Lensin Tersi Düzü Nasıl Anlaşılır – Elegance Comfort, Acuvue Lens Ters Düz

Lens kullanan kişilerin birçoğu lensin tersi düzü nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını merak ediyor. 3 kolay yöntemle lensin tersini ve düzünü kolayca öğrenebilirsiniz.

Göz problemleri yaşayan birçok kişi son zamanlarda şeffaf lens kullanmaya başladı. Lens kullanırken birçok konuya dikkat etmeniz gerekir. Bu konular biride lensin düz bir şekilde göz ve çevresine yerleştirilmesidir. Bazen tersini ve düzünü anlamak oldukça zor olabiliyor. Elegance Comfort, Acuvue marka lens kullanıyorsanız alttaki yöntemler sayesinde tersini düzünü anlayabilirsiniz.

  • Lensin kenarı yukarı bakacak şekilde işaret parmağınıza yerleştirin. Eğer kenarı dik ve fincan şekli oluşuyorsa bu lens düzdür.
  • Lensi ikiye katlarmış gibi işaret parmağınız ve baş parmağınızla birlikte sıkın. Eğer kenarları parmaklarınıza doğru eğilirse lensiniz terstir.
  • Lens kenarı mavi içlere doğru açık renk şeklinde gözüküyorsa lensiniz düzdür.

Lensin Tersi Düzü 123

Lensin tersi düzü 123

Gözlük kullanmak istemeyen ve göz çizdirme ücretini karşılamayan çoğu kişinin ilk tercihinde lens yer alır. Lensin takılması oldukça dikkat ve önem gerektiren bir işlemdir. Lensin tersi ve düzünü anlamak için kullanılan yöntemlerden biri de lazer yazılarının görünüşüdür.

Lenslerin üzerinde 123 şeklinde lazerle yazılmış yazı vardır. Ancak bu yazıyı görmek oldukça zor olabilir. Lensin tüm yüzeyini detaylı bir şekilde incelediğiniz zaman görebilirsiniz. Lensinizin kenarında 123 şeklinde lazer yazısı varsa ve bu yazı normal bir şekilde gözüküyorsa lensiniz düzdür. Ancak geriye doğru ters bir şekilde rakamlar gözüküyorsa maalesef lensiniz ters yönlüdür.

Renkli Lens Ters Düz Nasıl Anlaşılır

Lensler takılırken düz bir şekilde göz çevresine yerleştirilmelidir. Ters yerleştirilmemesi ve hijyenik bir ortamda lensin takılması önerilir. Peki renkli lens kullanıyorsanız nasıl ters ve düzünü anlayabilirsiniz?

Renkli lens kullanıyorsanız ters ve düzünü anlamak için ilk önce işaret parmağınıza lensi yerleştirin. Lensin kenarı yukarı doğru kupa şeklini alıyorsa düzdür. Eğer bu yöntemle net bir şekilde karar veremediyseniz lensi ikiye katlıyormuş gibi hafif bir şekilde sıkmayı deneyin. Bu durumda lens dışarı yani parmaklarınıza doğru yöneliyorsa lensiniz terstir.

Lens Ters Takılırsa Ne Olur

Lens ters takılırsa ne olur

Lens takılırken hijyenik bir ortamda ve düzgün bir şekilde takılması için çok ciddi uyarılar yapılır. Lens takmak ve lens çıkartmak oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Peki lens ters takılırsa ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalırsınız?

İlk önce lensin ters takılmasında sonra görüş farklılıkları ve görüşte bozukluklar meydana gelir. Lens gözde durmaz ve sürekli gözlerin acımasına neden olur. Ayrıca lensin ters takılmasından sonra lens gözde farklı bir bölgeye baskı yapacağından dolayı bazı görme sorunlarına yol açabilir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥