Üniversite 1. Sınıf Ders Kaydı Nasıl Yapılır

Öğrenciler tarafından üniversite 1. sınıf kaydı nasıl yapılır sorusunun yanıtı merak edilmektedir. Ders kayıtları hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda kolayca bulabilirsiniz. 

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte ders kayıt zamanları başladı. Üniversite kayıt için gerekli belgelerini teslim eden öğrenciler ders kaydını merak etmeye başladı. Üniversiteye giden öğrenciler her dönemde ders kayıtlarını yapmaları gerekir. Peki ders kayıtları nasıl yapılır? 

  • İlk olarak okulunuzun Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapın. 
  • Öğrenci işlemleri sayfasına giderek ders kaydı seçeneğini bulun. 
  • Sınıf seçimi ve dönem seçiminin ardından alacağınız dersler ekranda gösterilir. 
  • Dersleri tek tek seçtikten sonra onaylanır ve danışmanın dersleri onaylaması gerekir. 

Ders kaydı yapıldıktan sonra yanlış ders seçildiyse Ders Ekle/Çıkar haftasında danışman gözetimi altında derslerinizi değiştirebilirsiniz. Üniversite ders içerikleri ulaştıktan sonra hangi sınıfta hangi dersi almanız gerektiğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Her üniversitenin kendine ait ders kayıt zamanı vardır. Bu zamanlar içerisinde ders kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci öğretim olan öğrenciler harç paralarını yatırdıktan sonra ders kayıtlarını yapabilirler.  

Üniversite 1. Sınıf Ders Kaydı Yapar Mı

Üniversiteye yeni başlayacak olan öğrenciler ders kaydının yapılıp yapılmayacağını merak etmektedir. Ayrıca üniversitede burs almak istiyorsanız Türkiye’de öğrencilere burs veren kurumlara başvuru da bulunabilirsiniz. Bazı üniversiteler tarafından üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin ders kayıtları otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu durumda öğrencinin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Bu durum sadece güz döneminde gerçekleşir, bahar döneminde yine öğrencilerin ders kayıtları yapmaları istenir. Bazı üniversitelerde ise ders kayıtlarını güz döneminde de öğrenciler tarafından yapılması istenir. Kısaca 1.sınıf bir öğrencinin ders kaydı yapıp yapmayacağı okula göre değişir. Bu yüzden danışman hocanızla iletişime geçmenizde fayda vardır.  

Üniversite 1. Sınıf ders kaydı yapar mı

Ders Kayıtları Ne Zaman Başlayacak

Üniversitelerde eğitim başlamadan önce ders kayıtları gerçekleşir. Her üniversitenin ders kayıt zamanı değişir. Genellikle ders kayıtları okul açılmadan bir hafta önce yapılmaktadır. Okulunuzun ders kayıt zamanını öğrenmek için akademik takvimini görüntüleyebilirsiniz. Akademik takvime ulaşmak ve ders kayıt zamanını öğrenmek için alttaki adımları takip ediniz. 

  • İlk olarak okulunuzun resmi sayfasını açın. 
  • Öğrenci seçeneğine tıklayın. 
  • Bu kısımdan Akademik Takvimine ulaşabilirsiniz.  
  • Eğer görüntüleyemediyseniz arama kısmına Akademik Takvim yazın. 
  • Akademik takvimi görüntüledikten sonra ders kaydı işlemlerinin tarihlerini kolayca görebilirsiniz.  

Ders kaydı tarihlerinde ders seçimi yapmanız gerekir. Ders kaydını gerçekleştirmeyen öğrenciler eğitim alamazlar. Derslere giremez, sınava giremez kısacası o dönem içerisinde herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Üniversite dondurma işlemini gerçekleştirmemenize rağmen o dönem derslere giremezsiniz.

Online Ders Kaydı Nasıl Yapılır

Ders kaydı yapmak için üniversiteye gitmenize gerek yoktur. Her okulun kendine ait öğrenci bilgi sistemi bulunur. Bu sistem sayesinde kolayca işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt yapılmayan dersler için dönem sonuna kadar not alınmaz. Zorunlu derslerinizi ders kaydı zamanında seçmeli ve onay vermeniz gerekir.  

Her üniversitenin ders kaydı zamanı ve ders kayıt şekli farklıdır. Ders kaydı zamanında Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapın. Bu kısımdan İşlemler seçeneğinde yer alan Ders Kaydı ifadesine tıklayınız. Ekrana hangi sınıfta olduğunuz ve almanız gereken dersler liste halinde gelecektir. Zorunlu ve seçmeli derslerinizi seçtikten sonra onayla kısmına tıklamanız gerekir. Bu işlemlerin ardından danışmanınız gerekli incelemeyi yapar ve onay verir. Konu hakkında sorularınız varsa alt kısımda yer alan yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz.  

Getiryemek Üniversite Kulübü Nasıl Kullanılır

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu 2022

1000 TL Öğrenci Yardım Parası 2022 – E-Devlet Öğrenci Yardımı Ne Kadar?

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥