Öğrenim Kredisi Ne Demek – Geri Ödemesiz Olan Krediler

Öğrenim kredisi öğrencilere yönelik verilen eğitim desteği amaçlı borçtur. Devlet tarafından verilir. Öğrenciler burs ve kredi başvurusu yaptıktan sonra maddi durumları göz önünde bulundurularak talepleri değerlendirilir. Bazı öğrencilere burs çıkarken bazılarına da öğrenim kredisi çıkabilir.

Öğrenim kredisi çıkan öğrenciler ileride geri ödemek koşulu ile aylık öğrenim kredisi ödemeleri alabilmektedir. Ancak taahhütname uygulandığından ödeme mecburiyeti kesindir. Ödeme durumu göz önünde bulundurularak taahhütname detaylı bir şekilde okunmalı ve imzalanmalıdır. Öğrenim kredisi hakkında diğer detaylar yazımızda.

Öğrenim Kredisi Nedir, Geri Ödemeli Mi?

Evet. Öğrenim kredisi devlet tarafından öğrencilerin eğitim sürecine destek olmak amacı ile verilen bir borçtur. Öğrenim kredisi ile burs aynı şey değildir. Burs geri ödemesiz olarak öğrencilere verilen yardımdır. Maddi olarak ihtiyaç sahibi olan ailelere yönelik olarak verilir.

Öğrenim kredisi ise genellikle başvuran çoğu öğrenciye çıkmaktadır. Öğrenim kredisi alan öğrenci eğitimi bittikten 2 yıl sonra borcunu planlanmış taksitlere bölünerek ödemek zorundadır.

KYK Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Kyk öğrenim kredisi ne kadar

KYK öğrenim kredisi 2023 yılı itibariyle lisans öğrencileri için 1.250 TL iken yüksek lisans öğrencileri için 2.500 TL ve doktora öğrencileri için 3.750 TL olarak arttı. KYK öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçları da bu tutarlara göre hesaplanacak.

Burs ve öğrenim kredisi nedir?

Burs ve öğrenim kredisi devlet tarafından öğrencilere verilen destektir. Burs geri ödemesiz olarak verilirken kredi geri ödemeli olarak verilir.

Öğrenim kredisi geri ödemeli mi?

Evet. Öğrenim kredisi geri ödemeli olarak verilmektedir.

Bu Çanta Kimin? İstanbul Mecidiyeköy Metrosunda Akıllarda Tek Bir Soru

Türkiye’de Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

El Ele Sağlık Eğitim Ve Yardımlaşma Vakfı Burs

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥