Kripto Para Dolandırıcılığı Türkiye hakkında detaylı bilgilediriyoruz. Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır ve cezası nedir işte detayları.

Tüm dünya da yatırımcılar tarafından sevilen ve popüler olan kripto paraya piyasasında da birçok dolandırıcılık olayları ile karşı karşıya kalmaktayız. Sanal para üzerinden birçok kişi para kazanmıştır. Tabi durum her zaman bu şekilde değildir. Sanal para üzerinden para kazanan kişiler olduğu gibi para kaybeden hatta tüm yatırımını kaybeden insanlarda vardır.

Kripto para üzerinden dolandırıcılar özellikle piyasaya yeni girmiş ve net bilgisi olmayan kişileri hedef almaktadır. Bazen de yatırımcıların parasını iki kat yükselteceğini söyleyen dolandırıcılar tarafından birkaç kişi mağdur olmuştur. Kripto para piyasasında diğer borsalara göre düzenlemeler ve yasalar az bulunduğu için birçok kişi bu piyasa üzerinden dolandırıcılık yapmaktadır. Hızlı zengin olma fikri birçok kişi tarafından benimsendiği için kolayca tuzağa düşebiliyorlar. Şimdi gelin birlikte kripto para dolandırıcılığı hakkında merak ettiğiniz her şeyi inceleyelim. 

Hangi Coin Alınır?

Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır

Kripto Para Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır

Kripto para piyasasına yatırım yapmadan önce güvenilir bir borsa seçimi yapmanız gerekir. Yatırımlarınız hakkında ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamanız gerekir. Sanal para olarak geçen kripto para dolandırıcılığının nasıl yapıldığını birçok kişi merak etmektedir.

  • Kripto para dolandırıcılığında en çok kullanılan yöntemlerden birisi şu şekildedir; var olmayan bir şirkete yatırımcıları ikna ederek para yatırmaları sağlanır. Yeni ve belirsiz ileri teknolojinin icat edildiği öne sürülerek yatırım yaptırsalar da ne öyle bir şirket ne de öyle bir sistem bulunmaktadır.
  • Dolandırıcıların kullandığı yöntemlerden birisi ise az bilinen kripto para şirketlerine yatırım yapmalarını sağlar ve alım yükseldikçe hisse artar. Dolandırıcı bu durumdan kar elde eder ve hisseden çıkarken mağdurlar zararla karşı karşıya kalır.
  • Sahte borsalar ile dolandırılma yolları da vardır. Sanal paralara erişim sağlayacağınızı söyleyerek küçük bir ücret alırlar ve ortadan kaybolurlar.
  • Günümüzde dolandırıcı uygulamalar da mevcuttur. Siber suçlular kripto para uygulamalarını ele geçirir veya bu uygulamaları taklit ederler daha sonra da hesabınızdaki bilgileri çalabilirler.
  • Mail yoluyla, sms ve sosyal medya platformları kullanılarak sanki yasal bir kaynaktan gönderilmiş gibi yaparak sizleri kandırır ve tüm bilgileriniz ele geçirilir.

Kripto Para Dolandırıcılığı Cezası

Kripto para piyasasında net bir şekilde ceza hukukunda yer almamaktadır. Fakat kripto para piyasasında ticaret gerçekleştiği için iki tarafın hakları korunmaktadır. Kripto paralar hakkında Türk Ceza Kanunu’nda bazı hükümler verilmiştir. 2008 yılından itibaren ülkemizde sanal paralar üzerinden dolandırıcılık yapılmaktadır. Kripto parada yapılan dolandırıcılıkların cezaları birbirinden farklıdır. Kripto para dolandırıcılığının cezası ise şu şekildedir;

  • Ceza hukukunda kripto para dolandırıcılığı en az 6 aydan başlamaktadır. 3 yıl ile 7 yıl arasında hapis cezası olduğu gibi para cezası da bulunmaktadır. Yapılan suça göre ceza da değişiklik göstermektedir.

Bitcoin Dolandırıcılığı Türkiye

Son zamanlarda ortaya çıkan sanal para ülkemizde en çok tercih edilen yatırımlardan biri haline gelmiştir. Kripto para piyasasında bitcoin ile işlem yaparken piyasaya çok fazla hakim değilseniz maalesef dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz. Bitcoin alım satımlarda gerçekleşen dolandırıcılık oldukça fazladır.

  • Kişilerden Bitcoin alma bahanesi ile öne sürülerek para toplanır ve karşılığında Bitcoin verilmez. Sahte Bitcoin ile bazı siteler dolandırıcılık yapmaktadır. Güvenilir bulunan siteleri taklit ederek yatırımcıların bu platformlara giriş yapılması beklenir ve yatırımcılar bilgilerini girdikten sonra tüm kişisel bilgileri çalınmaktadır.

Ülkemizde sanal ortamda gerçekleşen dolandırıcılık sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Bitcoin konusunda yatırım yaparken bildiğiniz ve güvendiğiniz borsalara yatırım yapmanız ve kolay para kazanma umuduyla bilmediğiniz hiçbir bitcoine yatırım yapmamanız gerekir. Artık teknoloji ilerledikçe internet üzerinden dolandırma olayları daha kolay bir hale gelmeye başlamıştır. Bu yüzden temkinli ve şüpheci olmanız sizleri mağdur olmaktan koruyacaktır.

CPX Coin Geleceği 2022 – Circlepod Coin Yorum

Luna Coin Yorum Son Dakika – Terra Delist Edildi mi?

Coin Delist Olursa Ne Olur?