Ot İçtikten Sonra Nasıl Kendine Gelinir, Etkisi Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda birçok kişi ot kullanmaya başladı. Ot kullanmak her ne kadar bağımlılık yapmıyor denilse de hem psikolojik hem de bedensel olarak bağımlı olabilirsiniz. Kullanmadığınız zaman bazı yoksunluk belirtilerini bile görmeye başlarsınız. Ot kullanan bir kişi bir 8 saat boyunca etkisinde kalır.

Uyuşturucuyu vücuttan temizlenmesi için 3 gün ile 30 gün arasında atılır. Ot içtikten sonra kendinize gelmeniz için yapacaklarınız oldukça kısıtlıdır. 8 saat boyunca otun etkisinin geçmesi beklenir. Ancak alternatif olarak şu yöntemler de denenebilir;

 • Bol sıvı içecekler tüketerek vücudunuzdan atılmasını hızlandırabilirsiniz,
 • Otun etkisi egzersiz ile azaltılabilir,
 • Yürüyüş yapmak ve temiz hava solumak kendinize gelmenize yardımcı olabilir,
 • Uyumak ise vücudun dinlenmesine yardımcı olacağı için daha hızlı etkisinin geçmesine neden olabilir.

Ot içince etkisi ne zaman geçer?

Otun etkisi, kişinin vücut ağırlığına, otu ne kadar tükettiğine, otu nasıl tükettiğine ve kişinin metabolizmasına göre değişebilir. Genel olarak, ot içtikten sonra etkisi 2-4 saat içinde geçer. Ancak, bazı durumlarda etkisi 6 saate kadar sürebilir.

Ot, sigara gibi içildiğinde etkisi daha hızlı ve yoğun hissedilir. Ot, yemekle birlikte tüketildiğinde etkisi daha yavaş ve hafif hissedilir. Otun etkisi, kişinin metabolizmasına göre de değişebilir. Bazı insanlarda ot etkisi daha hızlı geçerken, bazılarında daha yavaş geçer.

Ot İçtikten Sonra Ertesi Gün

Ot içtikten en fazla 8 saat boyunca etkisinde kalırsınız. Bir gün boyunca hafif hafif etkileri kişilerde gözlemlenir. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak birçok zararı bulunur. Ot yani esrar içtikten sonraki gün kişilerde genellikle uyku isteği, yorgunluk v halsizlik gibi durumların ortaya çıktığı görülmüştür. Hatta odaklanma, konsantrasyon ve hafıza gibi birçok sorun meydana gelmeye başlar.

Çok nadir ot kullandıktan sonraki gün kendini enerjik hisseden kişiler de vardır. Ancak birçok kişi daha agresif, daha mutsuz ve daha yorgun bir şekilde güne başlar. Zamanla bu durum bağımlılık derecesine gelir ve içmediğiniz her gün yoksunluk belirtileriyle karşılaşırsınız. İlk defa kullandıysanız sağlığınızı daha fazla tehlikeye atmamak için acilen bu duruma son verin.

Ot İçtikten Sonra Çarpıntı

Ot içtikten sonra nasıl kendine gelinir

Ülkemizde her geçen gün ot kullanımı daha fazla artıyor. Özellikle gençler arasında sıkça gündeme gelen ot kullanımı kalp sağlığını etkiliyor. Sadece kalp sağlığı değil, beyin, hafıza, dikkat, öğrenme problemleri ve psikoloji gibi birçok alanda vücuda zarar veriyor.

Otun içerisinde bulunan madde sayesinde kalp atışları normal seviyesinden daha fazla atmaya başlar. Bu da kişiler kalp dolaşım bozukluklarına neden olmakta ve kalp krizi riskini arttırmaktadır. Ot içtikten sonra çarpıntı hissi zamanla ciddi sorunlara yol açabilir. Çarpıntı ile karşılaşan kişilerin doktora giderek tedavi sürecine acilen başlamaları gerekir.

Ot İçtikten Sonra Cinsellik

Madde kullanımın cinsel isteği ve hazzı artıracağına yönelik bazı iddialar vardır. Bu iddiaların hepsi yanlış bir bilgiden ibaret. Ot kullanan kişilerde cinsel isteğin azaldığını, sertleşme sorunu yaşandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ot, beyinde yer alan hipotalamus bölgesine zarar verir. Hipotalamus bölgesi cinsel davranışların ve sertleşmeyi düzenleyen bir bölgedir. Bu bölgenin bozulması ve penisteki dokuların zarar görmesi cinsel yaşantınızı ciddi derecede etkiler. Ot bağımlısı olmasanız bile kaygı ve depresyondan dolayı cinsel yaşantıda güçlü performans sergileyemezsiniz. Ot kullanan kişilerde sertleşme bozukluğundan daha çok cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkar. Kadınlarda kısırlık, erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına yol açar.

Birinin Ot İçtiğini Nasıl Anlarsın?

Ot içtikten sonra nasıl kendine gelinir

Ot kullanımı kişilerde ağız kuruluğu ve açlık gibi sorunlara yol açar. Gözlerde kızarma, çarpıntı en sık görülen etkiler arasında yerini alır. Karşınızdaki kişinin ot kullanıp kullanmadığını bazı belirtiler sayesinde kolayca anlayabilirsiniz. İşte ot kullanan kişilerde görülen bazı etkiler;

 • Nabızda artış,
 • Göz bebeklerinin normalden fazla artması,
 • Gözlerde kızarıklık,
 • Dış ortamdan uzaklaşma,
 • Odaklanamama sorunu,
 • Büyük ve anlamsız tepki,
 • Su içme ve iştahın aşırı derecede artması,
 • Durgunluk ve olmayan şeyleri görme

Ot kullanımı hakkında sorularınız ve önerileriniz varsa yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥