Piyeloseptyl Nedir ve Piyoleseptyl Fiyatı

Piyeloseptyl nedir ve Piyoleseptyl fiyatı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Piyeloseptyl 100 Mg nedir ne için kullanılır ve Piyeloseptyl yan etkileri işte detaylar.

Piyeloseptyl, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu tedavisi için kullanılan bir antibiyotiktir.  Bu enfeksiyonlar kadınlarda da erkeklerde de görülmektedir. Hızlı bir şekilde idrar yoluna geçerek enfeksiyona sebep olan bakterileri yok eder. Etkili maddesi nitrofurantoin olduğu için antibiyotik olarak geçiyor. İnsanların çoğu tarafından piyeloseptyl antibiyotiğin bütün enfeksiyonlu hastalıklarda kullanılacağına inanılıyor. Fakat bu çok yanlış, çünkü sadece idrar enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu tedavisi için kullanılır. Bunların dışındaki enfeksiyonlu hastalıklar için farklı antibiyotik kullanılmaktadır.

 • Piyeloseptyl ilacının fiyatını devlet karşılamaktadır. Eğer emekli iseniz tamamını değilseniz belli bir miktarını SSK karşılıyor. İlacın KDV dahil fiyatı: 27.00 TL’dir. Ortalama olarak 20.00 TL fiyatlar eczaneye göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar ön bilgidir.

Katarin İlaç Ne İşe Yarar

Piyeloseptyl 100 Mg Nedir Ne İçin Kullanılır

Piyeloseptyl, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu tedavisi için kullanılır. Doktor aracılığıyla reçeteye yazılarak satılan bir antibiyotiktir. Kapsül, oral süspansiyon ve tablet şeklinde satılır. İdrar yolu enfeksiyonu, üretra enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu dışındaki enfeksiyon tedavisinde etkili değildir. Piyeloseptyl ilacının yan etkileri kalıcı değildir. İlacı bıraktığınız zaman yan etkilerde biter. Yan etkileri hayatınızı etkileyecek derecede değildir. İlacı midenizin ağrımasını istemiyorsanız yemekle, sütle birlikte ya da tok karnına alınız. İlacı bölmeden bütün olarak yutunuz.

Yan etkisi olarak baş dönmesi ve uyku hali yapabileceği için ilacı kullandığınız zaman araba ya da iş makineleri kullanmayınız. Eğer ilacınızı almayı unutursanız dengelemek amacıyla çift doz almamalısınız. İlacın diğer doz saatinden kullanın. İlacı kafanıza göre kullanmayın. Doktorunuz ne önerirse o dozda ve sürede kullanın.

Piyeloseptyl reçetesiz verilir mi

Piyeloseptyl kafaya göre alınacak bir ilaç değildir. Bu ilaç doktorunuzun reçeteye yazması ile alınacak bir ilaçtır. Reçetesiz satılmaz. Hatta doktorun önerdiği dozda, miktarda ve sürede kullanılmalıdır bu yüzden doktorunuza danışarak ilacı kullanmayı bırakmalısınız. Doktorunuz önermeden kullanmanız başka sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Piyeloseptyl reçeteye yazılmasının nedeni idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu ve benzer şekilde üretra enfeksiyonu tedavisinde kullanılması içindir.

 • Piyeloseptyl antibiyotik özelliği olan bir ilaçtır. Antibiyotiklerin reçetesiz satılmadığı bilinmektedir, zaten reçetesiz ilaç kullanmamak sağlığımız için önemlidir. Bu ilacı sadece reçete ile alabilirsiniz.

Piyeloseptyl günde kaç defa içilir

Doktorunuzun hastalığınıza göre önerdiği dozda ve sürede kullanmalısınız. Eğer doktorunuz ayrı bir kullanım şekli önermezse şu şekilde kullanabilirsiniz.

 • Enfeksiyon tedavisinde kullanım şekli: 50 mg ve 100 mg kapsüllerde 7 gün boyunca günde 4 kere 1 tane  
 • Enfeksiyonu önlemek için kullanım şekli: 50 mg ve 100 mg kapsüllerde yatmadan önce 1 adet
 • Ameliyat işleminde enfeksiyonların önlenmesi için kullanım şekli: 50 mg kapsüllerde yapılacağı gün ve sonraki 3 gün boyunca 4 kere 1 adet
Piyeloseptyl Yan Etkileri

Piyeloseptyl Yan Etkileri

Birçok ilaçlarda olduğu gibi piyeloseptyl ilacının da yan etkileri vardır. Her hasta yan etkisi görülmeyebilir. Genellikle yaygın olan yan etkiler şunlardır;

 • Baş ağrısı yapabilir.
 • Baş dönmesi olabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma görülebilir.
 • İdrarda sarı ve kahverengi olması
 • Karın ağrısı olabilir.
 • Kafa içi basınç
 • Akciğer sorunları yapabilir.
 • Alerjik reaksiyon gösterebilir.
 • Uykulu hâl olabilir.
 • İştahsızlık olabilir.
 • İshal gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Eğer başka yan etkiler görürseniz ve bu yan etkilerin şiddetli olması dahilinde hemen doktorunuza başvurunuz.

Piyeloseptyl Erkekler Kullanabilir Mi

Hızlı şekilde tedavi ettiği ve enfeksiyona sebep olan bakterilere hızla ulaşmasından dolayı piyeloseptyl ilacı sıklıkla kullanılmaktadır. Nasıl kullanılması gerektiğine de doktor karar vermelidir. Enfeksiyonun ne kadar ilerlediği, nerede olduğu ve de hastanın başka sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığına göre doktorunuz bir kullanım şekli sunacaktır. Doktorunuzun verdiği kullanım şeklinden başka şekilde içmemelisiniz çünkü kötü sonuçlara sebep olabilir. Piyeloseptyl antibiyotik olduğu için aynı saatte kullanılması gerekir. İlacın etkili olması için saatinin değiştirilmemesi önemlidir. Bir bardak su ile içilmesi yeterlidir. Midede rahatsızlık hissetmemek için tok karnına ya da yemekle birlikte kullanılması tavsiye ediliyor. Beklemediğiniz ve bilinmeyen bir yan etkisiyle karşılaştığınız da hemen doktorunuza danışmalısınız.

 • İdrar yolu enfeksiyonu erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek enfeksiyonu geçiren erkek ya da kadınlar piyeloseptyl ilacı kullanabilirler.

Thincal 120 mg 84 Kapsül Fiyatı

Minoxil Forte %5 Eczane Fiyatı

Expigment Krem Fiyatı

Proment Damla Eczane Fiyatı

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu