Obo Formasyonu Nedir detaylı bilgilendiriyoruz. Obo Formasyonu nasıl bozulur ve obo grafik nasıl çizilir işte detayları.

Yatırımcılar tarafından borsa en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olmaktadır. Borsada obo kavramı tepe noktalarında oluşan tekniğe verilen isimdir. Grafikleri inceleyerek grafiğin gidişatını öngörebilirsiniz. Obo formasyonu sayesinde yükselen bir trendi önceden fark ederek düşeceğini tahmin edebilirsiniz. Tabi nadiren bu durumunda olmadığı bazı zamanlar olmaktadır.

Borsa da grafikleri incelerken yükselen bir trendin düşmesi ve yükselişin sona erdiğini gösteren sinyallere obo denmektedir. Yukarı yönlü artış yapan bir grafiği kuralları uygulayarak düşüş anını yakalayabilirsiniz. Obo formasyonu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Obo Formasyonu Nedir - Obo Kuralları ve Çizimi

Obo Formasyonu Ne Demek

Obo formasyonun açılımı şu şekildedir omuz baş ve omuz kısmından oluşmaktadır. Obo formasyonu yükselen bir trendin sona geldiğini belirten sinyallerdir. Grafik en yüksek noktaya yani baş kısma ulaştığı zaman düşüş yaşanmaktadır. Düşüş yaşandıktan sonra hafif yükselerek sağ omuz kısmını oluşturur. Ve en dip kısma geçiş yapar. Obo formasyonu taktiklerini ve kurallarını tam anlamıyla öğrendikten sonra trendlerin düşmesini öngörebilirsiniz.

Obo formasyonu sol omuz baş ve sağ omuz olarak ayrılır. Sol omuz yükselişe geçtikten sonra hafif düşüş yaşayarak baş kısmına doğru yükselir. Baş kısmı zirve kısmıdır. Baş kısmında sol omuzun yükselişini geçerek en tepeye çıkar. Trendin en fazla çıkış yaptığı yerdir. Baş kısmından düşüş yaşanmaya ve sağ omuza geçiş olur. Sağ omuz, sol omuz kadar geri çekilir. Son kez sağ omuz da hafif yükselir ve çoğu yatırımcıyı şaşırtır. Yükselişten sonra düşmeye başlar ve sağ omuz da tamamlanır. Obo formasyonunda dikkat etmeniz gereken boyun çizgisidir. Boyun çizgisi sol omuzun dibi ile sağ omuzun dip kısımlarının birleştirilmesi ile boyun çizilmektedir. Boyun çizildikten sonra kırılma noktasını net bir şekilde görürsünüz. Kırılma noktasından sonra fiyat hızla düşüş yaşayacaktır.

Obo Formasyonu Ne Demek

Tobo Formasyonu Nedir – Tobo Yükseliş Mi Öğrenme

Obo Formasyonu Kuralları

Obo grafikleri öngörme olaylarında en büyük destekçimizdir. Yükselişte olan trendin düşme sinyaline verilen isimdir. Obo formasyonunda bazı kurallar vardır. Sizler için bu kuralları derledik.

  • Formasyonlar sürekli tutmayabilir. Nadiren de olsa tutmama olasılığı bulunmaktadır.
  • Formasyon hareketini net bir şekilde gördükten sonra harekete geçmeniz gerekir.
  • Formasyon desteklenmelidir.
  • Formasyonun baş bölümünün derinliği kadar fiyatın hareket edeceği düşünülür.
  • Formasyon hedef noktasına ulaşmadan geri dönüş olmalıdır.
  • Düzeltme ve referans noktaları doğrulanmalıdır.
Obo Formasyonu Kuralları

Obo Formasyonu Sonrası

Obo formasyonu yükselen trendin son erdiğini göstermektedir. Obo formasyonu kırılma noktasını geçtikten sonra kırılma yaşanır. Sağ omuzda son kez yükselir ve sağ omuzu tamamladıktan sonra ciddi anlamda düşüş yaşanmaktadır. Kırılma sonrasında sert satışlar başlamaktadır. Kırılan bölgeden satış açabilirsiniz. Hedeflediğiniz fiyat ise baş ile boyun çizgisi arasında kalan fiyat farkı ile hesaplanmaktadır.

Obo Formasyonu Nasıl Bozulur

Obo formasyonu kısa periyotlarda karşımıza çıkmaktadır. Oluşma evresi ne kadar çok uzarsa formasyonun tutma olasılığı da o kadar artmaktadır. Bu zaman aralığı 1 ve 3 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Formasyonun tamamlanmasını beklemeniz gerekir. Formasyon tamamlanmadan kesinlikle harekete geçmeyin. Formasyonun tamamlanması için sol omuz, baş ve sağ omuzun oluşmasını bekleyiniz. Obo formasyonun bozulmayacağını ve gerçekleşeceğini boyun çizgisinden anlayabilirsiniz. Boyun çizgisinin kırılma yaşaması ile alım yönünde harekete geçmemeniz gerekir.

  • Eğer boyun çizgisi kırılmadıysa formasyon bozulmaktadır. Bozulan formasyon trendin devam edeceği anlamına gelmektedir. Obo formasyonu birçok sebepten bozulma yaşayabilir. Satıcılara göre de obo formasyonu bozulma yaşayabilir. Bu yüzden formasyonun tamamlanmasını ve boyun çizgisinin kırılmasını bekleyin.
Obo Formasyonu Nasıl Bozulur

Obo Formasyonu Nasıl Çizilir

Obo formasyonunu anlamak ve boyun çizgisini oluşturmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Trendin ani yükselmesi ile satıcılarla karşı karşıya kalır ve bir miktar düşüş yaşanır. Bu kısım sol omuz kısmını oluşturur. İkinci aşamada ise satış gerçekleştirdikten sonra yukarı yönde grafik yükselişe geçer. Baş kısmını oluşturan bu yükseliş sağ omzu geçerek yükselir.

Yükseldiği noktada satışlarla karşılaştığı için tekrardan düşme noktasına gelir. Son kez toparlanmaya başlar ve sağ omzu oluşturur. Sağ omuzda son kez yükselir ve satıcılarla karşı karşıya kalır. Sağ omuz, sol omuz kadar geri çekilir.  Sol ve sağ omuzlarda oluşan dip çizgilerden boyun çizgisi çizilir. Grafik boyun çizgisini kırarsa paniğe kapılarak satış gerçekleşir ve sert düşüşler yaşanır. Boyun çizgisini kırmazsa formasyon bozulur.

Kripto Nedir – Kripto Para Püf Noktalar