl yer olduğunu anlatmaya çalışacağız. Kıbrıs 28. mekanize piyade tümeni hakkında disiplinli ve zor koşulların olduğu söylenir. Ancak askerlik başlı başına zor bir görev. Piyade tümeni hakkında araştırdığınız ve merak ettiğiniz her konuyu inceledik.

28 Mekanize Piyade Tümeni Nereye Bağlı Türk Kara Kuvvetleri Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri
Kıbrıs 28 Mekanize Piyade Tümen Komutanı KimdirTaner Uysal
Tümen Komutanı Ne DemekBirçok ülkenin kara ve hava kuvvetlerinde kıta görevini yapan kişi.

Kıbrıs 28. Mekanize Piyade Tümeni Kıbrıs’ın Neresinde

Kıbrıs 28. Mekanize piyade tümeni nasıl bir yer - askerlik yapanların yorumları

Kıbrıs 28. mekanize piyade tümeni 1974 yıllarına kadar Ankara’da yer alırken günümüzde Kıbrıs’ta bulunur. Karargah Paşaköy taraflarında yer alıyor. Komutanı ise Tuğgeneral Rıfat Dönel olarak bilinir. Kıbrıs Lefkoşa’ya 20 km mesafedeki köye yakın olan piyade tümenine hem deniz hem hava yolları sayesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta yer alan bu tümene ulaşım zor ve uzun olabilir. Bu yüzden uçakla gitmeniz daha iyi olacaktır.

Kıbrıs Paşaköy Nasıl Bir Yer

Kıbrıs Paşaköy tarafında 28. mekanize piyade tümeni yer alır. Burada askerlik görevini yerine getiren vatandaşlar görev alır. Eğer sizin de usta birliğiniz Kıbrıs 28. mekanize piyade tümenine çıktıysa nasıl bir yer olduğunu araştırmaya başlarsınız. Ancak bu tümende askerlik yapan kişiler çok iyi yorum yapmaz. İyi anlatılmasının sebebi yeterli suyun olmaması, tuvaletlerin kötü olması ve yemek sıkıntısı olarak sıralanır. Bunlara ek olarak tümende disiplin oldukça fazla. Ancak çoğu askeri birliğinde bu sıkıntıların yaşanması oldukça normal. Askerlik her türlü yaşam koşullarına ayak uydurmanız ve birçok insanla uyum içinde yaşamanız gereken bir yer.

Kıbrıs 28. Mekanize Piyade Tümeni Askerlik Yapanlar

Kutsal görevler arasında askerlik yerini alır. Erkek Türk vatandaşları belirli bir yaşa geldikten sonra askerlik yapmak zorunda kalır. Zorunlu askerlik görevinizi nerede yapacağınız ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir. Kıbrıs 28. mekanize piyade tümeninde askerliği olan kişiler ise daha önce buraya giden insanların yorumlarını araştırıyor. İşte bu tümende daha önce askerlik yapan kişilerin yorumları;

  • Kendine ait dolabım bile yoktu. İki ranzayı birleştirerek dört kişi uyumaya çalışıyordık.
  • Su sıkıntısına alışkın olmanız gerekiyor. 40 derece sıcağın altında kalırsınız ancak su içemezsiniz. Ancak Kıbrıs’ta genel bir su sıkıntısı olduğundan kaynaklı bu durum yaşanır.
  • Psikolojinizi askerlik zaten bozar. Ancak Kıbrıs’a giderseniz hepten psikolojinizi kaybedebilirsiniz.
  • Askerlik yapmayı tatil yapmak ile karıştıranların zorlanacağı bir yer. Her askerlikte zorluk yaşarsınız. Kıbrıs ise sizi çok fazla zorlar.
  • Askerlik zorlu bir süreç kendinizi hazırlamanız gerekir. Ben kendimi hiç hazırlamadan gittim. Çok fazla zorluk yaşadım.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥