Seher Vakti Ne Zaman Diyanet (Başlangıç ve Bitiş Kaç Saat)

Seher vakti ne zaman Diyanet’in açıkladığı seher vakti günün hangi bölümü oluyor bilgilendiriyoruz. Seher vakti ne zaman başlar ne zaman biter ve seher vakti neden bu kadar önemli merak ediyor muusunuz?

Seher vakti ne zaman sorusuna seher vakti, tan yerinin ağarmasından biraz önceki zaman diyebiliriz. İmsak saatinden 2 saat önceki vakit seher vaktidir. Şafağın sökmeye başladığı vakit çok kıymetli bereketli feyizli bir vakit’dir. Bir mü’min o gününün bereketli geçmesini istiyorsa seher vaktini iyi değerlendirmelidir. Seher vakti ile ilgili bir çok hadis vardır. Bir hadisinde ise Peygamber (s.a.v) Efendimiz: ”Biriniz uyuduğu zaman, şeytan onun ensesine üç düğüm atar.

Her bir düğümün üzerine vurup: ’Gecen uzun olsun, yat uyu!’ der. Şayet o kimse, uyanarak Allah’ı zikrederse, düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Aksi takdirde sabaha uyuşuk ve tembel bir halde çıkar.” (Buhari) Aslında bu hadisden de anlıyoruz ki seher vaktinde uyanık olmak  kolay değil , fakat bunu yendiğimizde bizi bekleyen güzellikleri düşününce yapılması daha kolay olacaktır.

Seher Vakti Nedir

Seher vakti rızıkların dağıtıldığı zamandır. Seher vakti gecenin üçte biri diye de tarif edilir. Şafağın söktüğü vakit diye de İmsak dan önceki vakit diye de bilinir. Seher vaktinde uyanık olmak o gün içindeki rızkının artmasına sebeptir. Seher vaktinde görülen rüyalar diğer vakitlerde görülen rüyalardan farklıdır. Bu konuda Peygamber(s.a.v) Efendimiz: ”En sadık rüya, seherlerde görülen rüyadır.” buyurmuştur.

Hadisden anlıyoruz ki Vakit kıymetli olunca onda görülen rüyalarda kıymetli oluyor. Seher vaktinde İbadetlere devam etmek Peygamber Efendimiz (s.a.v)’nin güzel alışkanlıklarından başta geleniydi. Bir hadisinde Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Her gece Rabbimiz, gecenin son üçte biri kalınca: ‘kim bana dua ediyor ona icabet edeyim, kim benden bir şey istiyor ona vereyim, kim bana istiğfar ediyor onu mağfiret edeyim’ buyurur. (Buhari)

İnsanları Allah’a en çok yaklaştıran ibadet geceleri yapılan ibadetlerdir. Herkes uykudayken uykudan kalkıp bizi yaratan Allah’a ibadet etmek, bağışlanmayı istemek, bizde maddi ve manevi olan tüm hastalıkları giderir. Bu Peygamber alışkanlığının hayatlarımıza sirayet etmesi önceliğimiz olmalı. Seher vakti duaların kabul edildiği vakitdir.

Seher vakti ne zaman diyanet (başlangıç ve bitiş kaç saat)
Bugün seher vakti ne zaman

Bugün Seher Vakti Ne Zaman

Bugün seher vakti ne zaman sorusuna seher vakti yazın ve kışın seher vakitleri farklıdır diyerek başlayalım. Seher vakti gecenin son altıda birine denk geldiği için yazın ve kışın gecelerin uzunluğu farklı olduğundan bu vakit değişir. Seher vakti zamanı güneş battıktan sonra imsak vaktine kadar olan zaman içinde altıya bölerek hesaplanılıyor. Yeni sene 2023 ocak ayı Bugün seher vakti  İmsak 06:34 de başlıyor 08:04 de bitiyor. İmsak vakti bu aralıkda değerlendirilebilir.

Seher Vakti Ne Zaman Biter

Seher vakti ne zaman biter sorusuna seher vaktinin İmsak dan iki saat önce başladığını diyerek başlayabiliriz. Seher vakti gecenin son vaktidir şafağın sökmeye başladığı zamandır. Seher vakti imsak vakti girdiğinde seher vakti biter sabah namazı vakti gelir.

Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır – Güneş Doğdu Nasıl Kılınır?

İstihare Namazı – Duası ve Kadınlar Nasıl Kılar?

Sübhanallahi ve Bihamdihi – Fazilet ve Nasıl Zikir Olarak Çekilir?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥