Kredi kartlarının kullanımı ülkemizde artış gösterirken birçok kişi asgari ödemesini merak etmektedir. Asgari ödeme tutarının o ay ödenmemesi ve taksit borçlarının gecikmesi halinde faiz işlemi gerçekleşebilir hatta kartınız kullanıma kapatılır.

Asgari ödeme gerçekleştikten sonra kart kullanıma yeniden açılmaktadır. Asgari ödeme o ay gerçekleştirmeniz gereken minimum ücrettir. En alt düzey tutarını ödememeniz sonucunda kredi notunuz düşmektedir. Kredi kartlarının asgari hesaplama oranı %20 olarak belirlenmiştir.

Örnek olarak kredi kartı 2.000 TL alışveriş yaptınız. O ay ödemeniz gereken asgari tutar 400 TL olmaktadır. 400 TL ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Asgari hesaplama ve asgari ödeme hakkında merak ettiğiniz tüm konuları sizler için yazımızda ele aldık.

Dönem BorcuAlım Üzerinden 1 Yıl Geçti mi?Asgari Ödeme Tutarı
3.000 TLEvet750 TL
3.000 TLHayır1.200 TL
5.000 TLEvet1.000 TL
5.000 TLHayır2.000 TL

Kredi Kartı Minimum Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartları sayesinde maddi açıdan ihtiyaçlarımızı kolayca alabiliriz. Maddi ihtiyaçlarımızı karşılamamıza olanak sağlayan kredi kartlarında her ay minimum ödeme tutarı bulunmaktadır. Ay sonu geldiğinde ekstreniz kesildiğinde minimum ödeme tutarınızla birlikte güncel borcunuz gözükecektir.

Maddi durumunuz yoksa minimum ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Minimum ödeme tutarını da gerçekleştiremezseniz banka borcunuza faiz koyar hatta kartınızı kapatabilir. İlk haftalarda banka müşterisine bilgilendirme amaçlı mesajlar yollar. Ardından kredi kartını geçici olarak kapatır. İki ay boyunca ödenmezse kartınız askıya alınmaktadır.

  • Minimum ödeme tutarı aslında asgari ödemedir. Asgari ödemeler güncel tutarınızın %20’si olmaktadır.

Daha fazla kredi kartı bilgi içeriği;


Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılır?

Asgari ödeme demek o ay ödemeniz gereken minimum tutar anlamına gelmektedir. Son ödeme tarihine kadar kartınızdaki yapılan harcamaların aylık borcu toplanır ve asgari ödeme hesaplanır. Asgari ödeme gerçekleşmediği takdir de bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kerdi kartınızın her ay asgari ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir sayısı ve miktarı yoktur.

  • Her ay asgari ödemesini gerçekleştirdiğiniz kredi kartınız bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Kartınızın borcunun asgari ödemesini gerçekleştirdiğiniz takdir de belirli oranda faiz eklenmektedir. Sürekli hale geldiği zaman borcunuza faiz işlenmesinden dolayı aylık faturalar yükselir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sicili Bozar Mı?

Kredi kartlarının birçok avantajı vardır. Günlük hayatta birçok konuda bize kolaylık sağlayan kredi kartlarının bazı olumsuz yönleri de vardır. Bir ay harcadığımız ve bir ay sonunda gelen ekstre sizleri üzebilir. Kredi kartınızla yaptığınız alışverişleriniz ve harcamalarınızı ödeyecek maddi durumunuz yoksa asgari ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Her ay sıkça asgari ödemesi gerçekleştirdiğiniz kredi kartında krediniz notunuz bu durumdan etkilenebilir.

  • Kredi kartının sürekli asgari ödemesinin gerçekleşmesi durumunda karta uygulanan faizlerden dolayı borcunuz artabilir veya sürekli yüksek borçlu olarak gözüktüğünüz için kredi notunuz olumsuz etkilenir. Bu durumda kredi almanıza etkilemektedir.
  • Kredi kartının sadece asgari ödemesini gerçekleştirdiğiniz takdir de sadece aylık faiz işlenir. Asgari ödeme tutarını da ödemezseniz o zaman ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Kartınız kapatılır hatta 3 ay asgari ödemeyi gerçekleştirmediğiniz takdir de davalık olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Asgari Tutar Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Hesaplama

Ziraat Bankası asgari tutar hesaplama, Ziraat bankası ülkemizin devlet bankalarından birisi olmaktadır. Üniversite okuyan gençlere devletten alınan bursların ve kredilerin yatırıldığı bir kart çıkartılmıştır. Ziraat Genç Kart ile öğrenciler birçok avantaj ve fırsattan yararlanmaktadır.

Ziraat Genç Kart avantajları kredi kartı ve harçlık avans olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli limitler dahilinde kredi kartlarını kullanan öğrenciler ay sonunda borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Kredi kartı özelliğini kullanan öğrenciler asgari ödeme tutarlarını merak etmektedirler.

  • Açıklamaya göre kredi kartlarında asgari ödeme tutarı %20 olarak belirlenmiştir. Örnek verecek olursak aylık olarak 850 TL harcamış olduğunuzu düşünelim. Asgari ödeme tutarınız 170 TL olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartları hayatımızın birçok alanında ihtiyaç duyduğumuz ödeme araçlarından birisi olmaktadır. Her bankaya ait kredi kartı çeşitleri ve kampanyaları bulunmaktadır. BDDK’nin yaptığı açıklamaya göre kredi kartlarının asgari ödeme tutarı %20 olarak belirlenmiştir.

Aylık olarak harcamalarınızın %20’lik kısmı sizlerin minimum ödeme tutarınız olmaktadır. Asgari ödemesini gerçekleştirmeyen kişilerin kartı kapanacaktır. Kredi kartınızın güncel ödeme tutarını ödemeye çalışmanız sizler için daha iyi olacaktır. Asgari ödemesini bile gerçekleştirseniz belirli oranlarda faiz eklenmektedir.

  • Kredi kartınızın asgari ödemesini hesaplamak istiyorsanız sizler için bir örnekle anlatmaya çalışacağız. Örnek olarak aylık 10.000 TL harcama yaptığınızı düşünelim. 10.000 TL’nin %20’sini hesapladığınız zaman 2.000 TL sizlerin asgari ödeme tutarınız olmaktadır.

Comments are closed.