Pasif öğrenci nedir, nasıl aktifleştirilir gibi merak edilen tüm konuları ele aldık. Pasif öğrenci hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Öğrencinin eğitimine devam etmesi için ders kaydını yenilemesi gerekir. Eğer öğrenci dönem başında ders kaydında bulunmazsa öğrenci pasif hale gelir. Pasif öğrenci derslere giremediği gibi sınavlara giriş hakkına sahip değildir. Harç ücreti yatırmayan, bir süre boyunca donduran ya da ders seçimini tamamlamayan öğrenciler pasif öğrenci kategorisinde yer alır. Pasif öğrenciler nasıl aktif hale gelebilir?

  • Üniversiteye ait öğrenci bilgilendirme sistemine giriş yapmanız gerekir.
  • Sisteme girdikten sonra öğrenci bilgilerim sayfasına ardından kayıt bilgisi ekranına tıklayın.
  • Sistemde pasif öğrenci yazıyorsa öğrenci danışmanını arayarak sorununuzu ve aktif hale getirmek istediğinizi bildirebilirsiniz.
  • Aktif hale getirme işlemi dönem başında gerçekleşir. Dönemin ortasında pasif öğrenciyi aktif hale getiremezsiniz.
E Devlette Pasif Öğrenci Aktifleştirilir Mi Hayır
Neden Pasif Öğrenci GözüküyorumDers kaydının yapılmaması ya da eğitim ücretinin yatırılmaması
Pasif Öğrenci Devam Edebilir MiEvet
Kayıt Yenileyebilir Mi Evet
Pasif Öğrenci Olunca KYK Kesilir Mi Evet

E Devlet Pasif Öğrenci Aktifleştirme

Öğrencilik durumu, mezuniyet durumu ya da eğitim bilgisi gibi birçok farklı kategoride sorgulama işleminizi e-devlet sistemi sayesinde görebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden sadece öğrencilik durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Eğer e devlet sisteminde öğrencilik durumunuz pasif gözüküyorsa hemen danışman hocanızla iletişime geçmeniz gerekir.

Ders kaydını yapmadıysanız ya da eğitim ücretini ödemediyseniz pasif öğrenci olarak değerlendirilirsiniz. Ders kaydı yaptınız ancak danışman hoca onay vermediyse bu süreçte yine pasif öğrenci olarak değerlendirilirsiniz. Pasif öğrenciler e devlet sistemini kullanarak eğitim durumlarını aktif hale getiremezler. Sadece ders kayıt tarihleri arasında danışman hocanın onayıyla eğitim sürecinizi aktif hale getirebilirsiniz.

Pasif Öğrenciler Kayıt Yenilememiş Nasıl Düzeltilir

Üniversite öğrencileri her dönem ders kayıtlarını yenilemek zorunda. Dönem başında okul tarafından belirlenen akademik takvime göre öğrenci bilgi sistemi üzerinden ders kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Üniversite kayıt danışman onay vermesinin ardından aktif hale geçiş yapar. Ancak öğrenci ders kaydını gerçekleştirmezse pasif öğrenci konumuna düşer.

Öğrenci bilgi sisteminde ders kaydı yenilenmediği için pasif öğrenci olduğunuzu kolayca görebilirsiniz. Eğer ders kayıt takvimi devam ediyorsa ders kaydınızı oluşturarak pasif öğrenciyi düzeltebilirsiniz. Ancak ders kayıt takvimi devam etmiyorsa maalesef bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalırsınız. Sonraki dönem başında kaydınızı yenileyerek aktif öğrenci konumuna geçiş yapabilirsiniz.

Pasif öğrenci hakkında yorumlarınızı, sorularınızı ve düşüncelerinizi lütfen bizlerle paylaşmayı unutmayın.