Sjögren Sendromu Nedir – Ölümcül Hastalık Mı

Sjögren sendromu nedir, hasta yorumları ve merak ettiğiniz tüm soruları içeriğimizde ele aldık. Sjögren sendromu hakkında tüm detaylar…

Kuru göz ve kuru ağız sorunu ile hiç karşılaştınız mı? Eğer cevabınız evetse o zaman sjögren sendrom hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Her insanda görülebilen bu sendrom göz yaşı, tükürük bezleri ve vajinadaki bezlere etki eder. Vücudumuzdaki bu bezlerin hasar görmesini sağlayarak göz ve ağızda kuruluk meydana gelir. Ayrıca sadece bu bezlere etki etmez. Aynı zamanda akciğer, böbrek, mide ve karaciğer gibi organlarda iltihaplanmanın gerçekleşmesine de yol açabilir. Sjögren sendromu belirtilerini yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen uzman doktora giderek tedaviye başlamanız gerekir.

Sjögren Sendromu Belirtileri NelerdirKuru öksürük, burun kanaması, kulak problemleri ve vajinada ağrı meydana gelebilir.
Sjögren Sendromu Tehlikeli Bir Hastalık Mı Eklem iltihabına neden olsa da bu durum çok nadir görülür.
Sjögren Sendromu Tedavi Edilir MiBelirtileri hafifletir ama kesin tedavi sunmaz.
Sjögren İçin Hangi Doktora GidilirRomatoloji doktoruna gidilmesi gerekir.

Sjögren Sendromu Hasta Yorumları

Sjögren sendromu nedir - ölümcül hastalık mı

Son zamanlarda birçok kişide Sjögren sendromu görülmeye başlandı. Sjögren sendromuna yakalanan insanlar genellikle ağız kuruluğu ve burun tıkanıklığı ya da kanamasından dolayı sorun yaşadıklarını dile getirdiler. Bu sendrom bulunan hastaların genel yorumları ise şu şekildedir;

  • Sık rastlanmayan bir hastalık olduğu için birçok farklı teste girdim. Anca ve Asma gibi testler yapıldı. Tedavi için belirli bir dönem kortizon bile içtim.
  • Halsizlik, yorulma, göz yanması, burun kanaması gibi birçok semptomu olan lanet bir hastalık. Net tedavisi yok ama belirtilerin kalkması için sürekli bir şeyler kullanmak zorunda kalıyorsunuz.
  • Bu hastalığa en büyük neden stress. Kaşlarım döküldü, halsizlik başladı ve sürekli yoruluyordum.
  • Annem bu hastalığa yakalandı. En çok gözlerde sorun oluşturuyor. Hatta bazı hastaları kör ettiğini de duymuştum.
  • Yıllardır yorgunluk vardı üzerimde. Gözlerim kaşınıyor ve acıyordu. En son kemiklerim ağrımaya başladı. Doktor Sjögren olduğumu söyledi.

Sjögren Beyin Tutulumu Belirtileri

Salgı bezlerini tutarak ve engelleyerek onların çalışmasını zorlaştıran hastalıklardan biri. Genellikle salgı bezlerine etki etse de baz durumlarda organ ve sistemlere de zarar verebilir. Nadi görülen bir durum olsa da beyin ve omurilik soğanına kadar etki eder. Beyin damarlarını etkileyerek kişinin hareketleri kısıtlanır. Beyin damarlarının açılması ve tekrar normal bir şekilde faaliyet göstermesi için çeşitli tedaviler uygulanabilir.

Sjögren Sendromu Ölümcül Müdür

Sjögren sendromunun başlangıcında basit semptomlar meydana gelir. Hatta çoğu hasta bu belirtileri ciddiye bile almaz. Ancak zamanla belirtiler artarak devam eder. Nadir olsa da organ ve sistemlere Sjögren hastalığının yayılmasıyla tehlikeli bir hal almaya başlar. Gözyaşı ve tükürük bezlerini tutan bu hastalık ilk fark edildiği andan itibaren tedavi uygulanması gerekir. Aksi halde göz körlüğüne, hareket kısıtlanmasına, eklem iltihaplarına ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Bu Sjögren sendromu ölümcül değil ancak oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Sjögren sendromu hakkında yorumlarınızı, fikirlerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr