Psikolog seans ücretleri tercih edilen psikolojik danışmanlık merkezinin fiyat tarifesine göre belirlenmektedir. Ancak bilindiği üzere özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde seans bazında ortalama ücretler 400 TL civarındadır.

ŞehirMinimumMaksimum
İstanbul400 TL2500 TL
Ankara350 TL2000 TL
İzmir350 TL2500 TL

Psikolog seans ücretlerinin daha düşük olduğu yerler de bulunmaktadır. Genellikle psikolog unvanını yeni kazanmış olan ve henüz uzun süreli bir deneyimi olmayan psikologlar tarafından sembolik olarak 100 ile 150 TL civarında seans ücretleri talep edilebilmektedir. Özel psikolog seansları, devlet hastanesinde sunulan hizmetler ve diğer merak edilenler için okumaya devam edebilirsiniz. 

Özel Psikolog Seans Ücretleri

Özel psikolog seans ücretleri 100 TL ile 3.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Psikologlar tarafından verilen danışmanlık hizmetlerinin seans ücretleri üzerinde etkili olan faktörler arasında psikoloğun başarı oranı, deneyim süresi gibi faktörler bulunmaktadır.

Çok başarılı olan ve hastalarını iyileştirme konusunda üne kavuşmuş olan özel psikologların seans başına talep ettikleri ücretler 3.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Özel psikolog seans ücretleri için ortalama olarak 400 TL civarında bir ücret talep edildiği bilinmektedir.

Devlet Hastanesi Psikolog Ücretleri

Psikolog Seans Ücretler

Devlet hastanesi psikolog ücretleri seans bazında tamamen ücretsizdir. Devlet tarafından vatandaşlarına yönelik olarak sunulan psikolojik destek hizmetleri hastanelerde de verilmektedir.

Devlet hastanelerinde psikolojik destek almak isterseniz ödemeniz gereken bir ücret bulunmamaktadır. Devlet hastanelerinde görev yapan psikologlarla görüşmek için öncesinde bir psikiyatrist ile görüşmesi gerekir.

Psikiyatrist görüşme sonrasında uygun bulursa hastayı psikoloğa yönlendirerek hastanın randevu sürecini başlatır.

Psikolog Seans Süresi

Psikolog seans süresi Türkiye’de ortalama 50 dakika ile 60 dakika arasındadır. En az 45 dakika en çok da 60 dakika olarak gerçekleştirilen her bir seans sonrasında doktorun kararına bağlı olarak seans bitirilebilir ya da uzatılabilir.


Daha fazla ilgili içerik;

SSS

Psikolog ayda kaç seans sürer?

Psikolog seansları doktorun yoğunluğuna bağlı olarak haftada bir seans olarak genellikle verilmektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak seans aralığı artıp azalabilir.

SGK psikolog ücretini karşılıyor mu?

SGK kapsamında sağlık sigortasına psikolog ücreti bazı durumlarda dahil edilebilmektedir. Hastanın durumuna göre psikolog ücretinin karşılanıp karşılanmayacağı belirlenir. Hastanın devlet hastanelerine yönlendirilmesi de gerçekleştirilen bir işlemdir.