Üniversite kayıt için fotoğraf nasıl olmalı sorusunun yanıtını birçok öğrenci adayı merak etmektedir. ÖSYM tarafından belirtilen kılavuz ele alınarak üniversite için gerekli olan belgeleri ve gerekli işlemleri sizler için ele aldık.  

Üniversite sınavını kazanan kişiler üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Üniversite kayıt işlemlerinde dikkat edilen konulardan biri de fotoğraf olmaktadır. Fotoğrafınızın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, önden ve başınızın net bir şekilde çıktığı bir vesikalık fotoğrafın olması gerekir. Genellikle üniversiteye kayıt olurken kullanılan fotoğraf ÖSYM’de kayıtlı fotoğrafınız ya da kimlik kartınızdan olan fotoğrafınız otomatik olarak sisteme yüklenebilir.  

Üniversite kayıt işlemlerinde bazı aşamaları gerçekleştirmeniz gerekir. Aynı üniversite dondurma işlemleri gibi bazı aşamalar yer almaktadır. Eğer açık öğretim, ikinci öğretim ya da özel üniversite de eğitim alacaksanız harç ödemeniz halinde kayıt işlemini tamamlayacağınızı unutmayınız. Ayrıca Nişantaşı üniversitesi ücretleri 2022 ve 2023 yılında merak ediyorsanız linke tıklamanız yeterlidir.  

Mavi Diploma Veren Üniversiteler içeriğini merak ediyorsanız hemen linke tıklayabilirsiniz.  

2022 Üniversite Kayıt İçin Gerekli Belgeler

2022 yılında üniversite sonuçları açıklandı. Üniversite sonuçlarından sonra tercih işlemini gerçekleştiren kişilerin kazandığı üniversiteler belli oldu. Kazandığınız üniversitelere kayıt olmanız için üniversitenin belirlediği belgeleri sağlamanız gerekir. Ayrıca üniversite kayıt işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Üniversite kayıt işlemleri için gerekli olan belgeler şu şekildedir; 

 • Kayıt yaptıracak olan kişinin ortaöğretim diplomasının aslı ya da örneğinin bulunması gerekir. 
 • Ek puandan dolayı yerleştirme işlemi gerçekleşmiş ve mezuniyet belgesi belirtilmemişse bunu kanıtlayacak resmi belgenin elinizde olması gerekir.  
 • Kurumlardan talep edilmesine karşı vesikalık fotoğraf istenilen belgeler arasındadır. 
 • Eğer katkı payı veya öğrenim ücretiniz varsa bunların ödendiğini gösteren makbuz ya da belgenizin olması halinde kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.  
 • YKS sonucunu gösteren belgenin olması gerekir. 

Ayrıca üniversite hangi dersleri alacağınızı ve derslerin konusunu merak ediyorsanız üniversite ders içeriklerini kolayca elde edebilirsiniz.  

Üniversite Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler 

Üniversite Ön Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Ön kayıt işlemleri birçok üniversitede başladı. Ön kaydınızı yaptırmak için bazı belgelerinizin olması gerekir. Bu belgeleri olmayan kişiler kayıtlarını tamamlayamazlar. Genellikle üniversite ön kayıt için istenilen belgeler şu şekildedir; 

 • Lise diploması 
 • Fotoğraf 
 • YKS Sonuç Belgesi 
 • Öğrenim Ücretinin Dekontu 
 • İkametgah Belgesi  
 • Kimlik Kartı 

Yukarıdaki belgelerin olması halinde ön kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bazı üniversiteler ek olarak başka belgeler isteyebilirler. Ancak genel olarak istenilen belgeler bu şekildedir. 

Sınavsız Yabancı Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler yazımıza göz atmadan geçmeyiniz.  

Kesin Kayıt İçin GEREKLİ Belgeler Üniversite

Üniversitelere kayıt işlemleri artık internet üzerinden gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden belgelerinizi kolayca sisteme yükleyebilir ve kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Üniversite kaydını gerçekleştirecek olan kişiler adres bilgilerini ve kişisel bilgilerini Mernis sistemi üzerinden yükleyebilirler. Otomatik olarak kayıt olurken bu seçenek karşınıza çıkmaktadır. 

Ek olarak kesin kayıt işlemlerinde istenilen belgeler lise diploması, YKS sonuç belgesi ve öğrenim ücreti varsa dekontu istenmektedir. Bunun dışında ek olarak bazı belgeler istenebilir. Ancak bu durum oldukça nadirdir. 

Üniversite Kayıtları Online Mı

Üniversite kayıt işlemleri için önceden üniversitelere giderek gerçekleştirilmekteydi. Ancak internetin gelişmesiyle birlikte işlemlerinizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten kayıt işlemlerinin gerçekleşmesi için iki adım vardır; 

 • Kazandığınızın üniversitenin resmi web sitesine giriniz. Resmi web sitesinde yer alan Duyurular kısmına giriş yaparak yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için kayıt tarihleri ve kayıt işleminin gerçekleştirileceği platformu kolayca görebilirsiniz.  
 • Ayrıca E-kayıt sistemini kullanarak üniversitelerinize kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak bu linke tıklayınız ardından E-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriniz. Ardından sisteme bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Öğrenim ücreti ödeyecekseniz ilgili bankalardan ödemenizi gerçekleştirin. Aksi takdirde kayıt işlemi tamamlanmış ancak ödemesi gerçekleşmemiş olan adaylar üniversiteye kayıt başvuruları kabul edilmez.  

Üniversite Kayıtları Online Mı 

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır

Üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler hangi kanalları ve yöntemleri kullanacaklarını merak etmektedir. Kayıt işlemleri için 2 farklı seçenek vardır. Bu seçenekleri sizler için ele aldık.  

 • İlk seçenek kazandığınız üniversiteye bizzat giderek gerekli belgeleri teslim etmeniz halinde kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.  
 • İkinci seçenek ise e-devlet üzerinden ya da üniversitenizin resmi web sitesinden online olarak kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Öğrenciler genellikle e-devlet sisteminde bulunan e-kayıt sistemini kullanarak elektronik kayıtlarını tamamlamaktadır. Üniversitenizin kayıt tarihlerini kontrol ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.