2024 Menejit Aşısı Fiyatı – Ne Zaman Yapılır?

Menejit aşısı fiyatı 2024 yılında değişti. Aşının fiyatı nimenrix, bexsero gibi çeşitli menenjit aşıları için değişiyor. Bir kez yaptırıldıktan sonra menenjit hastalığına karşı ömür boyu koruma sağlayan bu aşıyı hayatınız boyunca tekrar yaptırmanız gerekmez.

Aşının yaptırılacağı yaş grubuna ve aşının içeriğine bağlı olarak menenjit aşısı 1 ya da 2 doz olarak yapılıyor. Aşı yapılmasının nedeni ise menenjit hastalığından korunmaktır. Bir kişinin ömrü boyunca sadece bir kez menenjit aşısı olması yeterlidir. Ebeveynler genellikle çocukları için 12 aylıktan sonra iki doz olarak aşıyı yaptırmaktadır.

Rota 1.040 TL
Nimenrix 992 TL
Bexsero 1.250 TL

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Menenjit aşısı ne zaman yapılır?

Menenjit aşısı 9 aylıktan 23 aylığa kadar olan bebeklere ve 2 ile 11 yaş arasındaki çocuklara yapılır. 9-23 ay arasındaki bebeklere aralıklı olarak iki doz şeklinde uygulanmalıdır. Dozlar arasında en az 3 ay süre bırakılmalıdır. 2 yaş ile 11 yaş arasındaki çocuklar için ise tek doz olarak uygulanmaktadır.

Menenjit aşısı yaptırılırken aşının türüne göre de yaş sınırlaması yapılabilmektedir. Nimenrix menenjit aşısının 1 yaşından büyük tüm çocuklar için uygulanabildiği biliniyor. Nimenrix’in aynı zamanda yetişkinlerde de uygulanması mümkündür. Tez doz olarak uygulanır.

Menenjit aşısı özel bir aşı olduğundan sağlık ocağı benzeri yerlerde ücretsiz yaptırması olanaklı olan bir aşı değildir. Hastanelerde yaptırılması tavsiye edilen bir aşıdır. Doğrudan kas içine uygulanan bir aşıdır.

Rota ve Menenjit Aşısı Fiyatı 2024

Rota ve menenjit aşısı fiyatı

Rota ve menenjit aşısı fiyatı 2024 yılında 1.040 TL’den başlamaktadır. Rota virüsüne karşı koruma sağlayan rota aşısı gerekli bir aşıdır. Rota virüsünün insanların su kaybı yaşamasına ve ağır ishal belirtisi göstermesine neden olur.

Dünya genelinde yıllık ortalama 200.000 kadar çocuğun rota virüsü nedeni ile hayatını kaybettiğini biliyor muydunuz?

Rota ve Menenjit aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan aşı takvimi listesinde yer almıyor. Ancak bu aşının gereksiz olduğu anlamına gelmez.

Menenjit doğru zamanda tespit edilmediğinde ve tedavi edilmediğinde kişide görme, duyma kaybı gibi rahatsızlıklara ilerleyen süreçte beyin hasarına yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle menenjit aşısının ebeveynler tarafından çocuklara yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Nimenrix Menenjit Aşısı Fiyatı 2024

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı

Nimenrix Menenjit aşısı fiyatı 2024 yılında 992 TL olarak satışa sunulmaktadır. Menenjit aşısının içeriğinde barındırdığı bileşenler gereğiyle fiyatının diğer bazı aşılara oranla daha pahalı olduğu biliniyor.

Nimenrix menenjit aşısını aldıktan sonra aşıyı yaptırmak için mutlaka bir hastaneye başvurmanız gerekiyor. Hastane dışında sağlık ocağı benzeri yerlerde aşıyı yaptırmanız mümkün değildir. Menenjit aşısı özel bir aşı olduğundan hangi çeşidi olursa olsun mutlaka hastanede yaptırılması gerekir.

Bexsero Menenjit Aşısı Fiyatı 2024

Bexsero menenjit aşısı fiyatı

2024 yılı itibariyle ise 1.250 TL satış fiyatı olduğu biliniyor. Bexsero menenjit aşısının yan etkilerinin diğer menenjit aşılarına oranla biraz daha fazla görüldüğü de doktorlar tarafından söylenmektedir.

Menenjit aşılarının kullanım amacı menenjit virüsünden kişiyi korumaktır. Sadece bir kez yaptırılması bir kişi için yeterlidir. Tekrarlanması gerekmediğinden genellikle bebeklik döneminde çocuklara uygulanan bir aşıdır. Aşıyı aldıktan sonra hastanelerde yaptırabilirsiniz. Evde ya da sağlık ocağında yapılması mümkün olmayan özel aşılardan biridir.

Meningokok Aşısı Kaç TL?

Meningokok aşısı 900 TL civarında satışa sunulmaktadır. Aşının tamamlanması için 2 doz uygulanması gerekli. Toplam maliyeti 2.000 TL’dir.

Nimenrix Aşısı Kaç TL?

Nimenrix aşısı 2024 yılında 992 TL’dir. Aşının farklı versiyonlarının fiyatı da 750 TL ile 1.150 TL arasında değişmektedir.

Sağlık Ocağı Randevusu

Uyumayan Bebeğin Uyuması İçin Dua

Asperger Sendromu Neden Olur

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr