Kurban Bayramı Orucu Nasıl Tutulur

Kurban Bayramının gelmesiyle birlikte Müslümanlar oruç ibadetini nasıl gerçekleştirebileceğini merak etmektedir. Kurban Bayramı’nda tutacağınız orucu nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini sizler için yazımızda ele aldık.  

Bayramlarda oruç tutulmaz ancak arefe günleri zorunlu olmasa da isteyen kişiler oruçlarını tutabilirler. Kurban Bayramı’nda tutulan oruca zilhicce orucu adı verilmektedir. Bu oruç zilhicce ayının ilk dokuz günü tutulmaktadır. Bu 9 günün tamamını oruçlu geçiren kişiler olduğu gibi sadece birkaç günü oruçlu geçiren kişilerde vardır. Zilhicce ayının son günü Kurban Bayramı’na denk gelmektedir. 

  • Zilhicce orucunun son günü Kurban Bayramı’na denk geldiği için bu oruç kurban kesilene kadardır. 

Kurban Bayramı’nda oruç tutulmamaktadır. Sadece imsak vaktinden kurban eti gelene kadar oruç tutulur. Kurban Bayramının ilk yemeği kurban etiyle yapılmaktadır. Bu sadece kendi evinde kurban kesen kişiler için uygundur. 

Zilhicce Orucu Ne Zaman Tutulur 2022 

Zilhicce ayının ilk 9 günü oruçlu geçirmenin fazileti oldukça büyüktür. Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tutmak farz veya mecburi değildir. İsteyen kişiler zilhicce orucunu tutabilirler. İnsanlar tarafından merak edilen konular arasında yerini alan durumlardan biri ise Zilhicce orucunun ne zaman tutulacağıdır. Her yıl Zilhicce ayı hicri takvime göre hesaplanmaktadır. Zilhicce ayı, hac ayı olarak bilinmektedir.  

  • Zilhicce ayı 2022 yılında 30 Haziran tarihinde başlar ve 9 Temmuz yani Kurban Bayramının ilk günü kurban geldikten sonra sona erer.  ,
Zilhicce orucu niyeti nasıl getirilir

Zilhicce Orucu Niyeti Nasıl Getirilir 

Zilhicce ayı, senenin son ayı ve hac görevinin yapıldığı bir ay olarak bilindiği için önemi oldukça fazladır. Zilhicce ayını kutsal ve bereketli bir ay olarak kabul edilmektedir. Bu ayda bol bol ibadet edilmeli ve dua edilmelidir. Zilhicce ayını ibadetle geçirmek isteyen kişiler bu ayın ilk 9 günü oruç tutmaktadırlar. 9 günde oruç tutulması zorunlu değildir. Zilhicce orucunu tutmak isteyen kişiler nasıl niyet getirmeleri gerektiğini merak etmektedir. Sizler için yazımızda ele aldık.  

  • “Niyet ettim, Allah rızası için Zilhicce orucumu tutmaya” diye niyet edilerek ibadetinizi yerinize getirebilirsiniz.  

Zilhicce Orucunu Kimler Tutar 

Zilhicce orucunu oldukça faziletli ve İslam alemi için çok değerli bir ibadettir. Zilhicce ayında yapılması gereken ibadetlerden biri ise bu ayın ilk 9 günü oruç tutmanız gerekir. Bu oruç zorunlu değildir. Hatta hacda olan kişilerin bu orucu tutmaları mekruh kılınmıştır. Zilhicce orucunu isteyen herkes tutabilir. 9 gün tutamayan kişiler istedikleri gün sayısı kadar bu ibadetlerini gerçekleştirebilirler.  

Zilhicce ayının 9. günü Kurban Bayramının arefe gününe denk gelmektedir. Kurban Bayramı’na girmeden arefe günü tutulan oruçların oldukça büyük faziletleri bulunmaktadır. Zilhicce orucunu kimlerin tutacağını merak ediyorsanız sizler için yazımızda ele aldık. 

  • Zilhicce orucu İslam aleminde oldukça önemli ibadetlerden birisi olduğu için isteyen ve imkanı olan herkes bu orucu tutabilir.  

Oruçluyken Kaş Bıyık Almak Orucu Bozar Mı

Oruçluyken Adet Olunca Ne Yapılır

Oruçluyken Namaz Kılmamak Günah Mı

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥