Muharrem Ayı 2023 – İslami Yılbaşı Hangi Ayda Başlar

Miladi yılbaşı ne zaman ve Hicri yılbaşı ne zaman 2023 yılında, blgilendiriyoruz. Hicri yılbaşı ne yapılmalı ve Muharrem ayında neler olmuştur, sizlere aktarıyoruz. İslami yılbaşı hangi ayda başlar, gelin birlikte inceleyelim.

Muharrem ayı 2023 Müslümanlar için önemli bir ay olmasının yanı sıra son derece faziletli bir aydır. Muharrem ayı Hz. Ömer’in halifeliği devrinde 17 (638) yılında Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin resmî takvim başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra muharrem hicrî yılın ilk ayı olarak belirlenmiştir.

Özel Dini GünlerTarihleri
Üç Aylar Başlangıcı23 Ocak Pazartesi
Regaib Kandili26 Ocak Perşembe
Miraç Kandili17 Şubat Cuma
Berat Kandili6 Mart Pazartesi
Ramazan (Oruç) Başlangıcı23 Mart Perşembe
Kadir Gecesi17 Nisan Pazartesi
Ramazan Bayramı Arefe Günü20 Nisan Perşembe
Ramazan Bayramı21, 22 ve 23 Nisan
Kurban Bayramı Arefe Günü27 Haziran Salı
Kurban Bayramı28, 29, 30 Haziran
Hicri Yılbaşı – Muharrem Ayı 19 Temmuz Çarşamba
Aşure Günü28 Temmuz Cuma
Mevlid Kandili26 Eylül Salı

2023 Yılı Muharrem Ayı Ne Zaman Başlıyor?

2023 yılı muharrem ayı ne zaman başlıyor diye araştıranlar için detaylı olarak yanıt verelim. Dini günler takviminde yer alan bilgilere göre 2023 yılında muharrem ayı 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü başlayacaktır.

2023 Aşure Günü Kıyamet Kopacak Mı?

2023 aşure günü kıyamet kopacak mı

2023 aşure günü kıyamet kopacak mı sorusuna net şekilde yanıt vermek yanlış olduğu gibiimkansızdır. Kıyametin ne zaman kopacağını bilemeyiz. Kıyametin vakti ve zamanı Kuran’a, Hadislere göre belli değildir. Sadece kıyamet alametleri mevcut olup bunlar da kıyametin bize yakınlaştığının habercisidir.

Muharrem Orucu Nasıl Tutulur?

Muharrem orucu nasıl tutulur diye merak edenler için hemen yanıtlayalım. Muharrem orucu diğer farz oruçlar gibi tam gün boyunca tutulur. Sabah ezanından önce niyet edilir ve iftar vaktine kadar hiçbir şey yiyip içilmez. Ancak Muharrem orucu sadece bir günle sınırlı değildir. Bazı Müslümanlar Muharrem ayının tamamını oruçlu geçirebilirler. Ancak Muharrem orucu farz bir oruç değildir ve sadece nafile bir oruçtur. Bu nedenle sağlık sorunları veya diğer nedenlerle oruç tutmamanız da mümkündür.

Muharrem Ayında Ne Oldu?

Muharrem ayında ne oldu sorusu bu ayın faziletlerini merak edenler tarafından yoğun şekilde araştırılır. Muharrem ayı İslam takvimine göre önemli bir aydır. Bunun yanı sıra birçok önemli olaya tanıklık eden bir ay olarak yansır. İşte Muharrem ayında gerçekleşen bazı önemli olaylar:

  • Hazreti Hüseyin’in Şehit Edilmesi: Muharrem ayının onuncu günü (Aşure Günü) İslam tarihinde önemli bir olay olan Hazreti Hüseyin’in şehit edildiği gün olarak kabul edilir. Bu olay 680 yılında Kerbela’da gerçekleşmiştir.
  • Nuh Tufanı’nın Sonu: İslam inancına göre Nuh Tufanı Muharrem ayının onuncu gününde sona ermiştir.
  • Hz. Musa’nın Kurtuluşu: İslam inancına göre Hz. Musa ve İsrailoğulları Firavun’un zulmünden kurtulup Mısır’dan çıkmışlardır. Bu olay da Muharrem ayında gerçekleşmiştir.

Alevilerin Oruç Ayı Ne Zaman?

Alevilerin oruç ayı ne zaman sorusu sıkça merak ediliyor. Alevilerin oruç ayı İslam dünyasındaki Ramazan ayından farklı bir zaman diliminde gerçekleşir. Alevi inancında oruç tutma geleneği Muharrem ayında gerçekleşir ve özellikle Muharrem’in onuncu günü olan Aşure Gününde oruç tutulur.

Aşure Günü İslam dünyasında da önemli bir gün olarak kabul edilir ve Hz. Hüseyin ve ailesinin Kerbela da şehit edilmesi anısına oruç tutulur ve matem tutulur. Ancak Alevilerin oruç tutma geleneği İslam’daki oruç geleneğiyle aynı değildir daha çok anma hatırlama ve ibadet odaklıdır.

12 İmamlar Orucu Ne Zaman 2023

12 imamlar orucu ne zaman 2023 12 İmamlar orucu İslam takvimine göre Zilhicce ayının ilk dokuz gününde gerçekleştirilen bir oruçtur. Bu oruç Hz. Ali Hz. Fatıma Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin gibi İslam peygamberi Hz. Muhammed’in soyundan gelen imamların anısına tutulur. 12 İmamlar orucu takvime göre her yıl farklı bir tarihte tutulur ancak 2023 yılında Zilhicce ayı 23 Ağustos’ta başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona ereceği tahmin ediliyor. Bu nedenle 12 İmamlar orucu 23 Ağustos’ta başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona erecek.

Üç Aylar Tesbihi Nasıl Başlanır: 3 Aylar Başladı Mübarek Olsun

Kadir Gecesi Ne Zaman – 3 Aylar ve Kandiller Ne Zaman Başlıyor?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥