Kimlik fotoğrafınızdan mutlu değilseniz değiştirme zamanı geldi demektir. O zaman kimlik fotoğrafı nasıl değiştirilir, ücret ödemeniz gerekir mi gelin birlikte bakalım.

Ülkemizdeki vatandaşların bir çoğu yeni kimlik kartlarındaki fotoğraflarından mutlu olmadıkları için değiştirme düşüncesine girerler. Yeni kimliklerle birlikte biyometrik fotoğraflar hayatımıza girdi. Ayrıca kimlik kartı e-imza gibi birçok özellikle birlikte kullanmanıza olanak sağlar. Biyometrik fotoğrafınızdan mutlu değilseniz hemen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesine giderek randevu alabilirsiniz. Peki nasıl?

  • İlk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesine gidin.
  • Ana sayfada yer alan Randevu İşlemlerine tıklayın.
  • İlk kısımda yer alan T.C kimlik kartı seçeneğine tıklayarak ilerleyin.
  • Kişisel bilgilerinizi, randevu almak istediğiniz Nüfus Müdürlüğünü belirleyin.
  • Randevu işleminden sonra biyometrik fotoğrafınız, kimliğinizin ve dekontun yanınızda olması yeterlidir.

Ancak resim değiştirmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Maalesef kimlik resmini ücretsiz bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Resim değişikliği için anlaşmalı bankalara ödemeniz gereken ücret 83 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca biyometrik fotoğraf fiyatı 2023 yılını yüksek bir zam oranı ile karşıladı.

Kimlik Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir Yeni Kimlik

Kimlik Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir Yeni Kimlik

2023 yılında eski kimliklerin yerini tamamen yeni kimliklerin alınacağı açıklandı. Eski kimliğinizi değiştirirken fotoğrafınızı bu sayede kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak yeni limlik kartına çoktan geçtiyseniz ve fotoğrafını beğenmiyorsanız tekrardan kimlik çıkartmanız gerekir. Yani kimlik kartınızı değiştirirken hangi adımları uyguladıysanız fotoğraf değiştirirken de aynı adımları uygulamanız gerekir.

Fotoğraf değişikliği için Nüfus Genel Müdürlüğü sitesinden ya da 199 telefon hattını arayarak randevunuzu oluşturmalısınız. Randevu oluşturduktan sonra anlaşmalı bankalara değiştirme bedeli olan 83 TL ücret ödemeniz ve dekontunu almanız gerekir. Ardından randevu günü yeni fotoğrafınızla birlikte Nüfus Müdürlüğüne giderek kimlik fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz.

Kimlik Fotoğrafı Değiştirme Ücreti 2023

Devlet tarafından çıkartılan kararla eski kimlikler tarih oldu. Artık yeni kimliklere geçiş yapılmaya başlandı. 2024 yılında ise eski kimlikler tamamen rafa kaldırılacak. Eğer eski kimlik kartını kullanıyorsanız hem kimliğinizi hem de fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. Ancak yeni kimlik kartı kullanıyorsanız fotoğraf değişikliği için tamamen kimlik kartını değiştirmeniz gerekir.

Kimlik kartı değişikliği için 2023 yılında ödenmesi gereken ücret 83 TL olarak güncellendiğini unutmayınız. Konu hakkında yorumlarınızı ve fikirlerinizi lütfen bizlerle paylaşın.