Köpekler kaç ayda bir yaşına girer ve 1 yaşındaki köpek insan yaşı ne kadar gelin birlikte inceleyelim. 10 yaşındaki köpek kaç yaşında hesaplaması nasıl yapılır sizlere aktarıyoruz.

Köpek yaş hesaplama yılında da bazı teknikler ile kolayca yapılabilen bir işlemdir. Köpekler hayatı insanlar ile aynı hızda yaşamazlar. Bu noktada köpeğin insan yaşına denk düşen yaşını bulmak için doğumundan itibaren geçmiş olan yıl sayısı ilk yıllarda ve sonraki yıllarda farklı hesaplanmaktadır.

Köpek yaşı hesaplama başlarda zor görünse de aslında oldukça kolaydır. Köpeklerin hayatı insanlardan daha hızlı yaşamaları nedeni ile yaş almaları da daha hızlıdır. Yazımızın devamında köpeklerin yaşlarının nasıl hesaplandığına dair kolay ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Köpek Kaç Ayda Yaşına Girer

Köpekler yaşamlarının ilk yıllarında insanlara oranla çok daha hızlı büyürler. Öyle ki köpeklerin büyüme hızının çok fazla olması onların insanların büyüme hızlarına oranla daha kısa sürede daha fazla yaş almalarına neden olmaktadır.

Teknik olarak doğumundan itibaren 12 ay yaşamış olan bir köpek 31 yaşındaki bir insanla yaşıt olacak kadar gelişir. Bu yaşamının ilk yıllarında çok hızlı gelişmesinden kaynaklıdır. Köpeklerin yaşı ilerledikçe büyüme hızları yavaşladığından yaş alma hızları da yavaşlar. Karmaşık görünebilir ancak örneklerle daha kolay hale getirelim.

Bir köpek ilk yaşına aslında henüz 10 günlükken girer. Yani köpeğin ilk on günündeki büyüme hızının çok fazla olması onun insan büyüme hızı ile 1 yaşına gelmesine tekabül etmektedir.

Köpek Kaç Ayda Yaşına Girer
Köpek Kaç Ayda Yaşına Girer

2 Yaşındaki Köpek İnsan Yaşı

2 yaşındaki köpek insan yaşı ile 12 ile 25 yaş arasını göstermektedir. Genellikle 20’li yaşlar olarak ifade edilir. 2 yaşındaki bir köpek teknik olarak ergenlik dönemini yaşıyor demektir. Bir köpeğin 2 yaşını geçmesi ile birlikte yetişkinliğe geçmesi de bilinen bir durumdur.

2 yaşındaki bir köpeğin yaklaşık olarak 22 yaşındaki bir insanın yaşına tekabül ediyor olması onların ne kadar hızlı büyüdüklerini anlamanıza yardımcı olabilir.

3 Yıllık Köpek Kaç Yaşında

3 Yaşındaki Köpek insan Yaşı

3 yaşındaki köpek insan yaşı ile 30 yaşındaki bir insana denktir. Köpeklerin yetişkinlik dönemlerinin ilk zamanları 3 yaşlarıdır. Köpeklerde iki ile 7 yaş arası yetişkinlik, 7 yaştan sonrası ise yaşlılık dönemi olarak bilinir.

3 yaşındaki bir köpeğin 30 ile 35 yaşları arasındaki bir insan kadar gelişmiş olduğunu bilmek başlarda şaşırtıcı gelebilir. Köpekler yaş aldıkça gelişme hızları yavaşladığından daha geç büyümeye başlarlar.

10 yaşındaki köpek kaç yaşında

Kedi Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır

Kedi köpek yaşı hesaplanırken hayvanların doğumlarından itibaren ne kadar yaşadıkları bilinmelidir. Köpeklerin ilk aylarında yaş alma süreleri daha kısayken yaşamlarının son yıllarına doğru yaş alma süreleri gittikçe uzar. Bu da hesaplamanın kesin ve net bir formülü olmamasına neden olur.

Yapılan araştırmalar ışığında köpeklerin yaşının hesaplanması için kullanılan ve gerçek anlamda yakın sonuçlar elde edilmesine imkan tanıyan bir formülü aşağıya bıraktık.

16×ln(köpeğin yaşı)+31  :Bu formülde ln doğal algoritma olarak bilinmektedir. Doğal algoritmayı yerine koyduğunuzda yaş hesaplama yapılabilir. Ancak matematik sevmeyenler için karmaşık görünebilir.

Golden köpek yaşı hesaplama

Köpek Yaşı Nasıl Anlaşılır

Köpek yaşı köpeğin ne kadar süre yaşadığı bilgisi ile ölçülür. Bir köpek henüz 1 yaşına girmeden yetişkin bir insanın geliştiği kadar gelişir. Bu yüzden başlarda çok hızlı gelişmeleri nedeni ile köpekleri anlamak biraz daha zordur. Köpek yaşının anlaşılmasına ilişkin bazı örnekleri inceleyebilirsiniz.

  • 1 yaşındaki bir köpek yaklaşık 30 yaşındaki bir insanla eş değer yaştadır.
  • Köpekler için çocukluk dönemi 6.aydan sonra biter.
  • Köpekler için ergenlik dönemi 6.ay ile 2. Yıl arasındadır.
  • Köpekler için yetişkinlik dönemi 2. Yıl ile 7. Yıl arasındadır.
  • Köpekler için yaşlılık dönemi 7. Yıl ve sonrasıdır.
10 Aylık Köpek Kaç Yaşında
10 Aylık Köpek Kaç Yaşında

10 Aylık Köpek Kaç Yaşında (1 Yaşındaki Köpek İnsan Yaşı)

10 aylık köpek yaşı teknik olarak insan yaşı ile 12 ile 13 yaş aralığındadır. Köpeklerin yaşamlarının ilk yıllarında aldıkları her ayda insan yaşı ile neredeyse bir yaş ilerlemesi hızlı gelişmelerinden kaynaklıdır.

10 aylık bir köpeğin 13 yaşındaki bir ergen çocuk ile eşdeğer gelişim sergilediğini bilmek başlarda şaşırtıcı gelse de onların büyüme hızlarını anladığınızda aslında oldukça normal ve mantıklı bir durum olarak görülmektedir.

Köpeklerin yaşları hesaplanırken insan yaşına göre hesaplama yapmak köpeklerin de ömürlerini tam anlamı ile ne kadar yaşadıklarını anlamak için iyi bir yoldur. Bu noktada köpeklerin gerçek yaşlarını en iyi veterinerler anlayabilir.

Köpek Çip Fiyatı – Evcil Hayvan Çip Fiyatları

Şivava Köpek Fiyatları