Rabbenağfirli duası ne zaman okunur ve Rabbena duası okunuşu ve anlamı hakkında bilgiler veriyoruz.

Rabbena duası okunuşu nasıldır? Dinimizde yüce Allah’ın bizlere vermiş olduğu Kur’an-ı Kerim içerisinde çeşitli dualar, sureler ve ayetler yer almaktadır. Bu ayetler arasında en faziletlilerden biri de Rabbena duasıdır. Rabbena duasında iki farklı şekli bulunmaktadır. Bunlardan biri Rabbena Atina duası ve diğer ise Rabbenağfirli duasıdır. 

Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü’minîne yevme yekumü’l hisâb. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn

Rabbena Duası Okunuşu

Rabbenağfirli Duası Ne Zaman Okunur?

Rabbenağfirli duası ne zaman okunur? Rabbenağfirli duası namaz kılınırken Allahümme salli ve Allahümme Barik dualarından sonra okunmaktadır. Bu duanın namazda okunması sünnet kabul edilmektedir. Sünnet kabul edilen bu dua edilmezse namazın bozulması da söz konusu değildir. Gün içinde istediğiniz zaman Rabbena Atina ve Rabbenağfirli dualarını okuyabilirsiniz…

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli

Rabbena Atina ve Rabbenağfirli dualarının faziletleri merak edilmektedir. Rabbena duaları okuyan bir kişinin dünyada ve ahirette mutluluğa kavuşacağı bilinmektedir. Bu duaların okunması insana manevi bir huzur ve mutluluk yaşatmaktadır. Allah’tan af dilemek, yüce Allah’ın kudreti karşısında teslimiyeti ifade eden Rabbena duaları günün herhangi bir zamanında ve namaz kılarken okunabilmektedir. Bu duayı okuyanlar yüce Allah’tan iyilik, güzellik ister ve kötülüklerden, günahlardan affedilmeyi istemektedir.

Rabbena Atina Duası Anlamı

Rabbena Atina duası anlamı nedir? Rabbena Atina duasının anlamı yüce Allah’ım bize dünyada ve ahirette güzellikler ver, bizi ateş azabından ya da cehennem azabından koru şeklinde bilinmektedir. Rabbenağfirli duasının da anlamı Allah’ım beni anne ve babamı hesap günü (ahirette sorgulanılan gün) affet ya da bağışla anlamlarına gelmektedir. Her iki duada bu şekilde günahların affedilmesi ve bizi yaratan Rabbimizden iyilik güzellik istenmesi anlamında oldukça faziletli dualardır. Peygamber efendimiz S.A.V. gün içinde sıkça bu duaları etmekteymiş.

Rabbena Duası Sonunda Birahmetike Ya Erhamerrahimin

Rabbena okunacak dua sonunda birahmetike ya erhamerrahimin şeklinde söylendiği birçok kişi tarafından görülmektedir. Bunun sebebi öğretilirken insanlara bu kısmında söylenmesidir. Ancak bu şekilde Rabbena duasının bitirilmesinde bir sorun yoktur. Çünkü Rabbena duası sonunda birahmetike ya erhamerrahimin demek Allah’tan duanızın kabul olması ve merhamet beklemeniz anlamına gelmektedir. Namaz kılarken Rabbena duası sonunda bu şekilde söylemeniz namazını bozmaz.

Rabbena Duası Okunuşu
Rabbena Duası Okunuşu

Amenerrasulü Mucizesi Yaşayanlar (Fazileti ve Faydalar)

Allahümme Ecirna Minennar (Fazileti, Anlamı)

Comments are closed.