Sevinç Eş Anlamlısı – Sevinç Zıt Anlamlısı, Cümle Örnekleri

Sevinç eş anlamlısı mutluluk sözcüğüdür. Psikolojik olarak iyi, huzurlu ve değerli hissetmeyi sağlayan mutluluk bazı eylemlere, durumlara veya yaşananlara yönelik duyulur. İstenen, arzu edilen veya kişinin kendisine yararı dokunan şeylerin gerçekleşmesi halinde sevinç – mutluluk duyulur. İki sözcük eş anlamlı olduğundan birbirlerinin yerine kullanılabilirler.

Sevinç Ne Demek?

Sevinç ne demek sorusuna kısa şekilde yanıt verilecek olursa bir durumdan, kişiden, eylemden veya herhangi bir şeyden kişinin yoğun duygu duymasıdır. Gerçekleşen veya gerçekleşme ihtimali olan şeylere karşı kişinin doygunluk, kıvanç vb. duyguları mutluluk – sevinç olarak adlandırılır. Bu kavram psikolojinin ve felsefenin ana konularından birisidir. Özellikle filozoflar “İnsan nasıl mutlu olur?” sorusunu uzun yıllar boyunca sormuşlar ve farklı yanıtlar vermişlerdir. Çünkü mutluluk kavramı değişkendir ve tek bir tanım içinde açıklanamaz.

Mutluluk veya sevinç kimilerine göre aşk, para, başarı, nesnelere sahip olma, sağlıklı olma gibi durumlara yöneliktir. Bu bakımdan da manevi ve maddi olarak mutluluk tanımları bulunur. Mutluluğun kesin tanımı ancak kişilerin dünyaya baktıkları yerden yapılabilir çünkü her kişinin mutluluk açıklaması farklıdır. Genel olarak ise mutluluk durumu esasında bir eylemi ifade eder ve istenilen şeyin gerçekleşmesine giden yolda duyulan haz olarak açıklanır. İstenilen şey elde edildiğinde genellikle mutluluk, doygunluğa veya memnuniyete dönüşür ve başka kavramlar ile açıklanır.

Sevinç eş anlamlısı - sevinç zıt anlamlısı, cümle örnekleri
Sevinç zıt anlamlısı

Sevinç Eş Anlamlısı Cümle Örnekleri

Sevinç eş anlamlısı cümle örnekleri sevinç ve mutluluk sözcüklerini nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır;

  • Seni gördüğüme o kadar sevindim (mutlu oldum) ki yerinde duramıyorum.
  • O akşam habersizce geldikleri için gerçekten mutlu oldum (sevinç duydum).
  • Sevinçli (mutlu) gözlerle bana olduğu yerden uzun uzun bakıp duruyordu.

Sevinç ve mutluluk olarak kullanılabilecek mesut sözcüğü de bulunmaktadır. Ancak kavramsal olarak eski bir sözcük olduğundan genelde mesut sözcüğü daha az kullanılır. “Mutlu mesut” gibi bir kavram ise iki eş anlamlı sözcüğü arka arkaya kullanmak olduğundan yanlıştır.

Sevinç Zıt Anlamlısı

Sevinç eş anlamlısı hüzün, üzüntü ve kederdir. Aynı zamanda kullanıma bağlı olarak dert ve tasa sözcükleri de zıt anlamlısı olarak kullanılabilirler.

Ulus Eş Anlamlısı – Zıt Anlamlısı ve Cümle Örnekleri

İmkan Eş Anlamlısı – Örnek Cümleler

Sayıp Dökme Nedir – Örnekleme Arasındaki Fark

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr