Met Kullananlar yorumları gerçek yaşam öykülerinden derlenmiştir. Met, kullanan kişinin vücudunun tamamı üzerinde etkileri olan ciddi anlamda bağımlılık yapan bir uyuşturucudur. Met Kullananlar bırakılması sonrasında hem bilişsel hem de fiziksel bazı zararlar ortaya çıkmaktadır.

Yeni nesil uyuşturucu olarak kristal ya da ateş buz gibi çeşitli isimlerle de anılan Metamfetamin yanlış kullanımında kısa sürede bağımlılık yapabilmektedir. Vücut için mevcut bilinen birçok zararı vardır.

Met Kullananlar anlatıyor.

MET Kullanan bazı kişilerin yorumları:

Kullanıcı 1: “Metamfetamin ilk başta harika hissettirdi. Çok enerjik ve odaklanmıştım. Ancak, birkaç ay sonra işler kötüleşmeye başladı. Depresyona girdim, anksiyetem arttı ve halüsinasyonlar görmeye başladım. Maddeyi bırakmaya karar verdim, ancak çok zordu. Tedavi gördüm ve şimdi daha iyiyim, ancak hala zor günler yaşıyorum.”

Kullanıcı 2: “Metamfetamin, hayatı mahvetti. İşimi kaybettim, ailemi kaybettim ve sağlığımı kaybettim. Maddeyi bırakmaya karar verdim, ancak çok zordu. Tedavi gördüm ve şimdi daha iyiyim, ancak hala maddeyi özlüyorum.”

Kullanıcı 3: “Metamfetamin, beni ölüme sürükledi. Maddeyi kullanmayı bıraktığımda, hayatım yeniden başladı. Tedavi gördüm ve şimdi daha iyiyim, ancak hala maddeyi kullanan arkadaşlarımı düşünüyorum.”

Metamfetamin, son derece tehlikeli bir maddedir. Kullanımı, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir. Metamfetamin kullanan kişilerin, maddeyi bırakmaya karar verirlerse, bir profesyonelden yardım almaları önemlidir.

MET Nedir?

Met, metamfetamin olarak da bilinen, merkezi sinir sistemini uyaran ve bağımlılık yapan bir ilaçtır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), narkolepsi ve obezite gibi hastalıkların tedavisinde reçete edilebilir. Bunun haricinde, uyarıcı etkileri sebebiyle yasadışı olarak da kullanılır.

Metamfetamin, beyaz veya pembe kristaller halinde bulunan, keskin ve hoş olmayan bir kokuya sahip bir maddedir. Koklanabildiği gibi, içilip, enjekte edilip veya burundan çekilebilir.

Met kullanımının insan vücuduna verdiği zararlar nelerdir?

Met Kullananlar Yorumları

Met kullanımı ve bırakılması sonrasında insan vücudu mutlaka bir yoksunluk dönemine giriyor. Bu dönemde hem fiziksel hem de bilişsel çeşitli arızalar ortaya çıkabilir.

Met kullananların yorumları ve met kaynaklı ölümler değerlendirildiğinde aşağıdaki zararlar met kullananların yaşadıkları sorunları oluşturmaktadır. İşte Met zararları;

 • Ani dopamin artışına bağlı beyinde işlev bozuklukları.
 • Kalp hastalıkları.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflayarak çökmesi.
 • Böbreklerde hasar oluşumu.
 • Dişlerde hızlı çürüme ve diş eti rahatsızlıkları.
 • Cilt üzerinde kaşınmaya bağlı oluşabilen yaralar.
 • Obsesif davranışlar.
 • Sürekli sinirlilik hali.
 • Depresyon ve kronik yorgunluk.
 • Artan saldırganlık.
 • Paronaya hali.
 • İştahta azalma.
 • Yüksek sese karşı hassasiyet.
 • Göz hareketlerinde hızlanma ve göz bebeklerinde büyüme.
 • Sürekli ağız kuruluğu.
 • Ani ruh hali değişimleri.
 • Kalp atış hızında artma.

“Met hayatımı mahvetti.”

Met Kullananlar Yorumları

“Zaten korkunç bir hayatım olduğunu düşünüyordum. Hiçbir şeyin yolunda gitmediğini ve met kullanmanın bana daha fazla zarar veremeyeceğini düşünüyordum.

Fazlası ile yanılmışım. Met kullanmaya başladıktan sonra hiç farkında olmadan sağlığımı kaybettim. O güzel görüntümden eser kalmadı. Bırakmak istedim ama iradem izin vermedi.”

“2 yılda 20 yıl yaşlandım.”

Met Kullananlar Yorumları

“Met kullanmak başlarda eğlenceliydi. Kafam bir dünya oluyordu. Problemleri ve sıkıntıları unutuyordum. Ama sonralarda artık bağımlılık yaptıktan sonralarından bahsediyorum artık benim için bir hastalık olmaya başladı. Met olmadan duramıyordum.

Onu kullandığımda kısa süreli rahatlasam da vücudumda beklemediğim tepkiler ortaya çıkmaya başlıyordu. Sonunda sürekli hastalıklarla boğuşan, bağışıklık sistemi çökmüş biri haline dönüştüm.”

“Tedavi olmadan bırakmak imkansız.”

Met Kullananlar Yorumları

Ben kristal kullanırken tedaviye ihtiyacım olacağına inanmamıştım. İstediğim zaman bırakırım demiştim. Ama maalesef hiç de öyle olmadı. 6 ay kadar kullandıktan sonra vücudum garip cevaplar vermeye başladı. Resmen depresyona girmeye başlamıştım. Bırakmak istedim ama kendi başıma beceremedim.

Neredeyse 6 ay da kendim bırakmaya çalıştım. Başaramayınca klinik desteği almaya karar verdim. Kesinlikle tedavi olmadan bırakılacak bir illet değil.”

“Benim kendisini çok hafife aldığım onunsa benim hayatımı bitirdiği bir uyuşturucu.”

Met Kullananlar Yorumları

“Metamfetamin, biz ona ateş buz diyorduk. Kafamız bozuk olduğunda, kendimizi iyi hissetmediğimizde kullandığımız bir uyuşturucuydu. Sürekli kullanmıyorduk. Sonraları ise zamanla sık sık aramaya başladık.

Arkadaş grubumuz ile bulaştığımız bu uyuşturucu arkadaşlarımızdan birini de bizden aldı. Ani kalp krizi nedenli deniyor ama daha 26 yaşındaydı. Bu uyuşturucu bedeni hızlı bir şekilde öldürüyor. Bir insanın kendine böyle bir kötülük yapabilecek bilinçte olması mümkün değil.”

“Sadece bir kez kullanmama rağmen vücudum sürekli met arıyor.”

Met Kullananlar Yorumları

“Metamfetaminin ne olduğunu merak edip kullanmıştım. Sadece 1 kez fazla değil. Sonrasında bende yaptığı etki hoşuma gitti. Vücudumun olması gerekenden fazla enerjik olması, uyku tutmamalar falan derken sanki adrenalin dolu bir dünyaya düşmüş gibi hissettim.

Adrenalin demişken bu uyuşturucuyu kullanmayı bırakınca sanki hayatın renkleri soluyor. Öyle bir siliklik yaşıyor gibi oluyorsunuz. 1 kez kullanmama rağmen tekrar kullanmamak için aylarca çaba verdim. Denenmesi bile hayat kaydırır.”

“Bu uyuşturucuyu anlatan Breaking Bad yasaklanmalı.”

Met Kullananlar Yorumları

“Ben bu uyuşturucunun adını ilk kez Breaking Bad dizisinde görmüştüm. Meraklı da biriyimdir. Yaptığı kafayı görünce bir denemek lazım diye düşündüm. Denedim de. Sonra da o beni bırakmadı. 4 yıl kullandım. 3 yıldır bırakmaya çalışıyorum ama çok zor.

Hala bırakabilmiş değilim. Hem tedavi oluyorum hem de psikolojik destek alıyorum. Dizide görüp merak etmeseydim denemezdim herhalde.”

“Zaten yıkılmış olduğumu sanıyordum ta ki Kristal bağımlısı olana kadar.”

Met Kullananlar Yorumları

“Hayatımda bir dönem hiçbir şey yolunda gitmiyordu. Öyle basit aksaklıklar değil. Ailem tarafından terk edilmiştim. Kimse tarafından sevilmiyor ve bir işe bile layık görülmüyordum. Üstelik cebimde param da vardı. Ben de kendimi uyuşturucunun kollarına bırakmıştım.

Uyuşturucunun keşke farklı bir türünün kollarına düşseydim. Kristal bu hayatı benden alarak resmen kendisi yaşamaya başladı. Onu düşünmeden bir an bile geçiremiyorum. Sürekli kristal arayışı içerisindeyim. Bırakmak istiyorum çünkü daha fazla param da gücüm de kalmadı ama yapamıyorum.”

Metamfetamin kullanan hastaları tedavi eden uzman yorumları;

Met Kullananlar Yorumları
 • Kendi aralarında met dedikleri bir uyuşturucu kullanmış bir kişi geldi tedavi olmak için. Hastanın dişlerini görünce şok oldum. Bu kadar genç birinde böyle bir ağız tahribatı görmek beni çok şaşırttı. Bu sağlıklı bir insanın dişlerinde oluşabilecek bir zarar değildi.
 • Hastalar şikayetleri ağızları kuruduğu şikayeti ile geliyor. Metamfetamin yan etkilerinden biri de şiddetli ağız kuruluğu. Bazı hastalar ağızlarının kuruluktan yara olduğunu ve acıdığını söylüyordu.
 • Bir hastamda kronik psikoz rahatsızlığını tetikledi. Uyuşturucu kullanımı asla hafife alınmamalıdır. Hastalarımızda bunu sıkça görüyoruz. Büyük bir çoğunluğu bir kez denemekten zarar gelmeyeceğini düşünmüştü. Bazıları ise bilerek hayatını harcamak istiyordu. İnanın ölmek için bile korkunç bir yol.
 • Metamfetamin kullanan hastaların kullanmaya başladıktan sonra yaklaşık 5 yıl kadar sonra eğer tedavi olmazlarsa öldüklerini söylemek gerekiyor. Bu süre size çok kısa görünebilir. Uzmanlar için ise acı dolu bir 5 yıl demek. Hastanın bu 5 yılın sonunda rahatlayacağını düşündüğümüz zamanlar bile oluyor.
 • Bir hastanın tedavi olmak için bize başvurabilmesi met yoksunluğu sürecini atlatmaları ile mümkün oluyor. Bu yoksunluk süreci yaklaşık 2.5 ay kadar sürüyor. Sonrasında da yoksunluk dönemi bitince tedavi başlıyor. Gelen hastaların hiçbirinin iyi göründüğünü görmedim.

Met kullananlara ne olur?

Met kullananlara, metin kısa vadeli etkilerinin yanı sıra, uzun vadeli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları da olabilir.

Met yoksunluk krizi kaç gün sürer?

Met yoksunluk krizi, met kullanmayı bırakan kişilerde görülen fiziksel ve zihinsel belirtilerin bir kombinasyonudur. Yoksunluk krizinin şiddeti ve süresi, kişinin met kullanma sıklığına, miktarına ve süresine göre değişir.

Met kullananlar ne hisseder?

Met kullanımı, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Met kullananlar, met kullanımını bırakmak için yardım almalıdırlar. Met bırakmak için yardım alabilecekleri birçok kaynak vardır.

Regapen Kullananların Yorumları

Perge Hap Kullananlar Yorumları

Pablo Escobar Nasıl Öldü