Kıtipiyoz Ne Demek? Kıtipiyoz Adam Kimlere Denir?

Kıtipiyoz ne demek, kelime anlamı ile işe yaramaz, kötü ve değersiz gibi olumsuz anlamlar taşımaktadır. Kıtipiyoz kelimesinin kökeninin ise Rumca olduğu bilinmektedir. Rumcada sıkça kullanılan bu kelime genellikle işe yaramaz anlamında kullanılmaktadır.

Bir şeye ya da bir kişiye değersiz olduğunu, işe yaramadığını ifade etmek için yöresel bir ağız gibi sürekli kıtipiyoz kelimesinin kullanıldığını görebilirsiniz. Kıtipiyoz kelimesine dair merak edilen başka soruların cevaplarını yazımızda derledik. 

Hematüri Ne Demek

Kıtipiyoz Kimlere Denir

Kıtipiyoz daha çok işe yaramaz kimselere söylenen bir tabirdir. Dilimizdeki karşılığı ise boş gezen, işe yaramaz gibi anlamlara gelmektedir.

Bir kişiye kıtipiyoz diyen birini görürseniz bu o kişinin karşıdakine hakaret ettiği anlamına gelir. Kıtipiyoz denilen kişilerin işe yaramaz, boş gezen, kimseye faydası dokunmayan başarısız insanlar oldukları düşünülür.

Kıtipiyoz Adam Ne Demek

Kıtipiyoz adam demek; işe yaramaz ve değersiz adam anlamlarına gelmektedir. Olumsuz bir anlamı olan kıtipiyoz kelimesinin genellikle insanların sevmedikleri ve değer vermedikleri kişilere kullandıkları da bilinir.

Rumcadan geçen bu kelime Rumlar tarafından arkadaşlar arasında da kullanılır. Her kullanıldığında kötü anlam taşıyacağını düşünmeyin. Bazı kullanımlarda mizah amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Mizah amaçlı olarak arkadaşlar arasında Rumlar tarafından kullanıldığını duyabilirsiniz.

Kıtipiyoz ne demek? Kıtipiyoz adam kimlere denir?
Kıtipiyoz kökeni

Kıtipiyoz Kökeni

Kıtipiyoz kökeni itibari ile Rumcadan gelmektedir. Rumca olumsuz anlamlarda işe yaramaz demek için kullanılan bu kelime genellikle birini küçük düşürmek için kullanılır. Türkçede çok sık kullanılmasa da Kıtipiyoz kelimesini Anadolu’da duymanız mümkün.

Kıtipiyoz kelimesinin kökeni Rumca olsa da kelimenin Türkiye’de de kullanıldığı bilinmektedir. Biri size kıtipiyoz derse bu sizi küçük düşürmek istediği ve sizin işe yaramaz olduğunuzu ima ettiği anlamına gelir. Olumsuz bir anlamı vardır.

Kıtipiyoz Hangi Dilde

Kıtipiyoz kelimesi dilimize Rumcadan geçmiştir. Anadolu bir kültürler birleşimi coğrafyasıdır. Osmanlı döneminden bu yana birçok etnisite ve inanca ait insanların Anadolu coğrafyasında birlikte yaşamış olması başka dillerden kelimelerin de dilimizde kullanılmasını imkanlı kılmıştır.

Kıtipiyoz kelimesi de dilimize Rumcadan geçmiştir. Rumca dilinde birini küçük düşürmek için, söylenen kişinin niteliksiz olduğunu ifade etmek için kullanılır.

İpotek Fek Ne Demek

Allow Ne Demek

İzole Ne Demek

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥