Mor şampuan, sarı, platin veya gri tonlarda boyanmış saçlarda istenmeyen turuncu ve sarı tonları nötralize etmek için kullanılır. Doğru kullanıldığında, saç renginizi daha canlı ve parlak tutmaya yardımcı olabilir.

Mor şampuan profesyonel kullanım dışında da kullanıma imkan veren bir şampuandır. Özellikle saçlarını evde açmayı tercih eden kadınlar için oluşan turunculukları gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda sarı renk saçlarda bir zaman sonra oluşan sönük görüntüyü de ortadan kaldıran ve saça parlaklık kazandıran bir şampuandır.

Mor şampuanın normal şampuanlara göre kullanımında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Aşağıda mor şampuanın nasıl kullanılacağına dair püf noktalar bulunmaktadır.

  • Haftada 1 kere kullanıma özen gösterin.
  • Haftada en fazla 2 kere kullanım için uygundur.
  • Şampuanı saçınızı ıslattıktan sonra sürün.
  • İyice köpürtün ve birkaç dakika masaj yaparak köpürtmeye devam edin.
  • Özellikle koyu saç renkleri olmak üzere bazı saç renklerinde 5 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.
  • Saçınızı iyice duruladığınızdan, mor şampuan kalıntısı olmadığından emin olun.

Mor şampuan sürekli kullanım için uygun bir şampuan değildir. Yani normal şampuan yerine kullanımı önerilmez. Bu durum istenmeyen kalıcı saç rengi ve yapısal sorunlara yol açabilir. Saçınızın renk durumuna göre kullanım sıklığınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. En fazla haftada iki olmak koşuluyla süreyi kısaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra süreyi bir haftalık ya da on günlük periodlara da uzatabilmeniz mümkündür.

Mor Şampuandan Sonra Normal Şampuan Kullanılır Mı?

Mor şampuan normal şampuan görevi görmediğinden günlük şampuanınız olarak kullanamazsınız. Rutin kullanımınız sırasında normal şampuanınızı uyguladıktan ve saçınızdan arındırdıktan sonra mor şampuanınızı da uygulayabilirsiniz. Mor şampuanı iyice duruladıktan sonra da rutin saç bakımınızda yer alan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mor Şampuan Ne Zaman Kullanılır?

Mor şampuan nasıl kullanılır?

Mor şampuan saçınızda istenmeyen kızıllık, turunculuk gibi yansımaların olduğu zamanlarda kullanılır. Eğer açık renk tonlarını sürekli kullanıyorsanız ve bakımlı durmasını istiyorsanız mor şampuanı rutin saç bakımınıza ekleyebilirsiniz. Haftada bir yada on günde bir kullanabilirsiniz. En sık kullanım şekli haftada iki keredir. Haftada iki kereden fazla kullanılması zamanla saçın rengini eşitlemek yerine koyulaştırmaya ve saçın yapısını bozmaya başlayabilir.

Mor Şampuandan Sonra Saç Kremi Kullanılır Mı?

Mor şampuan normal şampuan gibi kullanıma uygun bir şampuan türü değildir. Ancak normal şampuanınızdan sonra kullanabilirsiniz. Mor şampuan kullanımınızdan sonra ise rutin bakımınız içinde olan saç kreminizi saçınıza uygulayabilirsiniz.

Mor Şampuan Zararları

Mor şampuan nasıl kullanılır?

Her ürün gibi mor şampuanın da fazla kullanımı sonrası ortaya çıkabilecek zararları bulunmaktadır. Mor şampuanın önerilen kullanım şekli haftada ya da on günde bir şeklindedir. Bunun dışında nadiren saçın yapısına bağlı olarak haftada en fazla iki kere olmak koşuluyla kullanılabilir. Bunun yanı sıra gün aşırı yıkama ya da yıkama sırasında saçta fazla bekletme durumlarında karşınıza çıkabilecek olumsuz durumları aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • Fazla kullanımı sonrası saçın rengi istenmeyen bir koyuluğa ulaşabilir.
  • Saçta fazla bekletme ve iyi durulamama sonuçlarında gri ile mor arası bir renk tonu ortaya çıkabilir.
  • Aşırı kullanım sonrası saçlarda kuruma meydana gelebilir.
  • Aşırı kullanım sonrası saçlarda sertleşme ve yıpranma meydana gelebilir.

Yukarıdaki durumlarla karşılaşmamak için alabileceğiniz önlem şampuanı sürdükten sonra en fazla 5 dakika içerisinde saçınızı mutlaka durulayın. Saçınızın mor şampuandan iyice arındığından emin olun. Ayrıca aşırı kullanmamaya özen gösterin. Normal şampuan rutininiz gibi değil de aylık ya da haftalık bakımlarınız gibi kullanmanız tavsiye olunur. Aksi durumda istenmeyen kalıcı renk tonlarına sahip olabilirsiniz. Elde edilen renk tonu kalıcı olacağından yıkama sonucu eski halini almayacaktır. Bu yüzden kullanım sırasında çok dikkatli olmalısınız.

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

Kwellada Losyon Nedir, Ne İşe Yarar: Kullanıcı Yorumları

/ 5.

Share.
Leave A Reply