Sahte Diploma Nasıl Anlaşılır?

Sahte diploma nasıl anlaşılır, sahte diploma sorgulaması nereden yapılır tarzındaki sorular sıkça araştırılıyor. Diplomanız orijinal olup olmadığını sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı doğrudan e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Hızlıca diploma sorgulama işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • E-devlet hesabınıza giriş yapın.
 • Arama ekranına ‘’ Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’’ yazın.
 • Çıkan sonuçlar atasından mezuniyet işlemleri sayfasına ulaşarak sorgulama yapabilirsiniz.

Bu adımları takip ederek gerçek kayıtlı diplomalarınızı tek bir sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Eğer sistemde kayıtlı diplomanız yoksa bu da elinizdeki diplomanın sahte olduğunu ifade eder.

T.C. No ile Diploma Sorgulama

T. C. No ile diploma sorgulama

T.C. no ile diploma sorgulama işlemin kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için sunulan UBYS sisteminden istifade etmeniz gerekiyor. Hemen diploma numarası öğrenme ya da diploma doğrulama işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şöyledir;

 • UBYS resmi web sitesine erişim sağlayın. (linkini içeriğin sonunda bulabilirsiniz.)
 • Açılan ekranda  ‘’diploma doğrulamak’’ yazan alana bakın.
 • Bu alanda istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
 • Son adımda ‘’kontrol et’’ butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.

Siz bu adımları takip edince ekrana talep ettiğiniz diploma bilgileri yansıyacaktır. Bu şekilde sadece T.C kimlik numarasıyla diploma sorgulaması buradan ubys.comu.edu.tr yapabilirsiniz.

E-Devlet Onaylı Diploma

E-devlet onaylı diploma satışı yaptığını söyleyen birden fazla dolandırıcı web sitesi mevcuttur. Bu siteler eğitim ve öğretim almadığınız halde istediğiniz yüksek öğretim diplomasını onaylı bir şekilde vereceklerini ifade ederler.

Bu sitelerden diploma alan sayısız kişi mevcuttur. Ancak basit birkaç adımla diplomanın orijinalliğini sorgulamanız mümkündür. Hemen e-devlet sistemi üzerinden şu adımları takip ederek sorgulama yapabilirsiniz;

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş sağlayın.
 • Daha sonra arama ekranı kısmana da ‘’ Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’’ yazarak taratın.
 • Açılan ekran yer alan seçenekler arasından ‘’ Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama’’ kısmına tıklayın.
 • Ekranda talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.

Bu adımları takip ederek mezuniyet belgesi sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer gerçek bir diploma varsa bu adımları takip ettiğiniz zaman ekranda doğrudan yer alacaktır.

İşveren Diploma Sorgulama

İşveren diploma sorgulama

İşveren diploma sorgulama ihtiyacı duyabilir. Çünkü iş başvurunda elden ibraz edilen diplomalar ne yazık ki sahte çıkabiliyor. Bunun için işveren e-devlet şifrenizle hemen sorgulamasını yapabilir. Diplomasını sorgulamak istediğini kişinin e-devletine erişim sağlayın. Ardından ise Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama sayfasına erişin. Bu sayfadan kişinin gerçekten diploması olup olmadığını kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Online Diploma Hazırlama

Online diploma hazırlama işlemi yapan sayısız web sitesi bulunuyor. Genelde bu tarz sitelere sahte diploma düzenlemek isteyen kişiler başvuruyor. Mavi diploma almak isteyenler, farklı bölümlerden mezunmuş gibi görünmek üzere diploma almak isteyenler veya açık lise diploması almak isteyenler bu yönteme başvurabilir.

Ancak online sahte diploma almanın yasal suç olduğunu ve ciddi yasal yaptırımlara tabi olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle de sahte diploma düzenleyen de düzenleten de yakalandığı zaman resmi belgede sahtecilikten hapis cezasına çarptırılabilir.

Sahte üniversite diploması cezası nedir?

Sahte üniversite diploması çıkartmak son dönemde oldukça talep görüyor. Ancak bu işlem direk resmi belgede sahtecilik yapmak olarak suç kapsamındadır. Resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi de doğrudan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmak anlamına geliyor. TCK 20. Maddeden ilgili detayları araştırabilirsiniz.

E Devlet’te diplomam gözükmüyor ne yapmalıyım?

E Devlet’te diplomanız sistemdeki sorunlardan kaynaklı görünmeyebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey 0 362 457 60 12 faks numarasına nüfus cüzdan fotokopisi ve form doldurup göndermek olmalıdır. Ayrıca YÖK ile iletişime geçerek de detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Mavi Diploma Veren Üniversiteler

Üniversite Kayıt İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı

ÖĞRETİM ÜYESİ MAAŞLARI

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr