2024 Askerlik yerleri ne zaman açıklanacak, Vatani görevlerini yerine getirecek olan kişilerin merakla beklediği o gün geldi. Askerlik yerlerini öğrenmek isteyen kişiler internet üzerinden kolayca öğrenebilecekler. Yedek subay, subay aday adayı, yedek astsubay ve erler askerlik yerlerini öğrenme şansları vardır. Askerlik yerlerinizi iki yolu kullanarak öğrenebilirsiniz.

 • Erler askerlik sürecini 6 ay gerçekleştirmektedir. Yedek subaylar ise askerlik sürecini 12 ay ayda gerçekleştirirler. Bu heyecanlı askerlik sürecinizi nerede gerçekleştireceğinizi e-devlet üzerinden görebilirsiniz. Vatani görevlerini yerine getirecek olan kişiler e-devlet sistemine giriş yaparak yerlerini öğrenebilirler. E-devlet üzerinden askerlik yerinizi bulamazsanız Askerlik şubesine giderek kolayca öğrenebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden yerlerinizi görmek istiyorsanız linkine linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

E-devlet Askerlik Sorgulama

Askerlik görevlerini yapacak olan kişiler için askerlik sorgulama işlemi oldukça önemlidir. Vatani görevini yerine getirecek olan kişiler e-devlet sistemi üzerinden bilgilerine erişebilirler. Erler askerlik sürecini 6 ay gerçekleştirmektedir. Askerlik yaşı 21 yaştır. 21 yaşına gelen bireyi askerlik için çağırılmaktadır. Askerlik durumunuzu sorgulamanız için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

 • Askerlik sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik durum belgesi işverenler tarafından özellikle istenilen bir belgedir. Durum belgesini sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama linkine tıklayınız. Kimliğinizi doğruladıktan sonra durum belgenize erişebilirsiniz.

Daha fazla ilgili içerik;


Askerlik Hizmet Tercihi

Askerlik hizmet tercihi dediğimiz kavram askerliği hangi sınıfta yapmak istediğinizi soran bölümdür. Askerliğinizi bedelli, dövizle, 6 ay er, 12 ay er, yedek subay veya yedek astsubay olarak yapma imkanınız vardır. Öğrenim durumunuza ve maddi durumunuza göre askerlik hizmet tercihinde seçimlerde bulunuyorsunuz.

 • Askerlik hizmet tercihinde yaptığınız tercihlere göre askerlik yerleriniz, sınıfınız belli olmaktadır. Kısaca askerlik hizmet tercihinde yapacağınız seçimler sizin askerlik döneminizi ve yerlerinizi belirlemekte önemli bir hususu oluşturmaktadır. 

Askerlik hizmet tercihinde hangi seçeneği istiyorsanız en üst kısma bu seçeneği yerleştirmeniz gerekmektedir. Yapacağınız seçimlerde dikkatli olmanız gerekmektedir. Burada yapacağınız seçimler sizin askerlik döneminize ait seçimler olacaktır. Askerlik Hizmet tercihinizi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-hizmet-tercih-islemleri linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

2024 Celp Dönemleri

Vatani görevini yerine getirecek olan kişilerin başvuru sürecinde bazı seçimler yapmaları gerekmektedir. Askerlik hizmet tercihlerini yapan bir kişi celp dönemini için tercih yapması gerekmektedir. Tecil hakkınız bulunmuyorsa en yakın celpte askerliğinizi yapılır. Tecil hakkı bulunan kişiler celp dönemini seçebilirler. Celp dönemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirme imkanınız vardır. Celp dönemini seçerken yapmanız gereken işlemler şu şekildedir;

 • İlk olarak e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-hizmet-tercih-islemleri linkine tıklayınız. Askerlik hizmet tercihini yaptıktan sonra celp döneminizi belirlemek için sonraki adıma geçiniz.
 • İlk sıraya gitmek istediğiniz celp dönemini yazmanız gerekir. Daha sonra istediğiniz diğer celp dönemlerini sıralayarak işleminizi bitirebilirsiniz.

2024 Bedelli Askerlik Yerleri

2024 Bedelli askerlik yerleri, Bedelli askerlik yapacak kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi ise bedelli askerlik yerleri olmaktadır. Bedelli askerlik yerlerini Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ilk sevk yerleri ve tarihleri şubat ayında başlayacağı yönünde olmaktadır. Bedelli askerlik yapacak olan kişiler askerlik yerlerini e-devlet üzerinden öğrenebilmektedirler.

 • E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/msb-bedelli-siniflandirma-sonucu-sorgulama linkine tıklayınız. Kimliğinizi doğruladıktan sonra bedelli askerlik için yerlerinizi kolayca görebilir ya da öğrenebilirsiniz.

2024 yılında bedelli askerlik yapacak olan kişilerin sevk tarihleri şu şekilde olacaktır;

 • 03 Şubat
 • 03 Mart
 • 31 Mart
 • 12 Mayıs
 • 09 Haziran
 • 21 Temmuz
 • 18 Agustos
 • 15 Eylül
 • 13 Ekim
 • 10 Kasım
 • 08 Aralık tarihlerinde sevk işlemi gerçekleştirilecektir.