Öğrenciye Kredi Veren Bankalar (Kredi Faiz Oranları)

Öğrenciye kredi veren bankalar hangileridir ve kredi çekme şartları nelerdir gibi sorular sıklıkla merak ediliyor.  Bankaların kredi vermesi için banka kredi koşullarını taşımanız gerekiyor. Bunlar ise genel olarak kredi notunu oluşturuyor.

Kredi notu iyi seyirde olan herkes başvuru yapması halinde rahatlıkla kredi alabilir. Genel kredi kullanma şartları sigortalı çalışıyor olmak, geliri belgeleyebilmek ve kredi notunun da düzgün olmasıdır. Ancak öğrenciler bu koşulların hiçbirine sahip olmadığı halde de kredi kullanabilir. Öğrencilere özel faiz oranları ile kolay kredi veren bankalardan bazıları şunlardır;

FaizÇekilenAylık Ödeme
(24 ay)
Halk Bankası% 4,0950.000 TL3.736,09
Denizbank% 4.8350.000 TL4.087,25 TL
Yapı Kredi% 5,2950.000 TL4.312,49 TL
İş Bankası%3,7050.000 TL3.556,87 TL
Ziraat Bankası% 4,1450.000 TL3.759,37 TL

Listede yer alan bankalar öğrencilere en kolay kredi evren bankalardır. Ayrıca yer verdiğimiz liste 2022 güncel öğrencilere kredi veren bankalardır. Özellikle üniversite öğrencileri ilgili bankaların müşterisi olup öğrenciye özel kredi kampanyalarından faydalanabilir.

Gelir Belgesiz Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesiz öğrenciye kredi veren bankalar hangileridir sorusu öğrenciler tarafından sıkça araştırılıyor. Bankalar bildiğiniz üzere normal şartlarda gelir belgesi ibraz etmeden kredi seçeneği sunmuyor. Ancak öğrenciler eğitim hayatları sürecinde gelir belgesi işbrazı yapamıyor. Bu nedenle de bazı bankalar öğrencilerden hiç gelir belgesi ibrazı talep etmeden de kredi ürünlerini sunuyor. Bu bankaları sıralamak gerekirse de;

 • Cepteteb
 • Fibabanka 
 • Enpara
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Odeabank Bankası
 • İNG Bank
 • Ziraat Bankası

Kredi notu olmayan, gelir belgesi ibraz edemeyen tüm öğrenciler başvurularını bu bankalara yapabilirler. Listede yer verdiğimiz bankaların tamamı gelir belgesi talep etmeden öğrencilere kredi vermeye devam ediyor.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Öğrenciye kredi veren bankalar

Ziraat Bankası öğrenci kredisi öğrencilerin en sık tercih ettiği seçenek olarak dikkat çekiyor. Ziraat Bankası öğrencilere eğitim kredisi fırsatı sunuyor. Bu kredi için gelir belgesi, sigorta ve kredi puanı şartı da aramıyor. Bu noktada sunulan krediden faydalanmayı isteyen her öğrencinin banka şubelerini ziyaret etmesi gerekiyor.

Çünkü Ziraat Bankası tarafından sunulan öğrenci kredisi için başvurular online kabul edilmeyerek sadece şubeler üzerinden kabul ediliyor. Başvuru talebinizi en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek iletmeniz gerekiyor. Eğer krediniz ilk aşamadan geçerek onay alırsa banka size geri bildirimde bulunarak bazı belgeler isteyecektir. İstenen belgeler ise şu şekildedir;

 • T.C kimlik kartı
 • Varsa sürücü belgesi ya da pasaport da ibraz edilebilir.

Onay sürecini geçip belgeleri ibraz ettikten sonra kredi tutarınız Ziraat Bankası hesabınıza anından yatıyor.

Öğrenciye Kredi Çıkar Mı

Öğrenciye kredi çıkar mı, hangi bankalar öğrencilere koşulsuz kredi sunar gibi sorular sıkça merak ediliyor. Öğrenciler sigortalı olmayıp gelir ibrazı yapamadıkları için kredi alamayacaklarını düşünebilirler. Nitekim bildiğiniz üzere üniversite öğrencilerine KYK bursları sunuluyor. Bunun için öğrencilerin Ziraat Bankası hesapları olmalıdır. Öğrenciler banka hesabı açtığı zamanda Ziraat Bankası otomatik olarak kredi kartı da veriyor. Kredi kartını düzenli kullanan öğrenciler herhangi bir gelir ibrazı yapmadan kredi alabilir. Öğrencilere en kolay kredi veren bazı bankaları sıralamak gerekirse de;

 • Fibabanka 
 • Enpara
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Odeabank Bankası
 • İNG Bank
 • Ziraat Bankası

Bu bankalardan herhangi birine kredi başvurunuzu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Genelde öğrenci kredilerine direk banka şubelerinden başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrenciler eğitim kredi nasıl alınır, hangi bankadan alınır gibi soruların yanıtlarını sıkça merak ediyor. Eğer eğitim kredisi kullanmayı hedefliyorsanız bankaların eğitim kredileri için sundukları şartları da taşımanız gerekiyor. Eğitim kredisi almak istiyorsanız şu adımları ve şartları dikkate almanız gerekiyor;

 • Eğitim kredisi veren banka şubesine giderek başvuru yapmak istediğinizi söyleyin.
 • Krediyi alabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.
 • Krediyi çekmek istiyorsanız gelir beyanı yapabilmeniz gerekiyor.
 • Banka eğitim kredisi verirken sizden okul faturanızı da ibraz etmenizi isteyecektir.

Eğer yukarıda yer verdiğimiz koşulları taşıyorsanız eğitim kredisine direk banka şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası öğrenciye kredi verir mi?

Evet, Ziraat Bankası öğrencilere kredi vermektedir. Ziraat Bankası, “Öğrenci Kredisi” adı altında bir kredi ürünü sunmaktadır. Bu ürün, öğrencilere, eğitim masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için uygun faiz oranları ve daha düşük taksit seçenekleri sunmaktadır.

Devletin verdiği öğrenci kredisi ne kadar?

Devlet, öğrencilere, “Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Kredisi” adı altında bir kredi vermektedir. Bu kredi, öğrencilere, eğitim masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için, aylık 550 TL’ye kadar verilmektedir. Kredinin geri ödemesi, mezun olduktan sonra, 24 ay boyunca, eşit taksitler halinde yapılmaktadır.

Öğrenci kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

Öğrenci kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kredi başvurusu yapmadan önce, bankaların kredi koşullarını dikkatlice inceleyin.
 • Kredi başvurusu yaparken, gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlayın.
 • Kredi başvurusu yaparken, kredinin geri ödemesini nasıl yapacağınızı planlayın.

Öğrenci kredisi başvurusu yaparken, bankaların internet siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden, bankaların şubelerinden veya bankaların müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Bankalar öğrencilere kredi verir mi?

Evet, bankalar öğrencilere kredi vermektedir. Bankalar, öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için çeşitli kredi ürünleri sunmaktadır.

Öğrenciler hangi bankadan kredi çekebilir?

Öğrenciler, Türkiye’deki tüm bankaların öğrenci kredilerine başvuru yapabilirler. Ancak, bazı bankalar, öğrencilere özel olarak tasarlanmış kredi ürünleri sunmaktadır. Bu ürünler, daha uygun faiz oranları ve daha düşük taksit seçenekleri gibi avantajlar sunabilmektedir.

Öğrenci olarak nasıl kredi çekebilirim?

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
Türkiye’de ikamet ediyor olmanız gerekir.
Kayıtlı olduğunuz bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmanız gerekir.
Kayıtlı olduğunuz yükseköğretim kurumunun öğrenci belgesini ibraz etmeniz gerekir.

Geliri olmayan öğrenci kredi çekebilir mi?

Geliri olmayan öğrenciler de kredi çekebilir. Ancak, bu durumda, kredi limitiniz daha düşük olacaktır. Ayrıca, kredinin geri ödemesini yaparken, gelirinizin bir kısmını krediye ayırmanız gerekebilir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr