Mavi Işık Fitresi Nedir – Telefonda mavi ışık filtresi Ne işe Yarar

Mavi ışık fitresi nedir ve mavi ışık filtresi zararlı mı, bilgilendiriyoruz. Telefonda mavi ışık filtresi ne işe yarar ve Mavi ışık filtresi şarj yer mi, birlikte inceleyelim.

Pek çok kişi bilgisayarda çalışırken çok uzun vakitler geçiriyor. Saat başı yürüyüş yapmak ya da belirli periyotlarda ayağa kalkmak oldukça önemli olurken, bu süreçlere dair beklentileri de en iyi şekilde kullanmak gerekiyor. Mavi ışık filtresi de bu konuda artık pek çok ekranlı cihazda yer alıyor. Peki ama akıllı telefonlar  ya da tabletlerde ve bilgisayarlarda mavi ışık filtresi nasıl kullanılır, gelin detaylara yakından göz atalım.

Telefonda mavi ışık filtresi Ne işe Yarar

Telefonda mavi ışık filtresi ne işe yarar, güneş tarafından aydınlatılan bir dünyada yaşıyoruz. Işık konusunda turuncu ve yumuşak bir renge sahip olan güneş ışığımız, oldukça organik bir renk sağlıyor. Bu yüzden de en iyi ışık güneş diyoruz. Bunun yanında daha doğal ve yumuşak görünmesi adına mavi ışık filtresi de gün ışığına yakın bir ışık rengi yaratıyor. Bu sayede mavi ışığın olumsuz özelliklerini minimuma indirmeyi hedeflemektedir.

Windows, MacOS, iOs ve Android için mavi ışık filtresi oldukça çok tercih ediliyor. Rahat bir ekran kullanımı için ve uzun süreli bir çalışma için gözlerinizi ve doğal olarak ruh halinizi, beyninizi rahat ettirmek için mavi ışık filtresini kullanmanızı öneriyoruz. Alternatif ismiyle gece ışığı olarak ya da gece modu olarak da adlandırılan bu ışık, çalışırken gözlerinizi gereksiz olarak yormayacak ve bu noktada çok daha rahat edebileceksiniz.

Mavi ışık filtresi işe yarıyor mu

Mavi ışık filtresi işe yarıyor mu

Mavi ışık filtresi işe yarıyor mu, mavi ışığın insanlara olan zararı bilimsel olarak bilinen bir gerçek. Mavi ışık özellikle insanlar için büyük bir sorun yaratıyor. Bilgisayar ekranları, tablet ve telefon ekranları insanları sürekli olarak mavi ışığa maruz bırakıyorlar. Bu ışığın olumsuz özelliklerini azaltmak için neler yapmak gerektiğine dair geniş ölçekte bir çalışma yapılıyor ve sürekli açıklama oluşturuluyor.


Daha fazla ilgili içerik;


Mavi ışık filtresi zararlı mı

Mavi ışık filtresi zararlı mı, gün boyu çalışırken özellikle ekrana bakan bir insansanız, mavi ışığa oldukça fazla maruz kalıyorsunuz demektir. Bu da beynimizin ayarlarıyla oynuyor. Beynimiz gece mi yoksa gündüz mü algılayamıyor. Bu yüzden de salgılanması gereken hormonları salgılamıyor ve sürekli  erteliyor. Gözlerimiz de bu yüzden oldukça fazla yoruluyor. Bu yüzden de devreye giren mavi ışık filtresi, pek çok kişinin gözlerini ve beynini rahatlatan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Temel amacı ekranı biraz daha sarı bir renk haline getirmek olan bu filtre, pek çok noktada bize kolaylık sağlamasıyla biliniyor.

Yapay ışık, mavi ışık olarak adlandırıldığı için tüm ekranlardan gözlerimize yansıyor ve bu noktada da vücudumuza ciddi anlamda zarar veriyor. Günümüz dünyasında ekranlardan uzak durmak neredeyse mümkün olmadığı için bu ışıkların olumsuz etkilerini  en azından minimize edebiliriz.

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar alper.destici@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥