1000 TL Öğrenci Yardım Parası, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere eğitim masraflarını karşılamaları için devlet tarafından verilen bir yardımdır.

Öğrenci öğrenimine göre yardım paraları şu şekildedir; 

Öğrenci YardımıGüncel
Okul öncesi çocuklar için1.586 TL
İlk öğretim okuyan çocuklar için2.376 TL
Orta öğretim okuyan çocuklar için 2.530 TL
Orta okul derecesinde olan ama eğitim görmeyen çocuklar için 1.950 TL
Üniversite okuyan çocuklar için 2.842 TL
Bakım evinden ayrılan ve işsiz olan insanlar için 1.200 TL
İki çocuğu da okuyan aileler için 4.753 TL
Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru Formu
 • İlk önce e-devlet sistemine giriş yapınız.  
 • Daha sonra arama kısmına eğitim yardım talebi yazmanız gerekir. 
 • Karşınıza gelen Eğitim ve Öğretim Yardım Talebine tıklayınız.  
 • Ardından talep türünü belirtin. 
 • Ekrana gelen talimatları izleyerek yardım talebinde bulunabilirsiniz. 
 • Yine e-devlet sistemi üzerinden yardım talebinizin durumunu görüntüleyebilirsiniz. 
1000 TL Öğrenci Yardım Parası
Öğrenci Yardımı
1000 TL Öğrenci Yardım Parası
Öğrenci Yardımı

Yukarıdaki öğrenci yardımına başvurmak için e-devlet sistemine girerek Sosyal Ekonomik Destek başvurusu yapmanız gerekir. Öğrenci yardımları için devletin sağladığı ikinci bir yardım ise eğitim öğretim yardım talebidir. Bu yardım talebine de e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak aylık 1181 TL ile 1420 TL alabilirsiniz.  

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanan öğrenci yardımına çocuğunu okutacak düzeyde olmayan aileler yardım alabilir. Sosyal Ekonomik Destek olarak bilinen bu yardıma hem e-devlet üzerinden hem de Sosyal Hizmet Merkezilerine giderek başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. 

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından öğrencilere sağlanan yardımlar şu şekildedir; 

 • Şartlı Eğitim Yardımı 
 • Eğitim Materyali Yardımı 
 • Ana okulu ya da ana sınıfı yardımları 
 • Sosyal ve Ekonomik destek yardımları  

Öğrenciye 1000 TL Yardım E-Devlet

Devlet tarafından okuyan öğrencilere maddi yardımlar devam etmektedir. Öğrenciye iki farklı yardım devlet yardımı bulunmaktadır. İlk yardım Sosyal Destek ikincisi ise Eğitim ve Öğretim Yardım Talebidir. Devlet her sene öğrencilere para yardımında bulunmaktadır. Ailenin maddi durumu kötüyse ve çocuk okutmakta zorluk çekiyorsa öğrenciye destek verilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için yukarıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

1000 TL Öğrenci Yardımı

SED yardımı olarak bilinen okuyan çocuklara verilen yardım parası devam etmektedir. 2023 yılında okuyan öğrencilere 1181 TL ile 1420 TL yardımda bulunacağı açıklanmıştır. Bu yardım 9 ay boyunca devam eder ve öğrenciye destek olunur. Başvurular için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. İsterseniz kaymakamlık, SGK, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kurumlara giderek yüz yüze başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

1000 TL öğrenci yardımı için Eğitim Öğretim yardım talebinde bulunmanız gerekir. Devlet, öğrenciler için farklı farklı yardımda bulunmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden Eğitim Öğretim yardım talebinde ve Sosyal Destek için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca öğrenci yardımı veren Vakıflar ve Derneklere giderek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

1000 TL Öğrenci Yardım Parası
Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlıklar öğrencinin okumasına teşvik vermek için birçok yardım düzenlemektedir. Sene başında öğrenciler için maddi yardımda bulunduğu gibi kırtasiye yardımında da bulunmaktadır.  

Kaymakamlık öğrenci yardım parası için başvuruda bulunacaksanız direk Kaymakamlıklara gitmeniz gerekir. Kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek yardım talebinizi iletebilirsiniz. Başvuru tamamladıktan sonra başvurusu onaylanan kişiler PTT şubelerine giderek ödemelerini alabilirler.  

Eğitim Yardımı Başvurusu

Okul okuyan ve öğrenci okurken maddi olarak sıkıntı çekiyorsa eğitim yardım başvurularında bulunabilir. Devletin öğrenciye verdiği birçok yardım vardır. Devletin verdiği yardımın dışında vakıflar, dernekler ve iş adamları da eğitim yardımı vermektedir. Eğitim yardımı alabileceğiniz yerler şu şekildedir; 

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 
 • Belediyeler 
 • Kaymakamlıklar 
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü 
 • Vakıflar ve Dernekler 

Eğitim başvurusu için kaymakamlık binasına giderek başvuru formunu doldurmanız gerekir. Vakıfların başvurularını takip ederek resmi sayfalarından ya da kurumlara giderek başvurunu gerçekleştirebilirsiniz.  

Pandemi Öğrenci Yardımı

Okul okuyan çocuklarınız varsa bu çocuklarınızın eğitim masraflarını karşılamakta zorluk çekiyorsanız devlet tarafından birçok yardım bulunmaktadır. Aktif olarak başvuru gerçekleştirebileceğiniz yardımlar Sosyal ve Ekonomik destek başvurusu ile eğitim öğretim yardım talebidir. Bu iki başvuruyu e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Dilerseniz öğrenci yardımı almak için belediyeler, kaymakamlıklar ve vakıflara giderek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Gelir düzeyin incelenerek başvurunuza onay verilir. Ardından öğrenci yardımını 9 ay boyunca alabilirsiniz.  

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

1000 TL Öğrenci Yardım Parası

Devlet tarafından öğrencilere çeşitli para yardımı vermektedir. Öğrencilerin öğrenim durumuna göre verilen yardım değişiklik gösterir. Devlet tarafından öğrencilere maddi olarak destek devam etmektedir. Başvuru formuna ulaşmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına, kaymakamlıklara ve belediyelere gitmeniz gerekir. Dilerseniz e-devlet üzerinden başvuru formuna ulaşabilirsiniz.  

E-devlet sistemi üzerinden eğitim para yardımı başvuru formu için; 

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

Eğitim yardımları hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.